اموزش کامل نگهداری قناری

خرید وفروش قناری در شهرستان ابهر

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۳۸ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

تلویزیون و قناری ها  

با توجه به مطالعات جديد يك دانشمند آلماني تصاوير كه من و شما در تلويزيون مي بينيم ، براي قناري شما كاملا بي معنا، باعث پريشاني و آسيب ديدن آن مي باشد. او اينگونه استنباط مي كند كه قناري تصاوير را به صورت نور ناگهانيِ فلش گونه اي بسيار نوراني در منتهي اليه ديد خود بر روي صفحه مي بيند كه اين نورها با حركت سريع و ناگهاني خود براي او استرس توليد مي كنند و در صورت تكرار اين وضعيت قتاري به مرور توانايي ديد واقعي خود را ازدست خواهد داد.. استرس حداقل پيامد آن، اين خواهد بود كه قناري شما دچار استرس هيجاني شده و پرريزان زودتر از موعد خواهد داشت كه نتيجه آان افسردگي پرنده و ضعيف شدن آن خواهد بود. حمله ناگهاني مادامي كه من درباره تلويزيون نخوانده و نشنيده بودم بعضي اوقات علت حملات ناگهاني در قناريها برايم روشن نبود. البته اين را مي دانستم كه انسانهايي كه دچار صرع هستند بعضي اوقات با نور فلاش هم دچار حمله مي شوند! فاصله ايمن اين دانشمند پيشنهاد مي كند كه حداقل فاصله قفس با صفخه تلويزيون بايد 16 گام باشد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۲۹ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

لانه سازي و تخم گذاري قناري و مراقبت از تخم ها

پس از مطمئن شدن از آمادگي قناري نر و ماده هر دوي آنها را بايد در يك قفس پهلوي هم قرار داد. در چند روز اول ممكن است به نظر آيد كه با يكديگر جنگ مي كنند اما اين علامت خوبي است كه حكايت از جفت خوردن آنها است.
چنانچه مشاهده شود كه ماده قناري اقدام به كندن پرهاي سينه خود مي كند و يا پنبه و چيزهاي ديگري را در قفس جمع مي كند ،‌ موقع آن رسيده كه اقدام به لانه گذاري در قفس شود.
اغلب قناريها با گذاشتن اولين و بعضي با گذاشتن چهارمين تخم ، لانه سازي را به پايان مي رسانند. بنابراين اگر وسايل لانه سازي زودتر در قفس قرار داده شود ، قناري پس از تمام كردن لانه ، دوباره آن را خراب مي كند و مجددا آن را مي سازد . اين عمل ممكن است در بعضي از قناريها موجب بي حوصلگي و خستگي شود و لانه ي نامرتب و نامنظمي داشته باشند.
اگر مشاهده شود كه قناري لانه خوبي نمي تواند بسازد بهتر است در ساختن لانه به او كمك شود.
در مدتي كه قناري نر و ماده پهلوي هم هستند و تا قبل از تخم گذاري بايد هفته اي يكي دو بار به آنها غذاي تخم مرغي و يا همطراز آن داده شود. اما همين كه زمان تخم گذاري ماده قناري فرا رسيد بايد غذاي تخم مرغي قطع شود.
تعداد تخم قناري از 2 تا 8 عدد متغيير مي باشد. اما به طور معمول 4 عدد مي باشد. قناري ماده معمولا بين ساعت 6 تا 7 صبح اقدام به تخم گذاري مي كند. معمولا قناري تخمهاي خود را پشت سر هم و هر روز يكي از آنها را مي گذارد.
تخمهاي اول تا سوم بهتر است برداشته شود و بجاي آن تخم مصنوعي و يا تخمهاي خراب شده از لانه هاي قبل قرار داده شود و در عصر روز سوم كه تخم چهارم گذاشته مي شود همه آنها را به لانه برگردانده و تخمهاي مصنوعي از لانه خارج شود. براي برداشتن و قرار دادن تخم ها در لانه بهتر است از يك قاشق چايخوري استفاده شود تا به پوسته ظريف تخم ها صدمه اي وارد نشود.
پس از اينكه آخرين تخم گذاشته شد بهتر است لانه براي آخرين بار مرتب شود و به گوشه و زير لانه داروي ضد كنه قناري با احتياط پاشيده شود .
معمولا 14 تا 15 روز طول مي كشد تا جوجه ها از تخم بيرون آيند. در اين مدت بايد غذاي ساده و هفته اي يكبار نيز غذاي تخم مرغي به قناري داده شود.
بعضي اوقات پرده داخلي تخم قناري به علت گرما و خشكي هواي اتاق به اندازه اي خشك مي شود كه جوجه قناري قادر به پاره كردن آن نمي باشد و در نتيجه نخواهد توانست تا از تخم بيرون آيد و تلف خواهد شد.
بعضي اوقات نيز نصف بدن جوجه از تخم خارج شده ولي به علت پرده خشك شده خلاصي جوجه به طور كامل از تخم عملي نمي شود در اين موقع برس كوچكي از پشم شتر را بايد در آب گرم فرو برده و با آن پرده داخلي تخم را تر نمود.
براي جلوگيري از اين پيشامد در روزهاي آخر ، همه روزه بايد قدري آب به كف اتاق قناريها پاشيده شده و يا يك ملافه خيس در آن آويزان كرد.
از صبح روز چهاردهم بايد منتظر خروج اولين جوجه از تخم باشيد. چنانچه تا عصر روز چهاردهم شكافي در تخمها مشاهده نشد بايد از تخمها امتحان به عمل آيد تا از خراب نشدن آنها مطمئن شويد.
امتحان تخم قناري به اين ترتيب صورت مي گيرد:
يك ورقه مقوا را كه يك طرف آن سياه رنگ باشد را برداشته و سوراخي _ كمي تنگ تر از قطر تخم قناري _ در آن ايجاد نماييد. اين ورقه را در دست چپ به طوري كه شست در طرف سياه آن قرار گيرد نگاه ميدارند سپس تخم قناري را با انگشت شست و سبابه دست راست برداشته و در مقابل سوراخ مقوا ، در برابر روشنايي نگاه داشته و به داخل آن نگاه كنيد. اگر تخم شفاف باشد دليل بر اين است كه تخم نطفه نداشته و اگر لك يا نقطه هاي تيره داشته باشد علامت آن است كه تخم به علتي فاسد شده است. اگر تخم سياه و حاجب ماوراء بود حتما داراي جوجه مي باشد. اين تخمهاي جوجه دار را به لانه بازگردانيد و تا صبح روز پانزدهم منتظر بمانيد. اگر تا آن موقع هم تخمها به حال خود باقي ماندند با يك چوب سر تيز و يا ته سوزن در سر پهن تخم ، يك سوراخ كوچك ايجاد نماييد و آن را به لانه بازگردانيد. يكي دو ساعت صبر كنيد . اگر پيشرفتي در سوراخ ايجاد شده در تخم حاصل نشد آنرا در امتداد نوك جوجه ، توسعه دهيد تا تمام نوك ظاهر شود و مجددا آن را به لانه بازگردانيد تا جوجه خودش را آزاد نمايد.
تخمي كه جوجه زنده يا مرده در آن دارد چنانچه در ظرف آب قرار دهيد ، تا نصفه در آب فرو مي رود. و اگر آنرا در روي سطح صافي قرار دهيد بر خلاف جاذبه زمين بر روي سر نوك تيز خود مي ايستد.
به هر حال بايد به اين نكته توجه كرد كه تا جايي كه ممكن است اجازه دهيم تا خود جوجه از تخم خارج شود و در صورت نياز تنها با سر پهن تخم جوجه عملي را انجام داد و هرگز با سر نوك تيز تخم ،كاري انجام ندهيم

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۲۸ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

مسمومیت ویتامینی

مصرف سطوح بسیار بالای ویتامین ها می تواند سمی باشد به عنوان یک اصل کلی ویتامین های محلول در چربی احتمالا بسیار سمی ترند ، زیرا اثرات منفی آنها در 3 تا 30 برابر سطوح طبیعی دیده می شوند برای ویتامین های B – کمپلکس حداقل در 100 برابر سطوح طبیعی تغذیه ای مسمومیت اتفاق می افتند

در شرایط ویژه ای ، مسمومیت می تواند مربوط به شکل ویتامین باشد ، برای مثال مشکلات ناشی از سطوح بالای کولین ممکن است ناشی از مولکول کلر همراه با آن باشد. پیروید و کسین و تیامین نیز معمولا بصورت نمک های کلراید استفاده می شوند تحت شرایط تغذیه ای کنترل شده ویتامین های D A و کولین بیشترین توان مسمومیت زایی را دارند در اثر مسمومیت ویتامین A فعالیت عصبی مختل شده و در سطوح بالای ویتامین D رسوب کلسیم در بافت های نرم بویژه کلیه ها رخ خواهد داد

تعریف کلی ویتامین

ویتامین از واژه Vitamine به معنی آمین های حیاتی ، توسط کاسیمر فونک برای بیان عوامل ضرروی خوراک که  حاوی نیتروژن آمینی بودند استفاده شد امروزه مشخص شده است که تنها تعداد کمی از این ویتامین ها حاوی ازت آمینی هستند ، لذا این واژه Vitamin تبدیل شد که بصورت جهانی به عنوان نام این گروه مواد مغذی ضروری پذیرفته شده است.

زمانیکه اصطلاح ویتامین پذیرفته شد ، اصطلاحات دیگری برای توصیف این مواد مغذی حیاتی  استفاده می شدند برخی از این اصطلاحات Ergon, Ergen , Cataline, Biocatalyst , Bios , Advitant هورمون اگزوژنوس ونوتریلیت بودند.

از میان این نام ها تنها اصطلاحات Nutrilite, Bios, Biocatalyst هنوز گاهگاهی در مقالات استفاده می شوند امروزه اصطلاح ویتامین بطور جهانی در مورد تغذیه قناريها استفاده می شود در صورتی که اصطلاح Bios در مورد میکرو وار گانیسم ها بکار رفته و Nutrlite  به فاکتور های مورد نیاز بخصوص برای میکروارگانیسم ها به کار می رود ودر مورد حیوانات کار برد ندارد.

تعریف ویتامین

بطور کلی ویتامین به یک ترکیب آلی اطلاق می شود که الف-  جزیی از غذای طبیعی بوده ولی باکربورهیدارت پروتئین جربی و یا آب فرق داشته ب-  به مقدار جزیی در غذاها وجود داشته، ج-  برای رشد ، نگهداری وسلامتی دام ضروری بوده. د-  فقدان ویا جذب و استفاده کم آن در جیره سبب بیماری ویژه یا سندرم ناشی از کمبود شده و ه-  نمی توانند توسط دام ساخته شوند و بنابر این باید از جیره تامین شوند بعضی استثنا ها در میان دویتامین ها وجود دارند برای مثال ویتامین D توسط اشعه فرابنفش در سطح پوست ساخته شده واسیدنیکوتنیک تا حدودی می تواند از تریپتوفان ساخته شود.

در بدن ویتامین ها به عنوان تسریع کننده اکثر واکنش ها عمل کرده وبنا بر این در مقادیر بسیار اندکی لازم هستند این ترکیبات می توانند یا بصورت ویتامین و یا پیش سازهای ویتامینی پروویتامین و جود داشته باشند.

نامگذاری ویتامین ها

انجمن جهانی شیمی محض وکابردی دستور العملی را در مورد نامگذاری بیوشیمی زیستی در سال 1957 منتشر نمود این انجمن قوانین مشخصی را برای نامگذاری ویتامین ها ارایه کردذ اسامی عمومی ومتداول ویتامین ها و ترکیبات مربوطه در کمیته نامگذاری انجمن جهانی علم تغذیه مطابق با توصیه های IUPAC وکمیته نامگذاری انستیتو  تغذیه آمریکا (1981) می باشد.

طبقه بندی ویتامین ها

ویتامین ها بر اساس حلالیت شان در چربی ها و حلال های چربی یا آب به دو گروه تقسیم شده اند ویتامین های محلول در چربی K,E,D,A به همراه لیپیدها در مواد خوراکی دیده شده و بنا بر این با چربی های جیره از طریق مکانیسم مشابهی هضم و جذب می شوند شرایط مناسب برای جذب چربی ها برای جذب ویتامین های محلول در چربی نیز مناسب بوده در حالی که عکس این حالت نیز برای عواملی که برای جذب چربی ها نامساعد هستند ، صادق است ویتامین های محلول در آب مورد نیاز مرغ عبارتند از B,B,B,B اسید نیکوتنیک ، اسید پانتوتنیک ، اسید فولیک ، بیوتین و کولین. ویتامین های محلول در چربی در مقادیر مناسبی ذخیره می شوند در حالی که ویتامین های محلول در آب به هیچ و جه ذخیره نشده و مقدار اضافی آنها از طریق ادرار دفع می شود بنابر این برای جلو گیری از علایم کمبود ، تامین آنها از طریق جیره بطور مداوم ضروری است

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۲۷ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

ترکيب تخم مرغ :
کل مقدار پروتئين ، چربي و کربوهيدرات موجود در تخم مرغ  ، به عنوان يک منبع ذخيره اي براي رشد و نمو مورد استفاده قرار مي گيرد. پروتئين موجود در سفيده تخم مرغ به عنوان يک پروتئين استاندارد شناخته شده است. اين نوع پروتئين از آنجايي که شامل نسبت هاي مختلفي از اسيدهاي آمينه ضروري مورد نيازقناري است به عنوان پروتئين ايده ال ناميده مي شود. پروتئين موجود در تخم مرغ به آساني هضم مي شود و به همين دليل از قابليت دسترسي بسيار بالايي براي قناري برخوردار است. همچنين مي توان با دستکاري و تغيير ترکيب اسيدهاي چرب موجود در تخم مرغ آن را به يک ماده کاملا مفيد براي قناري تبديل نمود. . امروزه مي توان ترکيب مواد معدني و ويتاميني موجود در تخم مرغ رابا تغيير جيره غذايي مرغان تخمگذار ، تغيير داد.

خواص ضد ميکروبي تخم مرغ :
پروتئين موجود در سفيده تخم مرغ داراي خواص ضد باکتريايي مي باشد. ليزوزيم و آويدين دو ترکيب پروتئيني هستند که از سفيده تخم مرغ جدا مي شوندو کاربرد هاي مختلفي در صنعت دارند.
ليزوزيم را مي توان به طور تقريبي يک آنزيم کوچک در نظر گرفت که به ديواره پلي ساکاريدي باکتري هاي گرم مثبت حمله مي کند. اگر چه ليزوزيم بر روي باکتري هاي گرم منفي هيچگونه تاثيري ندارد، ولي ترکيب ليزوزيم مي تواند بر روي باکتري هاي متفاوتي موثر باشد.
آويدين يکي ديگر از پروتئينهاي موجود در سفيده تخم مرغ است که با بيوتين ترکيب مي شود و باعث مي شود که ويتامين بيوتين از دسترس باکتريها خارج مي شود بنابراين آويدين از رشد باکتريها جلوگيري مي کند.

خواص آنتي اکسيداني تخم مرغ :
يک ايده جديد در صنعت توليد مواد خوراکي ، استفاده از مواد با منشا طبيعي است که بتواند بهداشت و سلامت مواد خوراکي را تضمين کند. آنتي اکسيدانها ترکيباتي هستند که از تبديل اسيدهاي چرب غير اشباع، به پراکسيد اين اسيدهاي چرب جلوگيري مي نمايد.

اجزاي موجود در زرده تخم مرغ :
غشاي زرده تخم مرغ ( وتيلين ) به عنوان تقويت کننده بافتهاي بدن پرنده مورد استفاده قرار مي گيرد. لسيتين موجود در زرده تخم مرغ ، از نظر شيميايي به گروه فسفوليپيدها تعلق دارد. از نقطه نظر تغذيه اي ، اين ماده به عنوان يک منبع غني از کولين است. اين ماده همچنين در ترکيب سلول هاي انتقال دهنده پيام هاي عصبي نقش عمده اي ايفا مي کند. کولين همچنين به عنوان يکي از اجزا با اهميت در ترکيب اجزايي است که کلسترول و چربي ها را در بدن پرنده حمل مي کند. کمبود کولين در پرنده موجب کاهش سطح فسفاتيديل کولين مي شود و همين عامل باعث افزايش تجمع چربي و کلسترول در کبد مي شود. از ديگر خواص لسيتين تخم مرغ ، قابليت ترکيب آن با ويتامين b12 و جلوگيري از پيشرفت بيماري است
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۲۶ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

پرورش تجربی قناری

مطلب اول: یکی از دشمنان خطرناک قناری شپش قناریه. این حیوان خطرناکه مخصوصا برای جوجه قناریها. دیده شده جوجه قناری وقتی از تخم در می یاد بعد مدتی با اینکه رشد خوبی هم داشته به یک‌باره می‌میره . بی هیچ دلیل ظاهری. همه چیزش خوب بوده. آب و دون و غذا و محل نگهداری همه خوب و روبراه بود. غافل از اینکه یک چیز رو فراموش کردیم. اونم اینه که از حمله شپش جلوگیری نکردیم.

شپش تنها دشمن جوجه ها نیست. بلکه به قناری بالغ و بزرگ هم حمله می‌کنه . مخصوصا قناریهای ضعیف. وباعث از بین رفتن اون می‌شه.

چال قناری بهترین محل زندگی شپش هست. پنبه‌هایی که برای چال استفاده می‌کنید اگه بعد مدتی اونها رو بررسی کنید می‌بینید که حشرات ریزی در اطراف چال پیدا شده که معمولا به صورت تجمع در گوشه چال دیده می شن. معمولا به رنگ قرمز هم هستن.

برای از بین بردن شپش از داروی INSECTORNIS استفاده کنید. بسیارمؤثر و در عین حال برای قناری بی ضرره. برای استفاده از این دارو مقداری از اون رو در ظرف آبتنی قناری ریخته و بذارید که قناری در اون آبتنی کنه. اگه قناری شما تمایلی به حمام نداشت باید اون رو با دست گرفته و با آب پاش دارو رو به تمام بدنش بپاشید. البته مراقب باشید توی چشمش نریزید.بعد در جای گرمی بذارید که کاملا خشک شه. یه وقت با سشوار به جون مادرمرده نیفتیدا!‌آخه شنیدم که بعضیا ناشیانه عمل می‌کنن و بعد استحمام قناری اون رو می‌گیرن جلوی باد داغ سشوار. بیچاره قناری !!!!

قفس رو با آب جوش کاملا شسته و سپس حشره کش( بهتره حشره کش آسوده باشه) به تمامی قفس بزنید.

اما این کارها رو کی باید انجام داد؟

شپش در روز خودش رو در بدن قناری پنهان می کنه. وشب به محل خودش که منافذ قفس هست میره.

پس قناری رو در روز ضدعفونی کنید و قفس رو در غروب

برای اینکه مانع از این بشید که در چال قناری حشره جمع شه بعد اینکه ماده چال رو درست کرد و قبل اینکه تخم بذاره اون رو در بیارید و همین دارو رو در اطراف چال بریزید.

همچنین سعی کنید از چالی استفاده کنید که محلی برای گردش هوا داشته باشه. مثه سبد باشه. چرا که این حشره موذی در مناطق گرم و بدور از هوا تکثیر می‌کنه

مطلب دوم: انتخاب جفت مناسب:

یکی از مسائلی که در این فصل توجهی بیشتری بهش می‌شه‌ جفت کردن قناریهاست. اما می دونین جفتی که انتخاب می کنید باید چه خصوصیاتی داشته باشن؟

- انتخاب رنگ : تجربه ثابت کرده که دو رنگی که از هر لحاظ شبیه هم هستن جفت خوبی برای هم نخواهند بود. یک جفت سفید یا یک جفت طلایی برای جفت کردن خوب نیستن. چون یا جوجه‌های ضعیفی میدن. یا اینکه پرهای شکننده ای پیدا می کنن . یا در آوازخواندن دچار مشکل می شن و... علت هم اینه که از لحاظ ژنتیکی به هم نمی خورن. اما اگه یه طلایی با زرد یا سفید با ماستی یا سفید و طلایی یا طلایی و ابلق و امثال اینها با هم جفت شن جوجه هایی بهتر خواهند داد

- انتخاب نوع: قناری که دارای سر بزرگی هست نباید با قناری هم شکل خودش جفت کرد. یا قناری که بدن ریزی دارد نباید با قناری هم اندازه خودش جفت کرد. در غیر این صورت انتظار گرفتن جوجه‌های بزرگ یا خوش سر و قیافه نداشته باشید

این رو یک اصل کلی بدونید که اگه در یک قناری ضعفی وجود داره نباید از جفتی که همون ضعف رو داره استفاده کنید. چون این اشکال مضاعف شده و در جوجه ها سرایت می کنه

انتخاب نژاد: هیچوقت سعی نکنید نژادها را در هم آمیخته کنید. مراقب باشید که جفتی رو انتخاب کنید که هم نژاد باشند یا به هم نزدیک باشن. اجازه ندهید که نژادهای خالص از بین بروند. این رو بدونید که درایجاد این نژادها زحمات زیادی توسط اساتید فن کشیده شده‌است

مطلب سوم :زمان جفت زدن. پرندگان وحشی در بهار جفتگیری میکنن. اگه شما در بهار قناری رو جفت کنید جوجه های بهتری میده. اما با توجه به اینکه قناری یک پرنده اهلی شده در غیر بهار هم جفت می ره. با توجه به شرائط محیطی که در اون زندگی می کنه.

در مناطق سردسیر از اواخر اسفند جفت می زنن و تا تیرماه این کار ادامه داره. اما در مناطق گرمسیر از آذر ماه تا اردیبهشت ماه .

اینکه چه زمانی جفت بزنین زیاد مهم نیست. مهم اینه که زمانی جفت بزنید که قناری آماده باشه. لازمه یک نکته رو عرض کنم. اگه قناری رو بذارید تا اونقدر مست شه که ماده از رو مستی تخم بذاره معمولا تخم پوک خواهد گذاشت. بهتره وقتی نر و ماده و مخصوصا ماده آماده شد اون رو جفت کنید. خیلی بعد از آماده شدن اونها رو نگه ندارید

نکته چهارم : یکی از مسائل دغدغه ساز درنیامدن جوجه از تخم هست.ممکنه یکی از دلایل زیر رو داشته باشه.

1- پوست تخم سفت باشه. از کجا می فهمید که پوست سفته؟ معمولا جوجه بعد 14 روز باید در بیاد. اگه بعد گذشت 14 روز جوجه در نیومد و شما مطمئن هستید که در تخم جوجه هست و برای اینکه سفتی پوست تخم باعث از بین رفتن جوجه نشه باید یکروز قبل دراومدن جوجه، ماده رو آبتنی داد.ومحل نگهداری رو مخصوصا زیر قفس رو بخار داد. همچنین یک سوراخ کوچک با سر سوزن در قسمت سر پهن (دقت کنید تخم را از قسمت پهن سوراخ کنید) ایجاد کنید.بعد بگذارید زیر پای ماده . یکی دوساعت بعد اگر تغییری اتفاق نیفتاد شیاری تا امتداد نوک جوجه ایجاد کنید.تا اینکه بتونه جوجه در بیاد.

2- درخصوص مورد قبل این نکته رو باید بگم که ممکنه شما کمی عجله کردید و جوجه رو که هنوز کمی مرطوبه از تخم خارج کرده باشید. نگران نباشید اگر تمامی اعضا رشد کرده و تنها چند ساعتی زود در آمده شما کافیه اون رو در کف دست گذاشته و دور اون رو با دست دیگر گرفته به آرامی به اون بدمید تا خشک بشه. بعد بذارید زیر پای ماده تا ماده کارشو انجام بده.

3- جوجه نصفه از تخم در اومده. تخم رو شکونده اما در نمی یاد.برای رفع مشکل باید درامتداد نوک جوجه و محلی رو که شکونده شکافی ایجاد کنید تا جوجه بتونه در بیاد. اگر تا چند ساعت منتظر موندید و در نیومد با احتیاط در مسیر شکاف تخم رو با سر سوزن شکانده و نصف پوست را برمی دارید. به این صورت جوجه از تخم بیرون می یاد. اگر دیدید که جوجه ضعیف شده و احساس کردید که سرما بهش خورده جوجه را در کف دست بگیرید، دست دیگر را روی آن نگهدارید به طوری که سوراخی بین دو دست ایجاد بشه . بعد به بدن قناری بدمید یا بالای بخاری طوری که البته خیلی هوای داغ بهش نخوره قرار بدید. بعد از اینکه بدن جوجه گرم شد اون رو زیر پای ماده بذارید.

4- تخم ترک خورده اما جوجه در نیومده. به همون حالت قبل عمل کنید.

نکته پنجم: جوجه در تخم می میره.یکی دیگه از مسائل زجرآور و ناراحت کننده مردن جوجه در تخم هست. این مسئله ممکنه بخاطر مشکلات زیر باشه

1- مسائل ژنتیکی ( جفتن کردن نر و ماده هم خانواده)

2- تغذیه نامناسب( دانه هایی که ناقل بیماری بوده و از طریق نطفه در جوجه ایجاد شده)

3- یخ بستن(ماده خوب روی تخم نخوابه یا مرتب اون رو نچرخونده و جوجه در تخم یخ می زنه.)

شما در این موارد کار زیادی از دستتون بر نمی یاد. تنها پیشگیری راه حل مشکله. به این صورت که به هیچ وجه جفتی که همخانواده هستند جفت نشه. دانه مطمئن و از محلی مورد اطمینان خریداری شه. حتما قبل دادن دانه به قناری دانه ها را در صورت امکان شسته و بعد به قناری بدید. ماده ای که تجربه برای نگهداری نداره حتی الامکان استفاده نشه. در صورتی که مجبور به استفاده هستید سعی کنید جفتی که تجربه دارن همزمان جفت کنید تا درصورتی که مشاهده کردید ماده خوب روی تخم نمی خوابه سریع اونها رو زیر پای جفتی که تجربه دارن منتقل کنید.

نکته ششم: از جمله مواردی که بعضا ممکنه مشاهده بشه اینه که ماده موقع دراومدن جوجه از تخم، جوجه رو می کشه. این حالت بیشتر در ماده هایی پیش می یاد که دست اول و لون اول اونهاست. ماده موقع دراومدن جوجه از تخم ، به جوجه کمک می کنه. پوست تخم را از اطراف جوجه در می یاره تا جوجه راحتتر در بیاد. ممکنه در همین حین به جای اینکه پوست تخم رو نوک بزنه، به بدن جوجه نوک بزنه یا با ناخن پا به بدن جوجه موقع پریدن بزنه به این صورت جوجه رو از بین می بره.

در مواقعی هم پیش اومده که ماده یا نر سراغ تخم ها رفته و اونها رو می خورن

برای جلوگیری از این مسئله زمانی که ماده روی تخم خوابیده روزانه مقدار کمی(در حد یک شصتی) تخم مرغ به قناری ها بدید. تا دیگه سراغ تخم ها نره.

نکته هفتم: مراقب ماده‌ قناری باشید.ماده بخاطر تخم‌گذاری بسیار ضعیف می‌شه.مخصوصا چون بعد درآمدن جوجه ها اونها رو تغذیه می‌کنه و بلافاصله بعد بزرگ‌شدن جوجه‌ها تخم‌گذاری مجدد می‌کنه فرصتی برای تقویت پیدا نمی‌‌کنه. پس در تقویت ماده ها نهایت تلاش رو داشته باشید.مواقع زیادی اتفاق افتاده که ماده موقع تخم گذاری تلف می‌شه. و این مرگ ناگوار بخاطر ضعیف بودن هست.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۲۵ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

برای تولید سهره قناری موارد ذیل را میتوان انجام داد :
۱-سهره نر با سن ۴سال و حتی بیشتر که رام بوده و آرام میباشد تهیه فرمایید۰
۲-سهره نر را  بصورت تنها در محلی که پرنده دیگری را نبیند نگهداری نمایید۰
۳- مقدار کم غذای تخم مرغی برای سهره در نظر بگیرید و حداقل درهفته سه روز این غذا را در اختیار سهره قرار دهید . تغدیه اصلی سهره با شاهدانه باشد و مقدار کم هفت تخم نیز دردسترس او قرار دهید ۰

 ۴- سهره مذکور میباید مست شود و بصورت مرتب آواز خوانی نماید . آواز خوانی باید به نحوی باشد که زمانیکه قفس سهره را دست خود دارید پرنده بازهم آواز بخواند. بقول معروف پرنده پرو شود۰ظرف مخصوص آبتنی بصورت یک روز درمیان در دسترس سهره قرار داده شود ۰

۵- یک قناری ماده که از لحاظ جثه درشت نباشد را انتخاب نمایید .قناری ماده چنانچه از نژاد مخلوط قناری رنگی - حمال - با قناری فری باشد مناسب تر خواهد بود .
۶-قفس قناری ماده را برای مدتی در میان قفس دو قناری نر مست که قرص میخوانند قرار دهید بنحوی قفس را بپوشانید که قناری ماده . نرها را نبیند۰

۷- داخل قفس ماده یک لانه مناسب قرار دهید. ظرف مخصوص آبتنی بصورت یک روز درمیان در دسترس قناری  قرار داده شود ۰

۸- قناری ماده زمانیکه کاملا آماده شد و تمایل به جفت گیری و لانه سازی را نشان داد به محلی که قفس سهره قرار دارد ببرید و قفس او را درکنار قفس سهره قرار دهید۰

۸- چنانچه سهره مناسب بوده ومست باشد مانند قناری نر می تواند با آواز خوانی ماده را بسمت خود جذب نماید۰

۹- بعد از حدود ۳ روز - به تشخیص شما هم بستگی دارد - سهره را بداخل قفس قناری ماده وارد کنید ۰

۱۰- توصیه میکنم برای اینکه یک سهره مناسب داشته باشید همواره در بین قناری های ماده که بصورت مجزا از نرها نگهداری میکنید جوجه سهره پرورش دهید که طی دوران رشد خود بتواند براحتی با قناری ها خو بگیرد و قناریهای ماده نیز به سهره عادت کنند۰

۱۱ - کار بسیار دشواری در پیش دارید صبور باشید ۰

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۲۳ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

آماده: به قناري نر مست و يا ماده مست آماده ميگويند. 

بيقوش: قناري موقومي بوده با صدايي بلندو زيبا كه بدليل كج بودن گردنش به بيقوش معروف شده  بود (به كتاب پرندگان طلايه تاليف استاد ارجمند عباس شفيعي مراجعه شود).

پررو: به قناري نري كه در هر مكاني مي آويزند بي محابا شروع به خواندن ميكند پررو اطلاق مي گردد .

 پرنرمه: پرهاي ريز و كوتاه اطراف سر و گردن پرنده است كه در زمان تولكي از بدن پرنده جدا ميشود. 

پس رفتن:در حين نزديك شدن به دوران توليد مثل اگر پرنده در حال آماده شدن در همان حالت بماند و به بلوغ نرسد و يا پرنده آماده ناگهان شروع به پرريزي نمايد و تا سال آينده بدون توليد بماند قناري پس رفته است .

پس: به قسمت مخر ج و محوطه شكمي (پس )ميگويند .

پشت دار: داراي نژاد اصيل و اجداد خوب .

تاتي: در زمان جفتگيري و آميزش پرنده ماده سينه خود را به روي چوب مي چسباند و سرو دم را بسمت بالا مي آورد در اين هنگام بدن پرنده شكل منحني به خود ميگيرد به اين عمل ماده تاتي دادن ميگويند.

تخم گرفته: به تخم نطفه داري كه بعد از 6 روز خوابيدن پرنده ماده در آن جنين تشكيل ميشود تخم گرفته ميگويند. 

تخم هرز: تخمهايي كه پرنده ماده در حا لت مستي وبدون وجود نر ميگذارد تخم هرز است. 

 تور: به پرنده هايي كه در هنگام نزديك شدن به قفس آنها و يا در هنگام گرفتن آنها از ترس و بدون هدف و به قصد فرار خود را محكم به ديواره هاي قفس ميكوبند تور ميگويند. 

تولك: هر ساله در فصل تابستان پرهاي كهنه پرنده ها ريخته شده و بجاي آن پرهاي جديد ميرويد, گاهي در اثربيماري و ترس و يا تغيير رژيم غذايي نيز اين پديده بوقوع مي پيوندد كه تولك رفتن گفته ميشود.

تيغ آله: در ابتداي شروع رويش پر در بدن جوجه ها پر هاي آنها شبيه به تيغ در جوجه تيغي ميباشد در اين حالت به جوجه ها تيغ آلو و يا تيغ آله ميگويند. 

جره: ريز نقش ترين پرنده از بين جوجه هاي يك جفت نر وماده را جره مينامند

 جوجه كال: از زمانيكه بدن جوجه پوشيده از پر ميگردد تا زمانيكه بتواند از دانه هاي خشك تغذيه كند (كال )شناخته ميشود .

جوجه گوشتي: به جوجه هاي تازه به دنيا آمده اي كه هيچ پري در بدنشان روييده نشده است اطلاق ميگردد . 

جيك مرد: جوجه اي كه درون تخم كليه اندامهاي بد نش كامل شده و مرده است را جيك مرد مينامند . 

چكيده: اگر جوجه قناري داراي پدري باشد كه موقوم ميخواند و جوجه توسط همان نر تغذيه شده باشد و موقوم را از زماني كه درون تخم بوده تا زماني كه بالغ ميشود  زيرنظرهمان قناري نر آموزش ديده باشد و موقوم بخواند .به اين روش آموزش چكيده ميگويند .

 چسبنده: به روش آموزش جوجه ها از سن 25 روزگي به بعد توسط قناري موقوم و يا بوسيله نوار كاست را روش چسبنده گويند .

حمال: آن دسته از قناري ها كه براي پرورش جوجه قنار يهاي گران قيمت و اصيل استفاده ميشوند به حمال معروفند . 

خنثي (نامعلوم)هر گاه جنسيت پرنده نامشخص باشد آن پرنده خنثي است .معمولا اين كلمه را در مورد جوجه ها بكار ميبرند .

 دل زدن: سرعت تنفس پرنده را در هنگام بيماري و كسالت دل زدن ميگويند .

دهن دار:در صورتي كه پرنده دوره آواز خواني را در كلاس موقوم گذرانده باشد ولي در آواز خود تكه اي از آواز رسمي داشته باشد دهن دار است اما موقوم نيست

ريزه خواني: صداي جوجه هايي كه هنوز آواز كاملي را فرا نگرفته اند و تنها مشغول به تمرين آواز هستند را ريزه خواني گويند .

سر دهن دار: اگر قناري تنها ابتداي آواز را با صداي تقليدي از موقوم و يا مثلا بلبل آغاز كند و بقيه آواز را معمولي (رسمي) بخواند سردهن دار گفته ميشود

سرو ته دار: اندازه طول بدن قناري از سر تا انتهاي دم را بدون در نظر گرفتن بلندي پا و يا كلفتي بدن پرنده و يا حتي استيل پرنده سرو ته ميگويند به عبارتي به قناري هاي نژاد سنگين مانند يوركشاير سروته دار مي گويند .

سوخته ای: قناريهاي(سبز ) تيره رنگي كه داراي زمينه رنگ قرمز خصوصا در ناحيه سينه سر و صورت هستند سوخته ناميده مي شوند.

سينه زدن: رفتاري است در زمان لانه سازي قناري ماده و آن هنگامي است كه قناري ماده سينه خود را بر روي پنبه هاي محل تخمگذاري مي مالد و به آن فشار مي اورد تا شكل اوليه لانه بوجود آيد .

شاه تخم: دوتعريف دارد :اول اينكه : به اولين تخم از اولين سري تخمگذاري شاه تخم ميگويند .دوم اينكه : اولين جوجه بدنيا آمده از اولين سري تخمگذاري نيز شاه تخم است .

 شق دهن:قناري هاي آواز خواني كه داراي صداي صاف و بلند و بسيار بم باشند را شق دهن مينامند. 

 طعمه: پيدايش هر گونه غده ويا تومور و يا جمع شدن قسمتي از احشا داخلي (روده ها )پرنده به صورت  توده اي انباشته در محوطه شكمي را كه مانع از توليد مثل ميگردد طعمه ميگويند .

 قرص خواني: قناري نري كه تمامي آوازش را با صداي رسا وبلند بخواند قرص خوان است .

قناري گنگ: گاهي يك پرنده جوان پيش از رسيدن به سن بلوغ در شرايط نگهداري بدي قرار مي گيرد كه عوامل محيطي مختلف از جمله بيماريها و تغذيه و بي برنامگي در نور دهي نظم ساعت بيو لوژيكي پرنده را بر هم مي زند و باعث به بلوغ نرسيدن پرنده در سال اول زندگي ميشود . اگر در سال اول تولك رفتن اين معايب رفع نگردد موجب ميگردد كه پرنده دوران تولكي را ناقص پشت سر بگذارد و در سال دوم نيز به شرايط بلوغ نرسد در نتيجه بعلت كمبود و يا عدم ترشح هورمونهاي مورد نياز و  اينكه دوسال پي در پي دستگاه تناسلي پرنده فعال نبوده است پرنده دچار نوعي بي تفاوتي و سر در گمي ميشود و در مقابل همنوعان خود خونسرد و بي علاقه و ترسو و گوشه گير ميگردد و خصوصيات جنسي خود را بطور طبيعي بروز نمي دهد اينگونه پرنده ها اگر موفق به خواندن شوند نميدانند براي چه مي خوانند و اگر مست شوند نمي دانند رفتار جنسي چيست و اگر با پرنده اي جفت اندازي شوند مدتي طول خواهد كشيد تا روش آميزش را فرا بگيرند به اينگونه پرنده ها گنگ مي گويند .

 قوام:نوعي مزايده بين دو شريك و يا بين يك فروشنده و چند خريدار ر خ ميدهد,در بين دوشريك با قيمت گذاري يكي از طرفين موفق به خريد ميگردد اما در بين يك فروشنده و چند خريدار اگر فروشنده  شرط كند ميتواند در صورت تامين نشدن نظرش معامله را فسخ كند ,در غير اينصورت بايد به بالا ترين پيشنهاد رضايت بدهد.

قيه:صداي جيك بلند و صاف قناري نر قبل از شروع به آواز را در قناري هاي موقوم ودهن دار قيه  مينامند .

کپه:لانه تخمگذاري قناري را كپه ميگويند

كرچي:حالتي راكه پرنده ماده بعد از بدنيا آمدن جوجه ها روي آنها  مي خوابد و جهت تغذيه آنها اقدام نمي كند و باعث گرسنگي و مرگ آنها ميگردد كرچي ميگويند .

كشيده بلند:قناري هاي استيل دار و پا داري كه داراي سروته خوب نيز باشند كشيده بلند نام دارند ,قناري كشيده بلند قناري رسمي مورد نظر قناري بازان نيست و خصوصياتي از نژادهاي ديگر نظير اخم و ابرو در آنها وجود دارد . 

كوتاه خواني (بزوار):به آواز جوجه هايي كه قسمتي از يك قطعه را با تن صداي ضعيف مي خواند بز وار گفته ميشود .

كوتاه و بلند خواني:به آوازي كه در آن قسمتي از آواز بلند و قسمتي ديگر با صداي ضعيف تر خوانده ميشود كوتاه بلند خواني گفته مي شود 

كهنه:پرنده كهنه پرنده اي است كه يكسال از عمرش گذشته باشد

لال:گاهي مادرزادي و گاهي بر اثر ترس يك پرنده نر نميخواند و يا صدايي از حنجره اش خارج نمي شودبه اينگونه قناري هاي نر لال مي گويند . 

لك تولك:اگر قبل از پايان دوران پرريز ي عاملي باعث پرريزي دوباره پرنده گردد پرنده لك تولك شده است .

لون:هر سري تخمگذاري را يك لون مينامند .پرنده ماده در هر لون معمولا بين 3 تا 4تخم ميگذارد . 

 لمبه :ماده قناري گاهي در اثر کمبود کلسيم و گاهي تخمگذاري زياد تخمهايي با پوسته نازک ميگذارد که ان را لمبه ميگويند .

مست:مستي, دوره اي از زندگي پرنده را در بر مي گيرد كه هر سال يكبار تكرار ميشود .در اين دوره كه هنگام جفت يابي و توليد مثل پرندگان است ماده ها شروع به لانه سازي ميكنند و نر ها با ديدن ماده با آواز بلند نغمه سرايي مي كنند .

 ملخك:در زمان آمادگي ماده ها پرش هاي كوتاهي انجام مي دهند كه اين پرش ها با تعداد بال زدن هاي زيادي همراه ميباشد به اين نوع پرش ملخك گفته مي شود . 

موچول:پرنده اي را كه يك يا چند انگشت بسته همانند مشت بسته دارد موچول مينامند .

موقوم:يا مقام نوعي آواز زيبا در رديفي خاص ميباشد كه قناري موقوم بايد آن رديف را فرا گرفته و به درستي اجرا نمايد.

 نرلاس:گاهي چند پرنده را از نظر ارزش مادي به دودسته مساوي تقسيم ميكنند اين عمل نرلاس كردن نام دارد .

هفت تخم:مخلوطي از هفت دانه شامل كاهو ,منداب , شلغم ,خرفه ,کلم قمری , تخم گشنیز ,شاهدانه را كه براي تقويت و تنوع در تغذيه استفاده ميشود هفت تخم مينامند

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۲۳ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

پیشگیری از بیماریهای قناری-بیماری های قناری-داروها

 

پیشگیری از بیماریهای قناری:

به طور کلی قناریها نسبت به سایر پرندگان کمتر دچار بیماری می شوند ، پرنده ای که جای مناسب داشته باشد و به خوبی تغذیه و نگهداری شود ، به ندرت نیازی به دارو و درمان دارد .

مسلما به عنوان یک اصل کلی ، پیشگیری بهتر از درمان میباشد لذا ضروری است که با اهم نکاتی که در پیشگیری از بیماریها اهمیت دارند ، آشنا شویم

- تیزی و سرزندگی پرنده ، پرهای نرم و مرتب و چشمان شفاف از نشانه های یک پرنده سالم است لذا میباید مراقب هرگونه آشفتگی در پرها و یا بیحالی قناری بود معمولا اختلال در حفظ دمای بدن ، مشکلات تنفسی مانند پخ پخ کردن و بی اشتهایی از نشانه های اولیه بیماری در قناری است . پف کردن قناری ، کاهش وزن و تحلیل رفتن عضلات سینه ، نشاندهنده وخامت بیماری بوده و احتمال از بین رفتن پرنده است.

- در مصرف نادرست داروهای مختلف امکان دارد که عامل بیماری زا دارای مقاومت گشته و دیگر به هیچ آنتی بیوتیکی حساس نباشد .

- درمان ناقص بوسیله مصرف اشتباه داروها ، موجب عدم درمان یا مسمومیت دارویی میشود و احتمال انتقال بیماری به سایرین را فراهم میکند

- پرنده بیمار را در محل گرم و جدا از سایرین نگهداری کنید .

- اصول و موازین بهداشتی را همواره رعایت کنید و توجه نمایید که برخی بیماریها درمان ندارند .

- پرندگان تازه خریداری شده را به دامپزشک نشان دهید

- از مدفوع پرندگان تازه خریداری شده تحت نظر دامپزشک آزمایش بعمل آید

- پرندهای تازه خریداری شده حدود بیست روز یا حداقل یک هفته در قرنطینه نگهداری و با انجام بازرسی صحیح آنها ، تحت کنترل دقیق قرارگیرند .

- عدم دسترسی موش و سایر جوندگان به غذا یا محیط نگهداری قناری و از بین بردن جوندگان .

- مراقبت از قناری و ایجاد آرامش برای جلوگیری از آسیب دیدگی و بروز جراحت در بدن پرنده بخصوص در ناحیه پا ، لازم است سطوح تیز و اشیا برنده در قفس قناری قرار نگیرد . عدم برخورد قناری با دیوار وشیشه درصورت آزاد بودن پرنده درمحل نگهداری

- ممانعت از تراکم زیاد قناری ها در قفس

- استفاده از غذاهای مناسب و متنوع و عدم مصرف دانه های مانده و کپک زده و کاهش رطوبت مواد خوراکی

- استفاده از واکسن آبله و سایر واکسن ها مانند واکسن بیماری نیوکاسل

- نظافت مداوم قفس قناری بخصوص توجه اساسی به تعویض لانه های ویژه تخم گذاری

- عدم استفاده خودسرانه و بی رویه از مصرف داروهای مختلف خصوصا در طولانی مدت

- حفظ رطوبت محیط نگهداری قناری ( توجه شود که محیط نگهداری نه خیلی خشک و نه خیلی مرطوب باشد. ) 

- هنگام مصرف مواد خوراکی مرطوب مانند میوه ها باقیمانده آنها را از قفس خارج نموده و قفس را نظافت نمایید

- غذاهای مرطوب مانند میوه جات را قبل از مصرف در یخچال نگهداری کنید

- حفاظت محیط نگهداری از لحاظ وجود پشه ، کرم خاکی ، سوسک ، کنه و شپش و ضد عفونی محل و انجام سایر اقدامات برای از بین بردن آنها .

- استفاده از توری در اطراف محیط نگهداری به منظور جلوگیری از حضور پشه وسایر حشرات

- جلوگیری از تماس پرنده با مدفوع گربه و سایر گربه سانان

- عدم تماس قناری با حیوانات وحشی بخصوص پرندگان وحشی

- عدم قرار گرفتن طولانی مدت قناری در معرض تابش مستقیم نور خورشید

- جلو گیری از آسیب دیدگی قناری توسط وسایل گرما زا

- استفاده از مقادیر کافی ویتامین آ در جیره غذایی برای جلوگیری از کوری قناری

- جلوگیری از جفت گیری قناریهای هم خانواده

- توجه به احتمال مسمومیت به لحاظ خوردن رنگ قفس و همچنین روزنامه کف قفس قناری

- توجه به احتمال مسمومیت قناری بوسیله گاز بخاریهای بدون دود کش

- توجه به احتمال مسمومیت بوسیله سموم گیاهی یا دامی

- قرار دادن و در دسترس بودن کف دریا و سنگ ریزه در قفس نگهداری قناری

- جلوگیری از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی درجیره غذایی

- مصرف بی رویه ویتامین ها بخصوص ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین آ ، د ، ای ، کا می تواند موجب مسمومیت در قناری شود

- توجه به اثرات نامطلوب تغییر ناگهانی جیره غذایی مانند ایجاد بی اشتهایی یا کم اشتهایی و همچنین بوجود آمدن بیماری یبوست .

- استفاده از سبزی و میوه جات در جیره غذایی قناری

- عدم مصرف میوه و سبزی در هنگام ابتلا قناری به بیماری اسهال

- توجه به نور محیط نگهداری برای پیشگیری از پرخوری یا پرکندن قناری

- استفاده از دانه منداب در جیره غذایی بخصوص برای قناری های ماده

- استفاده از برنامه غذایی مناسب در هنگام تولک به منظور تامین موادمعدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن قناری و پیشگیری از کاهش توان تولید مثل و آوازخوانی

- کنترل رژیم غذایی قناری در دوران تولک به منظور جلوگیری از چاق شدن پرنده

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۲۲ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

یک نوع غذا برای جوجه قناریها پوره موز وکنجد
درابتدا یک عدد موز رسیده را پوست کنده وبوسیله یک قاشق له نماید(ویا می توانید رنده بزنید.).توجه موزبایدبصورت طبیعی رسیده باشدنه اینکه با مواد شیمیایی ودر مدت زمان کوتاه.بعداز پوره نمودن موزباید به آن پودرکنجدافزوده شود.کنجدبایدنسبتا تازه وعاری ازهرگونه بوی مانده وبیات وهمینطورخام و نپخته وبو نخورده باشد.برای تهیه نمودن پودر کنجد باید آن را آسیاب نموده والک نمایدتا پوستهاکاملا جدا شوند.حال بمیزان یک قاشق غذاخوری باموزمخلوط می نمایم وسپس دراختیار جوجه قناریهایی که تازه از والدین جدا شده اند قرار دهید. درهفته دو بار مصرف مفید میباشد.توجه!غذا باید تازه وروزانه تهیه گردد .

خواص کنجد
دانه کنجد حاوی ویتامین ای و بی یک یا همان تیامین میباشد .دانه کنجد روغنی بوده وکربوهیدرات آن کم می باشد املاح های موجود در دانه کنجد نیاز یک قناری ماده را تامین میسازد.املاحی مانند آهن,کلسیم,فسفر,مس,روی,منگنز ,منیزیم,وفیبر می باشداینچنین دانه ای بهتر است در فصل جفتگیری به همراه ویتالینو کوئل ویا مولتی ویتا مین ها ی مخصوص قناری ها مصرف گردد

غذای تقویتی قناری
یک عدد سیب راپوست کنده وقاچ قاچ نماید وهمراه با کمی آب بجوشانید ,تا پخته شده و آب آن بخورد سیب برود بعد از خنک شدن یک قاشق چایخوری عسل طبیعی به آن افزوده وسپس میکس میکنیم ودر اختیارقناری میگذارید.غذا بایدتازه ودرمواقع مصرف تهیه گردد.این غذا سرشار ازویتامین های مخصوص نیاز قناری ومقاومت دربرابربیماریها وبالابردن راندمان تولید مثل می باشد. .توجه!این غذا باید بادقت تهیه شود

چگونه انتخاب نمودن قناری سالم برای نگهداری
نكات ريز و مهمي كه مي بايست به آنها توجه نمود : يك قناري سالم داراي چه خصوصيات بايد باشد ؟ هنگامي كه شما براي خريد از فروشگاه يا نمايشگاه اقدام مي نماييد از بين تعداد زياد قناري ها ابتدا چند عدد از آنها توجه شما را جلب مي كند . اين امر نشان دهنده ي اين است كه خودتان اولين قدم را طي نموده ايد يعني قناري ها با پر و دم صاف . پرنده اي كه توجه شما را جلب كرده است ( داراي پر و بال صاف و به اصطلاح تخت ، دم كشيده با استيل و به اصطلاح شكيل ) . پس ابتدا قناري با پرهاي صاف و ( تو لك نباشد ) پس از آن به استيل ايستادن روي ني توجه نمائيد . قناي اي كه هنگام فضله انداختن دم مي زند يا اسهال و فضله ي ابكي دارد را انتخاب ننمائيد . قدم بعدي وضعيت پاها مي باشد . پاهاي قناري سالم بسيار ظريف و صاف بوده و پولك ها پوشاننده ي روي پا همگي صاف و خوابيده و به اصطلاح شقاقي نباشد. اطراف مقعد و دم پرنده مي بايست تميز بوده و آثاري از فضله روي آن نباشد. مرحله ي بعد بررسي رفتارهاي نابهنجار است . يعني قناري داراي اضطراب و استرس نباشد . هنگامي كه به آن نزديك مي شويد با اضطراب سر خو را به چپ و راست نبرد زيرا پرنده اي كه در بينائي ضعيف بوده و يا حتي يك چشمش كور مي باشد براي تعيين فاصله ي اجسام سر خود را به طرفين تكان مي دهد . حتي ممكن است يكي از چشم هاي قناري كور باشد و ابتدا شما را نبيند و عكس العملي نشان ندهد ولي با برگرداندن سر و ديدن شما از فاصله ي نزديك يكدفعه رم كرده و فرار كند . مرحله ي بعدي بررسي دل دل زدن قناري است كه هنگام نفس كشيدن پرنده با سختي بسيار عمل دم و بازدم را انجام مي دهد . توجه داشته باشيد پس از بررسي كامل قناري حتما فضله هاي كف قفس را مد نظر داشته باشيد . اسهال هاي آبكي – سفيد – زرد – كش دار و سبز و يا سبز مايل به بنفش و قرمز ( اسهال خونی ) – بريده بريده و وجود دانه های ريز تكه و بريده در ميان فضله می تواند علامتی از علائم بيماري باشد . البته رنگ فضله به تنهايی ملاك بر بيماري نيست چرا كه رنگ فضله ارتباط مستقيم با تغذيه ی قناری دارد پس می بايست علائم ديگری كه دال بر وجود بيماری می باشد در كنار رنگ و فرم فضله را تحت بررسي قرار داد

چگونه رده بندی نمودن, پرورش دهندگان و نگهدارندگان قناري ,از مبتدي تا حرفه اي
بسياري از مردم كه علاقمند به نگهداری قناري در منزل يا در پاسيوهستند ... واهمه و ترس از نگهداري آنها دارند و به اين فكرند كه قناري يك موجود ظريف بوده كه نگهداري آن بسيار سخت و دشوار است. اما چنين نيست شما اگر قبلاً پرنده اي مانند فينچ ـ مرغ عشق ـ سهره و ... نگه داشته ايد مي توانيد از قناري به نحو احسن نگهداري نمائيد. مي بينيد قناري هم مانند تمامي پرندگان ساكن در قفس نياز به محيط بهداشتي و تميز و همچنين آب و دانه تازه همراه با سبزيجات در هفته وهمچنين در فصول خاص از غذاهايي مانند تخم مرغ و ديگر مكمل ها البته در نژادهاي خاص ، نه در نژادهاي رسمي معمولي كه براي قشنگي و آواز نگهداري ميشود؛ است. براي اولين بار ميتوان از قناري هايي رسمي كوچك پيكر نگهداري نمائيد و در صورت حرفه اي شدن يعني وقتي توانستيم به نحوه خوب جوجه كشي نمائيد آن وقت مي توانيد از نژادهاي خاص و به طور حرفه اي پرورش و بعد تجارت و يا به طور تفريحي ، عشقي از قناري هايتان لذت ببريد. ما قناري بازان به چند دسته تقسيم مي نمائيم: 1ـ عده اي كه فقط قناري دارند و نه جوجه اي از آنها مي كشند و نه از تقاء در نژاد و نه خريد و فروش مي كنند. 2ـ عده اي كه فقط خريد و فروش مي كنند. 3ـ عده اي پرورش مي دهند اما تعداد كمي را براي فروش به بازار عرضه مي نمائند. 4ـ عده اي كه بسيار حرفه اي بوده از تمامي نژادها و رنگها را جمع آوري نموده و در فصول خاص مبادرت به جوجه كشي مي نمايند. و عرضه به بازار مي نمايند. 5ـ عده اي هم مانند دسته چهارم حرفه اي هستند و جوجه كشي مي نمايند اما با يك يا چند نژاد محدود كه اين دسته از همه نظر از قناري بازهاي بزرگ حساب مي آيند
.
: دانه خوراك روزانه قناري
به طور كل دانه هاي مخلوط كه بايستي هميشه در اختيار قناري باشد. تخم كتان و ارزن البته براي نژادهاي كاملاً معمولی, و به قول معروف قناريهاي رسمي ريز. و اما در هر نژاد و در هر رنگ اين غذا و دانه هايي مختلف حائض اهميت مي باشد. يعني در قناريهايي كه رنگ پرهايشان پرتقالي پر رنگ قرمز و نارنجي و ... مي باشند بايد حتماً از غذاهاي غني ازبتا كاروتئين مانند هويج و دانه هايي مانند تخم فلفل شیرین تخم هويج ، تخم تربچه و خشخاش و ... استفاده نمائند. در قناريهاي فري و جبير بايد در كنار غذاي روزانه مقدار جو خرد شده در اختيارشان قرار دهيد. بمنظور جلوگيري از يبوست و همچنين پايين آوردن اسيد اوريك كه نوعي سم محسوب مي شود. در قناريهاي آواز خوان مانند: مالينوا ، هارتز، ساكسون و ... بايد تخم شلغم جزء دانه هاي اصلي باشد االبته به ميزان اندازه يعني هرهزارگرم كتان و سيصدگرم ارزن و دويست گرم هم تخم شلغم. ما هيچ وقت دادن هفت دانه را به قناري توصيه نمي كنيم! به علت 1ـ تركيب نادرست 2ـ فاسد بودن بعضي از دانه ها كه مخلوط دانه هاي ديگر شود، و مشخص نمي شود و موجب بيماري قناري مي شود. 3ـ محرك بود بعضي از دانه ها 4ـ تركيب نادرست هر دانه مثلاً كتان سياه را نبايد با شاه دانه و كافيشه همراه كرد و در اختيار قناري گذاشت ، چرا كه تركيب درس شده ضرر و زيان هاي جانبي به دنبال دارد . مانند لَك تو لَك شدن قناري و پَر ريزان بي موقع از ديگر تركيبات عوارض مخصوص خودش را دارند. شما مي توانيد هر دانه را از جاي مطمئن خريداري نمائيد. به منظور تازه بودن و سالم بودن دانه و هنگام تركيب از اشخاص با تجربه كم بخواهيد . من همراه با برادرم يكي يكي دانه ها را در فصل هاي آينده در مواقعي كه وقت با ما يار باشد به معرفي و خواص آنها مي پردازيم.


قناری , زندگی در قفس .
محققين زيست شناسي بدين نتيجه رسيده اند كه زندگي در اسارت براي حيوانات مفهومي متفاوت از آدمي دارد. از نظرآنان حيوانات ساكن قفس ها و پاسيو هاي بزرگ كه موجبات زندگي طبيعي نسبي اشان فراهم باشد ، احساس اسارت نمي كنند. قناري ها در طول بيش از 500 نسل همدم آدمي بوده اند. آنان در اين مدت به هيچ وجه خصوصيات نوع وحشي را از دست نداده اند . با شناخت نياز اين فينچ ها مي توان قفس مناسب آنان را اختيار كرد. پرنده در قفس مناسب احساس رضايت داشته و طول عمر كافي خواهد داشت ؛ زيرا كه به منزله آشيانه اش بوده و محلي است كه به او اطمينان و آرامش مي بخشد. يك قناري ، تنها هنگامي كه سر حال باشد ، آواز مي خواند . متاسفانه امروزه تمامي قفس هاي موجود مناسب حال پرنده نيست . استاد پرورش قناري در آلمان ، دكتر كارل روس در سال 1872 قفس هاي تزييني را مورد انتقاد قرار مي دهد. اين قفس كه تنها براي ارضاي حس زيبا شناسي انسان ها ساخته شده اند پر از وسايل زينتي بوده و براي پرنده مناسب نيستند و بع زاويه و گوشه كنار هاي متعدد محيط ، جهت نشو و نما هاي پرنده پارازيت هاي نا مطلوبند. چنين" زندان هايي" به سختي قابل تمييز كردن بوده و پرندگان را نمي توان به وضوح ملاحظه كرد . علاوه بر آن ، قفس ، بيشتر از پرنده جلوه گر است ! برخي قفس ها نيز بسيار كوچكند و سازندگان آنها تنها به جنبه اقتصادي آن توجه كرده اند . پرنده به قفسي به طول حداقل 40 سانيتيمتر نيازمند است . برخي قفس هاي تزييني شايد طولي بيش از 40 سانتيمتر داشته باشند ، اما به خاطر گوشه و زوايايشان بسيار كوچكترند و پرنده محيط خيلي كوچكتري در اختيار دارد. قفس مناسب بايد طولش بيشتر از ارتفاع و ارتفاعش بيشتر از عرض آن باشد . قناري حيوان پر تحركي است . هيچ يك از حيوانات توانايي تحرك پرندگان را ندارند . هوا محيط زيست شان بوده و پرواز نمودن زندگي اشان را تشكيل مي دهد . لذا استفاده از بال ها براي شان حياتي است . از آن جا كه قفس قناري داراي ميانگين طول 50 سانتيمتر است ، مي توان با كار گذاري مناسب ميله ها امكان پرواز را برايش مهيا ساخت. برخوردي آرام و مناسب با قناري موجب جلب اطمينان پرنده و حركات و برخورد شديد موجب ترسش مي شود . در صورت اول به زودي با صاحب خود و كسي كه خوراك خوشمزه در اختيارش مي گذارد ، انس و الفت خواهد گرفت . براي تسريع در جلب اطمينان پرنده ، مي توا يك ساعت خوراك در دسترسش قرار نداد ( توجه شود كه بيشتر از يك ساعت جايز نيست ) !در تمييز ازي روزانه ، ظرف خوراك را براي يك ساعت از قفس دور نگه مي داريم . سپس در قفس را باز مي كنيم تا پرنده داخل اطاق قادر به پرواز باشد . سپس ظرف خوراك را در دست نگه مي داريم تا پرنده آن را ببيند . آن گاه ظرف خوراك را داخل قفسي قرار مي دهيم . پرنده پس از چند بار تمرين ، خود براي تغذيه به داخل قفس خواهد رفت . مهم آن است كه از حركات تند كه موجب وحشت پرنده شودخود داري گردد . به همين ترتيب نيز مي توان پرنده را ترغيب به نشستن روي دست كرد . اغراق در امر گرسنه نگه داشتن و طولاني ساختن آن به مدت چند ساعت ثمري نخواهد داشت ، بلكه زيان آور است . رفتار آرام و يكنواخت شخص نگه دارنده با پرنده حايز اهميت خاص است . در واقع نگه داري پرنده موجب آرامش روحي انسان نيز مي باشد . اهلي سازي پرنده نيز بايد به گونه اي باشد كه او خود به انسان نزديك شود . گرفتن پرنده موجبسلب اعتماد وي مي شود . بايد توجه داشت كه دست انسان براي پرنده به مفهوم يك حيوان وحشي است كه خيال شكار كردن و خوردن او را دارد . اما در صورتي كه پرنده اعتماد و آشنايي لازم را با نگه دارنده داشته باشد ، حتي از گرفتن در دست نيز نخواهد ترسيد . برخي قناري هاي نر كه براي جفت گيري با ماده هاي متفاوت در نظر گرفته شده اند ، ترسي از گرفته شدن با دست ندارند . قفس تكثير و پرورش درقناری
قفس تكثير پرنده ، يك قفس اختصاصي براي جفت پرنده است . روش اشاره شده را براي يك قناري نر با چندين ماده توصيه نمي ماييم و بايد تنها در حالات استثنايي به كار رود . در اين روش تنها قناري ماده زحمت پرورش جوجه ها را به عهده خواهد داشت . در گذشته در منطقه هارتس ( آلمان ) و در قفس پاسيويي مخصوص 3 قناري نر به همراه 8 تا 10 قناري ماده را جفت مي كردند . اين روش نيز غير طبيعي و نا مطلوب است ، زيرا كه خصوصيت قناري مثل ساير فينچ ها در زندگي به صورت جفت با محدود ساختن منطقه خاص خود مي باشد . در تكثير گروهي با مشاهده لانه هاي يكديگر زد و خورد ، خراب كردن لانه هاي يكديگر ، ترك جوجه ها و تخم و عصبي شدن پرنده برنامه ريزي شده است . اما نگهداري يك جفت قناري در پاسيو ديدني مي باشد . مشاهده يك خانواده قناري خوشبخت از لانه سازي ، تخم گذاري ، خوابيدن روي تخم ها تا پرورش جوجه ها تجربه اي گرانقدر و هيجان انگيز است كه خصوصا در فضاي بزرگ و باز پاسيو ، جلوه اي خاص و طبيعي دارد . قفسي به طول 50 سانتيمتر براي يك جفت قناري كافي است . نوع چهار گوش آن مناسب تر است . براي نژاد هاي درشت نظير قناري هاي فري ، بهتر است قفس به طول 70 تا 80 سانتيمتر ارايه شود . محل مناسب براي قرار دادن قفس قناري بهترين مكان قرار دادن قفس قناري در امتداد ديد آدمي است . پرندگان موجودات هوا مي باشند . و مسلط بودن بر آنان ، براي شان نا مطلوب است . بهترين محل روي ديوار و مكاني است كه چند ساعت در روز از نور خورشيد در برخوردار باشد . در صورتي كه نور قفس پرنده به نور خورشيد دسترسي نداشته باشد ، مي توان آن را براي مدت كوتاهي پشت پنجره قرار داد . خصوصا در مناطق سرد اروپايي استفاده از نور خورشيد براي پرنده نعمت بزرگي است . در مناطق گرمسير نظير ايران بر عكس پرنده بايد از از گرماي شديد و تابش مستقيم نور خورشيد حفاظت شود . در روز هاي سرد پرنده براي استفاده از نور خورشيد بال هاي خود را باز مي كند . تا از نور حداكثر استفاده به عمل آيد . در كشور هاي گرمسيري نظير اسپانيا ، ايتاليا ، جنوب فرانسه و ايران برخي قناري خود را كنار كوچه و خيابان و كنار مغازه و يا منزل خويش آويزان مي سازند . از قرار دادن قفس قناري در جريان هوا بايد اكيدا خودداري شود . هيچ چيز براي پرنده خطرناك تر از جريان هوا نيست . برخي ، بدين وسيله ، قناري خود را مجاب به تو لك رفتن مي كنند . برخي قفس هاي پايه دار نيز براي قناري ها ارايه مي شوند كه مناسب نيستند . بهترين محل ، قرار گرفتن قناري روي ديوار است كه براي پرنده اطمينان بيشتري نيز حاصل مي شود .


قفس هاي مدوربرای قناری ,خوب یا بد؟
اين نوع قفس ها بسيار نا مناسب هستند . احساس فضايي انسان ها و حيوانات روي خطوط مرزي ملموس و توسط قوه بينايي ثبت مي گردد . بنابر اين قفس چهار گوش با اضلاع قايم براي پرنده بسيار مطلوب تر از قفس مدور است . قفس مدور از ديد پرنده همواره مقطعي ثابت و يكنواخت ملاحظه مي شود . كه براي اش خسته كننده خواهد بود . همچنين اين نوع قفس ها در عمل تنگ و كم جا نيز هستند . و پرنده قادر نخواهد بود حالات و رفتار طبيعي خود را داشته باشد . پرورش دهندگان قناري هاي آواز خوان ، جوجه هاي نر را به منظور تعليم آواز در قفس هاي كوچك خاص قرار مي دهند . همان گونه كه اشاره رفت اين قفس ها ابتدا در منطقه هارتس آلمان به كار گرفته شده اند . استفاده از اين نوع قفس ها براي تعليم آواز ضروري است . معمولا قناري به صورت سه ماه در چنين قفسي نگهداري مي شود . برخي اين نوع قفس ها را نيز خيلي كوچك در نظر مي گيرند . طول حداقل25 سانتيمتر براي چرخش پرنده و جهش هاي كوتاهش ضروري است . قناري تمايل به پرواز دارد پرندگان قفس هاي بزرگ و پاسيو ها مناسب تر براي تكثير و پرورش مي باشند ، زيرا در هنگام تو لك رفتن ، تا زمستان و شروع بهار در فضاي بزرگ جولان داده اند . بهترين خوراك نمي تواند جايگزين تحرك كافي باشد . پرورش عضلات ، تغيير و تحولات گوارشي و در نتيجه سلامت پرنده ، مرغوبيت پر ها ، حالت و رنگش تنها در اثر تحرك كافي و استفاده مداوم ( دست كم چند ماهه ) از عضلات ميسر است . همان گونه كه در طبيعت نيز از آن برخوردار مي باشد . با وجودي كه اين نحوه ي نگهداري قناري براي تمامي نژاد هاي آن مطلوب و ميسر نيست ، به طور كلي مي توان آن را براي كليه ي پرندگان توصيه نمود . تنها در پاسيو بزرگ پرنده مي تواند بنا به دلخواه خود از ظرف استحمام ، خوراك ، نور خورشيد ، امكان پرواز و استراحت استفاده كند . اما از نگهداري تعداد زيادي قناري نر در چنين قفسي بايد خود داري شود ، زيرا آنان به رقابت و زد و خورد پرداخته و با پيدايش سلسله مراتب قدرت قدرت ممكن است انواع ضعيف تر دسترسي كمتري به خوراك و آب يافته و نيز جنگ اعصاب ناشي از آن تاثير منفي روي رشد انان داشته باشد . با استفاده از جدا ساز به نوعي كه ديد شان را نيز محدود مي سازد ، مي توان از اين زد و خورد ها جلوگيري كرد .


نگهداری قناری توأم با پرند گان ديگر
عملا تمامي انواع فينچ ها را مي توان با قناري در يك محل نگهداري كرد ، مشروط بر آن كه مختل كننده ي آوازش نباشند . با مخلوط شدن و انتقال آواز فينچ هاي نر ديگر ، اصالت صداي قناري از بين خواهد رفت . نگهداري قناري با مرغ عشق مطلوب نيست ، زيرا آنان داراي" زبان" جداگانه اي هستند . مرغ عشق ها نيز در زمان جفت شدن بسيار خشن مي شوند و با نزديك شدن به قناري احتمالا براي حيوان عاقبت خوبي وجود نخواهد داشت . خويشاوندان دور قناري نظير تمامي فينچ هاي آفريقايي جنوبي مثل پرنده موزامبيك ، براي نگهداري با وي مناسب هستند . اما علاقه مندان بايد همواره توجه نمايند كه آيا ساكنان قفس با هم خوب كنار مي آيند ؟ داشتن جاي كافي براي اين منظور بسيار مهم است . تغذيه همانگونه كه اشاره رفت قناري به خانواده فينچ هاي اصيل ؟؟ تعلق داشته و اين پرندگان از خوراك گياهي تغذيه مي كنند . آنان دانه ها را پوست كنده و مغز آن را داخل چينه دان خود مي كنند . خوراك مرطوب را از چينه دان خارج و با آن جفت و يا جوجه هاي خويش را تغذيه مي كند . خصوصا در زمان پرورش جوجه ها ، قناري نر و قناري ماده هر دو با هم جوجه ها را سرويس مي دهند . جوجه ها نياز به خوراك حيواني ( پروتييني )خواهند داشت ، در غير اين صورت رشدشان مطلوب نخواهد بود . پرندگان در طبيعت روزانه ساعتي به جستجوي خوراك مطلوب مي پردازند . فينچ ها نيز به طور گروهي و يا فردي ، زماني طولاني از روز را به اين امر اشتغال دارند . در داخل قفس يا پاسيو نيازي به اين صرف وقت نبوده و در نتيجه انرژي كمتري نيز صرف مي نمايند . لذا مدت زمان تغيير و تحول خوراك در بدن پرنده نيز كوتاه تر است . نگهدارنده بايد به اين مهم توجه خاص داشته باشد . امروزه نيز بسياري از قناري ها در نتيجه چاقي تلف مي شوند . انتخاب خوراك مناسب در اندازه كافي بسيار مهم است . خوراك مناسب قناري از دانه هاي مختلف تشكيل مي گردد . گياهان موجود در طبيعت به عنوان خوراك قناري آن چه را كه پرندگان وحشي در طبيعت مي يابند و از آن تغذيه مي نمايند ، نمي توان در قفس به آنها ارايه كرد . پرندگان دانه خوار و از جمله قناري ، بسيار خوش خوراك بوده و به تنوع خوراك و رسيدگي آنان توجه خاص دارند . با وجود اين قادر به تغذيه كامل و خوب آنان در قفس مي باشيم . به منظور تغذيه طبيعي تر پرنده مي توان برخي خوراك گياهي اش را در محيط خارج يافت . ( منظور تهران بزرگ نمي باشد ) . خصوصا در مرحله ي آمادگي براي جفت شدن مي توان برخي خوراك گياهي مناسب را از طبيعت به قناري ارايه نمود . علاقه مندان به زودي در خواهند يافت كه پرندگان آنها به كدامين نوع گياه تمايل دارند و تا چه حد بايد دانه آنها رسيده باشد ؟


گياهان موجود در طبيعت به عنوان خوراك قناري
آن چه را كه پرندگان وحشي در طبيعت مي يابند و از آن تغذيه مي نمايند ، نمي توان در قفس به آنها ارايه كرد . پرندگان دانه خوار و از جمله قناري ، بسيار خوش خوراك بوده و به تنوع خوراك و رسيدگي آنان توجه خاص دارند . با وجود اين قادر به تغذيه كامل و خوب آنان در قفس مي باشيم . به منظور تغذيه طبيعي تر پرنده مي توان برخي خوراك گياهي اش را در محيط خارج يافت . خصوصا در مرحله ي آمادگي براي جفت شدن مي توان برخي خوراك گياهي مناسب را از طبيعت به قناري ارايه نمود . علاقه مندان به زودي در خواهند يافت كه پرندگان آنها به كدامين نوع گياه تمايل دارند و تا چه حد بايد دانه آنها رسيده باشد ؟


مراقبت در قبال گياهان سمپاشی شده
علاقه مندان به خوبي مي دانند كه احيانا كدام نواحي سم پاشي مي شوند . خوشبختانه امروزه كمتر از مواد شيميايی در صنايع كشاورزي و دام داري استفاده شده و واژه " بيو " در ارتباط با مواد غذايی همواره اهميت بيشتری مي يابد . در مراكز طبيعی و جنگل ها نيز كمتر از مواد سمی استفاده مي گردد . توجه به اين اصل بسيار حياتي مي باشد : خوراك گياهي پرنده خويش را از محلی جمع آوری يا تهيه كنيد كه عاری از مواد شيميايی است !


دانه های مجاز برای قناری من هیچ وقت دادن هفت دانه را برای قناری ها توصیه نمی کنم !!! چراکه ترکیب نمودن دانه ها کاریست بس اصولی که باید توسط اشخاص با مهارت ویا با تجربه انجام پذیرد... من درآینده ای نزدیک برای شما شرح خواهم داد.

  شناخت , رفتار شناسی و آناتومی قناری

 

درقناری ها :چه رفتاری بیانگرچه خواسته ای میباشد.


خواندن آوازدرماده قناری ها
خواندن آوازدرماده قناری ها نشانگر آمادگی برای جفتگیری می باشد .قناری ماده آواز راتقلید کرده وریزه خوانی می کند-در قناری های نژاد مالینواچنین آوازی با صدای بلند تر و باقدرت زیاد خوانده می شود مانند قناری های جنس نر اما بدون ضرافت dr:jaberi10/2010


د م زدن ویابالا وپایین بردن د م در هنگام مدفوع کردن درقناری ها به چه علت می با شد؟
بطور کلی هر گونه ناهماهنگی واختلال درسیستم گوارشی ,که ایجاد اسهال یا یبوست در قناری شود .این چنین رفتاری درقناریها مشاهده میشود. درهنگام مشاهده چنین رفتاری با اشخاص باتجربه مشورت نمایید و دراثر تکرار حتما قناری را نزد دامپزشک ببرید.


یک - خوردن روزنامه وکاغذ = کمبود مواد فیبری دربدن .
.


دو _ خوردن گچ دیوار = کمبود کلسیم


سه _ مزمزنمودن میله های قفس = کمبود آهن ودیگرفلزات


چهار _ کندن پرها یا پرکنی = علت این عارضه به چند دلیل است الف - 1 -بازی کردن که بیشتردرجوجه قناریها مشاهده میشود
-
ب - لانه سازی که درفصل جفتگیری درماده قناریها مشاهده میشود ج - کمبود برخی ازویتامینها واسیدهای امینه که منجر به بیماری جنون درقناریها گشته که در اثرعدم درمان و رسید گیهای لازم ,قناری در وضعیت وخیم ترقرار گرفته و دچار بیماری کانیبالیسم یا ( همنوع خواری) میشود.


--فضله خواری درقناری ها =نوعی بیماری است که بایدتوسط دامپزشک کنترول ودرمان گردد

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۲۱ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

مقدمه

بطور کلی قناری ها نسبت به ساير پرندگان کمتر دچار بيماری می شوند . پرنده ای که جای مناسب داشته باشد و به خوبی تغذيه و نگهداری شود به ندرت نيازی به دارو و درمان پيدا خواهد کرد . در چنين شرايطی , قناری حتی در قفس نيز احساس رضايت خواهد کرد . مسلما به عنوان يک اصل کلی , پيشگيری بهتر از درمان می باشد ولی حتی با رعايت همه نکات بهداشتی , باز حوادث و بيماری ها اتفاق می افتند لذا بايد مراقب باشيد و با ديدن اولين علائم غير طبيعی به دکتر دامپزشک مراجعه نمائيد . لازم به يادآوري است که درمان بيماريها بايد توسط شخصی انجام گيرد که در اين زمينه تجربه کافی دارد چرا که برخی از مواقع مصرف داروهای اشتباه ويا مقدار نامناسب از داروهای موثر موجب عدم درمان يامسموميت دارويی پرنده خواهد شد . بدتر از اين حالتی است که شما بيماری را به صورت ناقص درمان کنيد و پرنده به ظاهر سالم شود ولی در عين حال عامل بيماری را به تناوب و يا بطور دائم از طريق ترشحات و يا مدفوعش درمحيط پخش کند و موجب بيمار شدن ساير پرندگان , حيوانات و حتی انسان گردد . نکته ديگر اينکه با مصرف نادرست داروهای مختلف امکان دارد که عامل بيمار نيز دارای مقاومت دارويی گشته و ديگر به هیچ آنتی بيوتيکی حساس نباشد و شما پرنده هايتان را ازدست بدهيد .


عفونت با باکتری ای کولای ( e.coli infection )

عامل اين بيماری اشرشياکولای است و بين بسياری از گونه های پرندگان مشترک بوده و باعث بيماری ميشود . برخی از انواع آن قدرت بيماريزايی شديدی دارند و ساير انواع آن در تحت شرايط خاص مانند همراه شدن با شاير بيماريهای ويروسی و باکتريايی و يا شرايط بد نگهداری همراه با استرس های زياد بيماريزا می گردند .
علائم بيماری بسته به حاد بودن و يا تحت حاد بودن بيماری متفاوت است . در صورتی که باکتری وارد خون شود , موجب کز کردن پرنده و مرگ سريع او می گردد ولی اگر باکتری در اندامهای مختلف جايگزين شود موجب عوارض متفاوتی می گردد . گاهی اوقات وارد دستگاه تنفس شده و عوارض تنفسی می دهد که معمولا ناشی از تهويه بد محل نگهداری پرنده و گرد و خاک زياد می باشد اگر در مفاصل موضعی شود تورم مفصل و پادرد ايجاد می کند . در صورتی که وارد مجرای تخم شود موجب چسبندگی تخم و عفونت مجرا و نهايت مرگ می شود در دستگاه گوارش اسهال ايجاد می کند . در جوجه ها يا موجب تلفات قبل از خروج تخم می شود و يا جوجه به دنيا آمده ضعيف و کوچک بوده , دچار اسهال شده و بزودی تلف می گردد .


سالمونلوز (salmonellosis)

اين بيماری در اثر تعداد زيادی از گونه های مختلف باکتری از جنس سالمونلا ايجاد می شود.اکثر گونه های اين باکتری بين حيوانات مختلف و حتی انسان مشترک می باشند و درجات مختلف بيماری را ايجاد می کنند . اين بيماری ممکن است از سه راه مختلف پرنده را مبتلا کند .
الف- آلودگی موجود در غذای مصرفی پرنده ( خصوصا تخم مرغ ) .
ب- آلودگی غذای پرنده با مدفوع جوندگان و يا فضولات پرندگان مبتلا .
ج- تماس مستقيم با پرنده تازه خريداری شده ای که يا درد وره کمون بيماری است و يا به صورت ناقل به ظاهر سالم ميکروب را از خود دفع می کند .
به ندرت نيز انتقال بيماری از طريق دست انسانهای مبتلا به سالمونلا و يا گزش انگل های خارجی مانند کک ها اتفاق افتاده است . در اين ارتباط نکته بهداشتی بسيار مهم اين است که برخی از انواع سالمونلا در پرنده ايجاد بيماری نکرده و از طريق مدفوع به محيط خارج وارد گشته و در صورتی که با مواد غذايی مورد مصرف انسان تمای پيدا کند موجب مسموميت های شديد غذايی تا حد مرگ می شود. علائم بيماری ناشی از اکثر سالمونلا های مختلف در انسان شامل عوارض گوارشی و مسموميت غذايی می باشد بجز گونه های خاص سالمونلا که در انسان ايجاد بيماری تب روده ( حصبه ) می کند . در قناری بسته به گونه سالمونلای عامل بيماری , سن پرنده مبتلا و شرايط نگه داری , علائم درمانگاهی می تواند متفاوت باشد . اکثرا در جوجه قناری ها موجب مرگ و مير در روزهای اول بعد از خروج از تخم ويا حتی درون تخم و گاهی به هنگام خروج از تخم می شود معمولا هنگامی که قناری ماده به اين بيماری مبتلا می شود , اکثر جوجه هايش ردون تخم از بين می روند و کمتر از%20 درصد آنها سالم به دنيا خواهند آمد . جوجه های مبتلا يی که از تخم خارج شده اند , کوچک و ضعيف بوده و اکثر آنها دچار اسهال می باشند . در شکلهای ديگر بيماری که پرنده بعد از خروج از تخم مبتلا می شود , ممکن است عوارضی چون خمودگی - چرت زدن - اسهال - بی اشتها يی و پف کردن را از خود نشان دهد . همچنين چند ساعت قبل از مرگ دچار لرزش - تشنج و غش شده و بالاخره تلف می شود . درمان بايد براساس کشت ميکروبی و آنتی بيوگرام انجام شود تا موثرترين داروی ممکن بکار رود .


عفونت با کمپيلوباکتر ( campylobacter infection )

عامل ايجاد اين بيماری در پرندگان کمپيلوباکترژوژنای است . راه ابتلا از طريق دهان بوده و جهت ايجاد بيماری نياز به عوامل مستعد کننده از جمله ساير عفونتها و يا استرس ها دارد . اين باکتری در انسان نيز موجب ناراحتی های گوارشی می شود . علائم بيماری شامل بی اشتها يی - اسهال و لاغری تدريجی است .

پاستورلوز( pasteurellosis )

عامل ايجاد کننده آن باکتری پاستولامالتوسيدا می باشد . عامل بيماريزا می تواند از طريق دستگاه تنفسی جراحات جلدی وارد بدن شود و موجب بيماری گردد . اين بيماری از جمله بيماری هايی است که بين پرندگان مختلف مشترک بوده و اکثر پرندگان به آن مبتلا می گردند . معمولا انتقال بيماری از طريق پرنده های ناقل به ظاهر سالم ويا جوندگان خصوصا موش رخ می دهد علائم بيماری بسته به ميزان مقاومت پرنده و قدرت بيماريزايی ميکروب می تواند متفاوت باشد . در شکل فوق حاد بيماری , پرنده بطور ناگهانی تلف می شود و از زمان کسل شدن پرنده تا تلف شدن او بيش از چند ساعت نمی گذرد و در طی اين زمان پرنده چشمهايش را بسته - پف کرده و هيچ عکس العملی نسبت به محيط اطراف خود ندارد . حتی بعضی اوقات مرگ هنگام پرواز يا در حال غذا خوردن و در حاليکه پرنده به ظاهر سالم می باشد اتفاق می افتد . در اشکال خفيف تر بيماری عوارض تنفسی مثل ناله کردن خفيف و يا ريزش اشک و ترشحات از چشم وبينی مشاهده می شود . گاهی اسهال نيز وجود دارد .

عفونت استرپتوکوکی ( streptococcus infections )

عامل آن باکتری استرپتوکوکوس می باشد و در همه جا حتی گرد و غبار موجود در هوا نيز وجود دارد و معمولا در مواقعی که عفونتهای ويروسی و يا ساير بيماری ها پرنده را ضعيف کند بعنوان يک ميکروب فرصت طلب موجب بيماری ميگردد . اکثرا در طول دوران جنينی و یا ده روز اول پس از خروج جوجه از تخم موجب تلفات می گردد. به ندرت نيز در پرندگان مسن تر ايجاد بيماری می کند در بين پرندگان و پستانداران مشترک می باشد ولی به طور کلی در پرندگان اهميت کمتری دارد .
علائم بيماری متفاوت بوده و عوارض مختلفی ايجاد می کند . مثل آبسه های پوستی - زخمهای چرکی - آندوکارديت وجتاتيو بر روی دريچه های قلب - تورم مفاصل - لنگش و بالاخره آبسه کف پايی . گاهی ميکروب وارد خون شده و در طی يک يا دو روز موجب مرگ سريع همراه با عوارضی همچون افزايش تعداد تنفس در ساعات پايانی عمر پرنده - پف کردن - اسهال و بستن چشم ها می شود . در قناری ممکن است تلفات خيلی زياد باشد . بعضی وقت ها پرنده دچار عوارض عصبی و افزايش تحرک می شود و به نظر هيجان زده می آید , به طوری که خودش را به اطراف زده و در اثر جراحات بوجود آمده و يا ضربه و خونريزی داخلی تلف می گردد .


ليستريوز( listeriosis )

اين بيماری دراثر باکتريی بنام ليستريامونوسيتوژنز بوجود آمده و در بسياری از انواع پرندگان و پستانداران ايجاد عوارض می کند . ولی در بين پرندگان , قناری نسبت به اين بيماری حساس تر است . انسان نيز نسبت به اين باکتری حساس بوده و گاهی دچار مننژيت می شود . معمولا باکتری از راه دهان وارد بدن شده و بيماريزا می گردد . خوشبختانه نسبت به انواع ضدعفونی کننده های رايج حساس می باشد و به سرعت از بين می رود . اين بيماری در شکل حاد موجب تلف شدن پرنده ظرف مدت يک تا دو روز می شود . در مواقعی که دوره بيماری طولانی تر می شود , عوارض عصبی مانند لرزش و پيچش گردن و فلجی نيز بروز می کند .


بيماری اريزيپلاس ( erysiplas )

اين بيماری در اثر باکتريی به نام اريزيپاوتريکس ايجاد می شود .خوک و بوقلمون حساس ترين حيوانات نسبت به اين باکتری می باشند ولی در قناری نيز اين بيماری مشاهده می شود . در انسان نيز گاهی اين باکتری در اثر ورود از راه زخم های پوستی موجب واکنشهای موضعی می شود . جوندگانی مثل موش يا حشرات گزنده نيز می توانند عامل بيماری را منتقل کنند . معمولا باکتری به طور آزاد در خاک مرطوب و يا آب های راکد کم عمق وجود داشته ئ تکثير پيدا می کند . در مجموع اين بيماری برای قناری خطر جدی ندارد و راه انتقال آن از طريق دهان است . معمولا علائم بيماری شامل بی اشتهايی - کز کردن - ضعف و اسهال سبز متمايل به زرد می باشد که خيلی سريع منتهی به مرگ می شود .


بيماری های مايکوپلاسمايی ( mycoplasmosis )

عامل آن مايکوپلاسما می باشد که از نظر طبقه بندی پست تر از باکتری ها قرار می گيرد و فاقد ديواره سلولی بوده ولی در روی برخی از محيط های کشت آزمايشگاهی رشد می کند . در مقابل ضدعفونی کننده ها ی مختلف و خشکی محيط بسيار حساس بوده و ظرف چند ساعت در محيط خارج از بدن موجود زنده از بين می رود . بدين خاطر برای انتقال اين بيماری نياز به تماس نزديک بين پرنده آلوده با پرنده حساس می باشد . این ميکروب از طريق تخم نيز منتقل شده و در بين آنها ايجاد مرگ و مير می کند . معمولا برای بيماريزا شدن نياز به عوامل مستعد کننده ای مثل ساير ويروس ها و باکتری ها دارد . علائم بيماری شامل مشکلات تنفسی - خرخر کردن - آبريزش از چشم و بينی تورم مزمن ملتحمه چشم و سينوس تحت چشمی و مفاصل می باشد .در جوجه ها نيز موجب افزايش مرگ و مير می گردد .


عفونت استافيلوکوکی ( staphylococcus infection )

مهمترين گونه بيماريزای اين باکتری استافيلوکوکوس اورئوس می باشد. باکتری های موجود در اين خانواده درهمه جا از جمله گرد و غبار موجود در هوا پراکنده هستند . اکثر پرندگان سالم نيز در سطح پوست يا مخاط دستگاه تنفس يا گوارش يافت می شود و بعنوان يک باکتری عفونت زای فرصت طلب مطرح می باشد که در شرايط مستعد بيماريزا می گردد . جراهات پوستی و استرسهای طولانی از عمده ترين عللی است که باکتری را بيماری زا می کند . اين ميکروب نسبت به خشکی محيط مفاوم بوده و بدين ترتيب مدتها می تواند خارج از بدن موجود زنده بطور فعال باقی بماند . معمولا بيماری بطور انفرادی بروز کرده و بندرت همه گير می شود . بسته به شرايط مختلف علائم بيماری بسيار متفاوت می باشد يکی از بزرگترين مشکلاتی که اين ميکروب ايجاد می کند افزايش تلفات جوجه ها در هنگام خروج از تخم و يا چند روز بعد از آن می باشد که معمولا در اثر عدم پاکيزگی لانه ها و يا استفاده نا صحيح و بی رويه آنتی بيوتيکهای مختلف در قناری ماده ( بعنوان پيشگيری کننده از بيماری های مختلف ) رخ می دهد . در این حالت عدم جذب کيسه زرده و يا تورم ناحيه ناف ديده خواهد شد .حالت ديگر ناشی از ورود باکتری به خون می باشد که موجب خمودگی - بی اشتهايی - ژوليدگی پرها و پف کردن و در نهايت مرگ می شود .گاهی افتادن بند های انگشتان پا و يا ناخن آنها بعلت عفونت به اين باکتری می باشد . برخی مواقع عوارض عصبی از جمله لرز - برگشتن سر به طرف عقب و تشنج نيز قبل از مرگ ديده می شود . در حالاتی که عفونت از طريق خون و یا زخم پوستی به مفاصل برسد مومجب تورم و تجمع چرک فيبرينی در آنها شده و در مراحل پيش رفته موجب عفونت استخوان ها نيز می گردد . مواقعی که عوامل مستعد کننده و يا زخمهای پوستی حضور داشتته باشند اين باکتری موجب تورم جلد همراه با چرک می شود و در ناحيه کف پا ايجاد آبسه کرده و سبب پادرد و لنگش می گردد .


بيماری تورم عفونی پيش معده ( infections proventriculitis )

اين بيماری در اثر باکتری درشتی به نام مگا باکتر که به خانواده لاکتو باسيلاسه تعلق دارد بوجود می آيد و در قناری - فينچ - مرغ عشق و برخی طوطی های کوچک ديده شده است . بيشتر مواقع اين باکتری در طول دوران توليد مثل و پرورش جوجه ها مسئله ساز می شود ولی تقريبا هميشه با يک عامل مستعد کننده مثل تراکم زياد يا سوء تغذيه همراه است . تنها نشانه بيماری از دست دادن تدريجی و بسيار آهسته وزن بدن است بطوری که طی مدت دوازده تا هجده ماه پرنده را از پا در می آورد عامل بيماری از طريق فضولات در محيط پخش می شود و از راه خوراکی سايرپرنده ها را مبتلا می کند . در کالبد گشايی زخم يا تورم پيش معده در ناحيه اتصال آن با سنگدان قابل مشاهده است که می تواند همراه يا بدون خونريزی باشد .ويروس آبله canary pox

يکي از مهمترين بيماري هايي که درطول سال باعث نابودي قناريها ميشود بيماري آبله است و کما بيش بسياري ازما با آن برخورد داشته ايم و نشانه هاي آن را ميدانيم . با اين وجود اگر زماني اين بيماري گريبان پرندههاي ما را بگيرد بازهم به د ليل نداشتن آگاهي کافي وکم باوري از اقدام بموقع خود داري ميکنيم . بيماري آبله مانند بسياري از بيماريهاي ديگر قابل درمان ميباشد و ما ميتوانيم با واکسيناسيون بموقع ازنابودي پرندههاي خود جلوگيري کنيم . با توجه به اينکه اين بيماري در ايران شايع ميباشد نبايد بنشينيم ود ست روي دست بگذاريم . شما ميتوانيد همه ساله جوجه هاي خود را قبل از اينکه دراثر بي احتياطي درچار بيماري شوند جهت پيشگيري از اين بيماري واکسينه نماييد. شنيده شده افرادي بعداز واکسيناسيون پرنده هاي خود ادعا نموه اند که واکسيناسيون باعث بيماري واز بين رفتن قناريهاي آنها شده است . اين گفته صحيح نيست زيرا که اين آقايان خود از آن دسته افرادي بوده اند که د يراقدام به واکسيناسيون نموده اند و خود عامل مرگ پرنده ها بوده اند . اگر پرنده ها آلوده شده باشند واکسيناسيون باعث شد ت بيماري خواهد شد . زمانيکه ويروس در ميان پرنده هاي شما وجود دارد و درحال تکثير ميباشد واکسيناسيون نيز خطر ناک است اما بهترازاين است که صبر کنيم تا پرنده ها يکي يکي از بين بروند زيرا اين صبر کردن در مدت کوتاهي پايان نمييابد وشما ميبايست مد تها به انتظار مرگ پرندههاي خود بنشينيد دليل اين انتظار شيوع کند بيماري ميباشد.اين بيماري بعضي موارد بصورت پنهان و بدون علا مت درگله وجود دارد يا زماني بصورت نشانه هاي بيماري تنفسي نمايان ميگرد د وگاهي با مرگ يکي دو پرنده درظاهر پايان مييابد و شما فکرميکنيد که آسوده شده ايد در صورتي که اينطور نيست زيرا ويروسها درانتظار فرصت مناسب و قدرتي مضاعف به حيات پنهان خود ادامه ميدهند تا دراولين فرصت پرندههاي شما را از پاي دراورند و بطور طبيعي اين فرصت را استرس ها به آنها ميدهند يعني اگر ويروس آبله بعد از شايع شدن درگله درفصل تابستان نتواند خسارت قابل توجهي به شما وارد آورد مطمئنا با شروع فصل بلوغ پرندهها و جفتگيري آنها به سراغ قناريهاي شما خواهد آمد ( آيا ميدانيد که استرس زمان جفت اندازي وجفتگيري تا چه حد است ) .يکبار واکسيناسيون هر پرنده کافي ميباشد و پرنده واکسينه شده در سال آينده نياز به واکسيناسيون مجد د ندارد . در صورتي که پرندههاي خود را واکسينه نماييد درسال آينده تنها جوجه هاي شما نياز به واکسينه شدن دارند و براي قناريهاي کهنه شما که در سال گذشته واکسينه شده اند هيچ مشکلي پيش نخواهد آمد .لازم است تذکر دهم که اگر از واکسن تنها بعنوان پيشگيري استفاده کرده باشيد تا يکماه تحت هيچ شرايطي نبايد قناري واکسينه شده را جهت فروش عرضه نماييد و درصورتي که پس از مشاهده بيماري قناريها را واکسينه کنيد حد اقل تا سه ماه بعد از واکسيناسيون اجازه فروش پرندهها را نخواهيد داشت .

نشانه هاي بيماري آبله عبارتند از :
عوارض تنفسي
زخم در اطراف چشمها و نوک پرنده
زخم در ناحيه مخرج پرنده
وجود برجستگيهاي کرم رنگ در ناحيه شکم و سينه پرنده
وجود لکه هاي چرکي در دهان و حلق پرنده

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۱۴ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

برای جفتگیری و جوجه كشی مناسب از قناری به نكات ذیل توجه نمایید :

۱- قناری نر و ماده باید کاملاً آماده باشند .

۲- قناری نر به قفس قناری ماده هدایت شود.

۳- محیطی آرام و به دور از رفت و آمدهای غیر ضروری برای جفتها فراهم شود.

۴- دو ماه قبل از جفتگیری قناریها تحت رژیم غذایی مناسب قرار گیرند تا جوجه های سالم و قوی بدهند و و خودشان نیز در این دوران بیش از حد ضعیف نشوند.

۵- دو قناری كه دارای عیب مشترك می باشند نباید با یكدیگر جفت شوند.

۶- از نظر جثه باید هر دو یا یكی از جفتها دارای اندامی قابل ملاحظه باشد.

۷- برای جفتگیری از دو قناری با رنگهای مخالف یا متباین استفاده شود.

۸- قناریها باید کاملاً سالم و قوی باشند و اثری از کسالت و بیماری در آنها نباشد.

۹- دمای محیط برای جفتگیری بین 21 تا25 درجه سانتیگراد باشد.

۱۰- بهترین موقع برای جفت كردن قناریها نیمه فروردین ماه است و حتی الامكان از اسفند ماه نباید زودتر جفتگیری انجام شود. اما اگر درجه حرارت اتاق قناریها ثابت باشد و آمادگی قناریها برای جفت گیری زیاد باشد باید هر چند روز هم از موعد جفت گیری زودتر باشد ، از این عمل جلوگیری ننمود چون باعث خراب شدن و تولک رفتن قناری می شود.

۱۱-  پرنده هایی را برای جفت انداختن انتخاب كنند كه در رده های مختلف سنی قرار دارند. یك نر جوان را با ماده ای كه یكسال دارد در و یا بر عكس جفت کنید .

۱۲- در حد امکان یکی از جفتها تجربه  یک دوره جفتگیری موفق را داشته باشد.در صورت امکان از قناری ماده ای که سابقه بزرگ کردن جوجه را دارد استفاده کنید .

۱۳- مصرف برگ کاهو در زمان جفتگیری فراموش نشود.

۱۴- لانه تخمگذاری را روزچهارم یا پنجم در قفس بگذارید چون ممکن است قناری ماده تا زمان تخمگذاری چند بار لانه را بسازد و خراب کند و در نهایت خسته شده و لانه مناسبی نسازد و یا اینکه تخم بدون نطفه بگذارد.

۱۵- هفته اییک بار و به مقدار کم هفت تخم در ظرف شصتی  در اختیار جفتها و جوجه هایشان قرار گیرد.

۱۶- وقتی قناری ماده تخم گذاشت هر چه زودتر و به آرامی آنرا با تخم مصنوعی یا تخم بدون نطفه یا فاسد شده عوض کنید واین کار را تا آخرین تخم تکرار کنید وقتی قناری آخرین تخم را گذاشت تخمهای اصلی را به زیر قناری ماده برگردانید تا جوجه ها در فاصله زمانی کوتاهی ازهم متولد شوند.

۱۷- هفته ای دو بار غذای تخم مرغی دراختیار جفتها قرارگیرد و به محض تولد جوجه ها هر روز از غذای تخم مرغی استفاده شود.

۱۸- از قناری خوش آواز جهت آموزش جوجه ها استفاده شود تا قناریهای خوش آوازی تکثیر شوند.

۱۹- از داروهای تقویتی این دوره به طور صحیح استفاده گردد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۱۳ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

برای جفتگیری و جوجه كشی مناسب از قناری به نكات ذیل توجه نمایید :

۱- قناری نر و ماده باید کاملاً آماده باشند .

۲- قناری نر به قفس قناری ماده هدایت شود.

۳- محیطی آرام و به دور از رفت و آمدهای غیر ضروری برای جفتها فراهم شود.

۴- دو ماه قبل از جفتگیری قناریها تحت رژیم غذایی مناسب قرار گیرند تا جوجه های سالم و قوی بدهند و و خودشان نیز در این دوران بیش از حد ضعیف نشوند.

۵- دو قناری كه دارای عیب مشترك می باشند نباید با یكدیگر جفت شوند.

۶- از نظر جثه باید هر دو یا یكی از جفتها دارای اندامی قابل ملاحظه باشد.

۷- برای جفتگیری از دو قناری با رنگهای مخالف یا متباین استفاده شود.

۸- قناریها باید کاملاً سالم و قوی باشند و اثری از کسالت و بیماری در آنها نباشد.

۹- دمای محیط برای جفتگیری بین 21 تا25 درجه سانتیگراد باشد.

۱۰- بهترین موقع برای جفت كردن قناریها نیمه فروردین ماه است و حتی الامكان از اسفند ماه نباید زودتر جفتگیری انجام شود. اما اگر درجه حرارت اتاق قناریها ثابت باشد و آمادگی قناریها برای جفت گیری زیاد باشد باید هر چند روز هم از موعد جفت گیری زودتر باشد ، از این عمل جلوگیری ننمود چون باعث خراب شدن و تولک رفتن قناری می شود.

۱۱-  پرنده هایی را برای جفت انداختن انتخاب كنند كه در رده های مختلف سنی قرار دارند. یك نر جوان را با ماده ای كه یكسال دارد در و یا بر عكس جفت کنید .

۱۲- در حد امکان یکی از جفتها تجربه  یک دوره جفتگیری موفق را داشته باشد.در صورت امکان از قناری ماده ای که سابقه بزرگ کردن جوجه را دارد استفاده کنید .

۱۳- مصرف برگ کاهو در زمان جفتگیری فراموش نشود.

۱۴- لانه تخمگذاری را روزچهارم یا پنجم در قفس بگذارید چون ممکن است قناری ماده تا زمان تخمگذاری چند بار لانه را بسازد و خراب کند و در نهایت خسته شده و لانه مناسبی نسازد و یا اینکه تخم بدون نطفه بگذارد.

۱۵- هفته اییک بار و به مقدار کم هفت تخم در ظرف شصتی  در اختیار جفتها و جوجه هایشان قرار گیرد.

۱۶- وقتی قناری ماده تخم گذاشت هر چه زودتر و به آرامی آنرا با تخم مصنوعی یا تخم بدون نطفه یا فاسد شده عوض کنید واین کار را تا آخرین تخم تکرار کنید وقتی قناری آخرین تخم را گذاشت تخمهای اصلی را به زیر قناری ماده برگردانید تا جوجه ها در فاصله زمانی کوتاهی ازهم متولد شوند.

۱۷- هفته ای دو بار غذای تخم مرغی دراختیار جفتها قرارگیرد و به محض تولد جوجه ها هر روز از غذای تخم مرغی استفاده شود.

۱۸- از قناری خوش آواز جهت آموزش جوجه ها استفاده شود تا قناریهای خوش آوازی تکثیر شوند.

۱۹- از داروهای تقویتی این دوره به طور صحیح استفاده گردد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۱۳ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

قناري آواز خوان(موقوم):

آواز خواندن قناري نر امري طبيعي است كه بوسيله آن با افراد اجتماع خود ارتباط برقرار مي كند و اين شايعه كه آواز خواندن قناري در هنگام ناراحتي و افسرد گي پرنده با آواز خواندن در زمانهاي ديگر متفاوت است نادرست ميباشد زيرا پرنده افسرده آواز نمي خواند و هيچگاه آواز غمگين و حزن آلود سر نميدهد ولي نوع آواز خواندن پرنده تحت تاثير صداي محيط اطراف و همچنين آموزش مي تواند تغيير يابد ,يعني صداهاي مختلف محيط در فراگيري و تند خواني و كند خواني و يا زير خواندن و يا بم خواندن وحتي كشش صداها موثر است حتي مي تواند لحن خواندن ( طنين يا آكوستيك ) را تغيير دهد .بيشتر اين تغييرات اكتسابي هستند . يكي از معروفترين نژادها يي كه جهت خواندن نگهداري و تربيت مي شوند ,نژاد رولر آلمان است كه تنها آواز خاصي را آموزش مي بيند .نژادهاي ديگري نيز وجود دارند كه براي اين كار آموزش مي بينند وهر يك علاقمندان خاص خود را دارند ولي در ايران هيچ يك از اين نژادها مورد پسند قرار نگرفته است .اساتيد محترم به آواز خواني گله اي و معمولي و بدون اصول (دهن رسمي )مي گويند. اين اساتيد به پرورش و آموزش نوعي آواز بنام مو قوم مشغولند و زحمت بسياري را براي تربيت يك قناري در طول يك سال متحمل مي شوند ولي پرنده هايي را كه جهت آموزش انتخاب مي كنند داراي نژاد خاصي نيستند اما ترجيح مي دهند قناري انتخاب شده داراي خصوصيات زير باشد .
۱-جثه قناري ميانه باشد نه خيلي درشت و نه خيلي ريز.
۲-داشتن مقداري فر(رگ) د ر تنه پرنده بسيار خوب است.
۳- سري گرد و بزرگ وچشماني درشت داشته باشد .
۴-بسياربهتر خواهد بود كه سابقه و استعداد يادگيري در نسل هاي گذشته را داشته باشد .
۵-رنگ پرنده تاحد امكان روشن باشد.نظير سفيد, ليمويي, پرتقالي كمرنگ, ماستي (تاكيد بر روي رنگهاي سفيد و ماستي بيشتر است ) احتمالا نام موقوم برگرفته شده از مقام يا مقام دار مي باشد كه بمرور زمان در زبان محاوره به موقوم تغيير پيدا كرده است.آواز خواندن دراين سبك داراي رديف مخصوص به خود مي باشد اگر قناري موقوم بخشهاي آواز را رديف بخواند موقوم است واگر رديف نخواند باز هم موقوم مي باشد اما از رديف خارج خوانده است ولي اگر تكه اي از آواز قناري هاي رسمي را بجاي يكي از بخشها ي رديف اضافه كند ديگرموقوم نيست و به آن دهن دار مي گويند. يك قناري موقوم ممكن است بخشي از آوازش را بر حسب طنين و بمي و لطافت صدايش بسيار زيبا تر از بخشهاي ديگر بخواند .يكي سر دهن را يكي وسط دهن را و ديگري پس دهن .اما بخش اصلي و اساسي در موقوم و رابط اتصال بخشهاي مختلف آواز در موقوم خواني وجود قسمت زنگي آن است يعني اگر درآواز قناري زنگي نباشد ديگر موقوم نيست بخش آواززنگي به سه دسته تقسيم مي شود زنگي لوله اي- زنگي نعلبكي - زنگي گيلاسي) واگر درهنگام خواندن - قناري موقوم دو زنگي مختلف را پشت سر هم بخواند به آن برگردان مي گويند .بطور كلي رديف آواز موقوم به چهار بخش تقسيم مي شود .اسامي هر يك از اين بخشها برمبناي ظرافت وبمي صدا وكشش صداي پرنده تغيير مي يابد ولي رديف اصلي يكي مي باشد دراين رديف زماني كه پرنده مشغول به خواندن بخش جام جام است اين عمل۵ باریا ۵ واحد زماني تكرار مي گردد.پرنده هايي كه جام جام را تند تر مي خوانند براي رعايت فاصله زماني صداي زيري را به انتهاي بخش اضافه مينمايند. بدين وسيله هم فاصله زماني رعايت ميشود و هم بخش جام جام به بخش لي لي لي لي بهتر و دلنشين تر اتصال مي يابد.ميتوان گفت كه هم شمارش مي دانند و هم زمان را مي شناسند .بخش لي لي لي لي نیز بهتر تيب قبل اجرا مي گردد و بعد از آن جام جام سنگين تراز نوبت اول تكرار شده و در انتها با صداي زير به زنگي تبديل مي شود به اين ترتيب يك زنگي اجرا شده است و اگر لي لي لي و جام جام و زنگي دوباره تكرار گردد دو زنگي بحساب مي آيد . اگر اين رديف را رعايت نكنداصطلاح از وسط دهان خوانده است را به كار مي برند.اسامي هر چهار بخش آوازي با تغيير لهجه و طنين و كلفتي و نازكي صدا تغيير مي يابد .سر دهن معمولا بصورت لي لام هور و بعد ازآن پيس قور و يا بدون لي لام هور و تنها با پيس قور و يا تنها با صداي بلبل آغاز مي گردد .پرنده اي كه سردهن را بم ميخواند اگر بلافاصله سردهن را تكراركند به قسمت دوم آن زير مي گويند ممكن است قناري سردهن را با زنگي اغاز كند كه آوازش را برحسب نوع زنگ نامگذاري مي كنند. جام جام را بر حسب كلفتي و نازكي صداومحل خواندن آن در طول رديف چاپ چاپ, چيا چيا نيز مي گويند. لي لي لي لي نيز به همين گونه نام گذاري مي شود و آن را لولولولو و يا ليوليو نيز مي نامند. در موقوم بازي دو اصل اساسي :آواز شناسي و آموزش آواز وجود دارد كه هر فرد با علاقه اي مي بايست با آن اشنا باشد .آواز شناسي تنها با تهيه پرنده آواز خوان و گوش دادن به صداي پرنده و يا با تهيه نوارهايي كه مخصوص اين كار وجود دارد امكان پذير است و نمي توان در چند جمله و يا با چند توصيه كوتاه آن را آموخت ,اما براي آموزش آواز موقوم به قناري مي توان از جزوه ها و توصيه هاي اساتيد اهل فن استفاده نمود و از آن سود جست .بخشي از نكات مورد توجه اساتيد به شرح زير مي باشد . براي آغاز كار ابتدا بايد يك تا دو جوجه كه تازه شروع به خوردن تخم مرغ كرده اند تهيه نمود.سن جوجه ها در اين زمان بين۲۲ تا۲۵ روز ميباشدانها را به محيطي كوچك و خلوت و بدون سروصدا كه صداي هيچ پرنده ديگري شنيده نشود برده و توسط نوار كاست آموزش را آغاز كرده و يا اينكه آنها به يك قناري موقوم ديگركه به استاد معروف است سپرده شوند و سراسر سال را توسط استاد آموزش ببينند,اگراز نوار كاست استفاده ميشود بايد صداي پخش صوت بسيار كم باشد معمولا از پخش صوت هاي دولبه براي اين كار استفاده مي شود . روزانه بين ۲ الي ۳ ساعت آموزش كافي است اما قبلا لازم است كه دور موتور پخش صوت را كمي پايين آورده تا سرعت خواندن مقداري كند تر از حالت معمولي شده باشد .اگر قناري موقوم در اختيار نداريد و قصد استفاده از پخش صوت را داريد حداقل به دو عدد نوار كاست نياز خواهيد داشت كه يكي بصورت ريزه خواني و بزوار كپي شده باشد و نوار ديگر آواز اصلي پرنده را در خود جاي داده باشد .جوجه ها را ميبايست حدودا تا ۴ ماهگي با نوار ريزه خواني و از ۴ماهگي به بعد با نوار اصلي آموزش داد . اساتيد فن در همان ۳يا۴ ماه اول از روي ريزه خواني جوجه ها پي ميبرند كه آنها آواز موقوم را فرا ميگيرند و يا براي اين كار مناسب نيستند.همين نكته تفاوت بين حرفه اي ها و افراد آماتور را مشخص مي كند بنا براين سعي كنيد با مراجعه به اين اساتيد و استفاده از تجربيات آنها نسبت به پرورش موقوم اقدام نماييد تا نتيجه كاري را كه يكسال تمام وقت شما را خواهد گرفت به درستي ببينيد .بخاطر داشته باشيد كه جوجه هاي شما ممكن است موقوم را بخوانند اما بدليل زير بودن صدايشان مورد پسند واقع نگردند پس سعي كنيد جوجه هاي انتخاب شده با مشخصاتي كه مورد نظر موقوم بازان است تطبيق داشته باشند, به اين روش آموزش روش چسبنده مي گويند .روش آموزش ديگري نيز وجود دارد كه به روش چكيده معروف است .منظوراز چكيده اين است كه جوجه ها متعلق به پدري باشند كه موقوم مي خواند وهمان پرنده خودعهده دار بزرگ كردن جوجه ها شده باشد و هنگاميكه جوجه ها تخم مرغ خور شد ند با پرنده نر به مكاني ديگر منتقل شوند و يا ماده را ازآن محل دور كرده باشند تا جوجه ها صداي جيك مادر را نشنوند .معمولا براي اين كار از ماده هايي استفاده مي كنند كه سروصداي زيادي ندارند اساتيد اعتقاد دارند كه در روش چسبنده جوجه ها قبل از تولد يعني حتي درون تخم هم نبايد صداي قناری بيگانه اي راغيراز قناري موقوم بشنوند تا آواز دلنشين و مسحور كننده موقوم بوجود آيد

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۱۲ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

نکات قابل توجه در پیشگیری از بیماریهای قناری
به طور کلی قناریها نسبت به سایر پرندگان کمتر دچار بیماری می شوند ، پرنده ای که جای مناسب داشته باشد و به خوبی تغذیه و نگهداری شود ، به ندرت نیازی به دارو و درمان دارد . مسلما به عنوان یک اصل کلی ، پیشگیری بهتر از درمان میباشد لذا ضروری است که با اهم نکاتی که در پیشگیری از بیماریها اهمیت دارند ، آشنا شویم . - تیزی و سرزندگی پرنده ، پرهای نرم و مرتب و چشمان شفاف از نشانه های یک پرنده سالم است لذا میباید مراقب هرگونه آشفتگی در پرها و یا بیحالی قناری بود معمولا اختلال در حفظ دمای بدن ، مشکلات تنفسی مانند پخ پخ کردن و بی اشتهایی از نشانه های اولیه بیماری در قناری است . پف کردن قناری ، کاهش وزن و تحلیل رفتن عضلات سینه ، نشاندهنده وخامت بیماری بوده و احتمال از بین رفتن پرنده است. - در مصرف نادرست داروهای مختلف امکان داردکه عامل بیماری زا دارای مقاومت گشته و دیگر به هیچ آنتی بیوتیکی حساس نباشد . - درمان ناقص بوسیله مصرف اشتباه داروها ، موجب عدم درمان یا مسمومیت دارویی میشود و احتمال انتقال بیماری به سایرین را فراهم میکند . - پرنده بیمار را در محل گرم و جدا از سایرین نگهداری کنید . - اصول و موازین بهداشتی را همواره رعایت کنید و توجه نمایید که برخی بیماریها درمان ندارند . - پرندگان تازه خریداری شده را به دامپزشک نشان دهید . - از مدفوع پرندگان تازه خریداری شده تحت نظر دامپزشک آزمایش بعمل آید. - پرندهای تازه خریداری شده حدود بیست روز یا حداقل یک هفته در قرنطینه نگهداری و با انجام بازرسی صحیح آنها ، تحت کنترل دقیق قرارگیرند . - عدم دسترسی موش و سایر جوندگان به غذا یا محیط نگهداری قناری و از بین بردن جوندگان . - مراقبت از قناری و ایجاد آرامش برای جلوگیری از آسیب دیدگی و بروز جراحت در بدن پرنده بخصوص در ناحیه پا ، لازم است سطوح تیز و اشیا برنده در قفس قناری قرار نگیرد . عدم برخورد قناری با دیوار وشیشه درصورت آزاد بودن پرنده درمحل نگهداری . - ممانعت از تراکم زیاد قناری ها در قفس . - استفاده از غذاهای مناسب و متنوع و عدم مصرف دانه های مانده و کپک زده و کاهش رطوبت مواد خوراکی . - استفاده از واکسن آبله و سایر واکسن ها مانند واکسن بیماری نیوکاسل . - نظافت مداوم قفس قناری بخصوص توجه اساسی به تعویض لانه های ویژه تخم گذاری . - عدم استفاده خودسرانه و بی رویه از مصرف داروهای مختلف خصوصا در طولانی مدت . - حفظ رطوبت محیط نگهداری قناری ( توجه شود که محیط نگهداری نه خیلی خشک و نه خیلی مرطوب باشد. ) - هنگام مصرف مواد خوراکی مرطوب مانند میوه ها باقیمانده آنها را از قفس خارج نموده و قفس را نظافت نمایید . - غذاهای مرطوب مانند میوه جات را قبل از مصرف در یخچال نگهداری کنید . - حفاظت محیط نگهداری از لحاظ وجود پشه ، کرم خاکی ، سوسک ، کنه و شپش و ضد عفونی محل و انجام سایر اقدامات برای از بین بردن آنها . - استفاده از توری در اطراف محیط نگهداری به منظور جلوگیری از حضور پشه وسایر حشرات . - جلوگیری از تماس پرنده با مدفوع گربه و سایر گربه سانان . - عدم تماس قناری با حیوانات وحشی بخصوص پرندگان وحشی . - عدم قرار گرفتن طولانی مدت قناری در معرض تابش مستقیم نور خورشید . - جلو گیری از آسیب دیدگی قناری توسط وسایل گرما زا . - استفاده از مقادیر کافی ویتامین آ در جیره غذایی برای جلوگیری از کوری قناری . - جلوگیری از جفت گیری قناریهای هم خانواده . - توجه به احتمال مسمومیت به لحاظ خوردن رنگ قفس و همچنین روزنامه کف قفس قناری . - توجه به احتمال مسمومیت قناری بوسیله گاز بخاریهای بدون دود کش . - توجه به احتمال مسمومیت بوسیله سموم گیاهی یا دامی . - قرار دادن و در دسترس بودن کف دریا و سنگ ریزه در قفس نگهداری قناری . - جلوگیری از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی درجیره غذایی . - مصرف بی رویه ویتامین ها بخصوص ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین آ ، د ، ای ، کا می تواند موجب مسمومیت در قناری شود . - توجه به اثرات نامطلوب تغییر ناگهانی جیره غذایی مانند ایجاد بی اشتهایی یا کم اشتهایی و همچنین بوجود آمدن بیماری یبوست . - استفاده از سبزی و میوه جات در جیره غذایی قناری . - عدم مصرف میوه و سبزی در هنگام ابتلا قناری به بیماری اسهال . - توجه به نور محیط نگهداری برای پیشگیری از پرخوری یا پرکندن قناری . - استفاده از دانه منداب در جیره غذایی بخصوص برای قناری های ماده . - استفاده از برنامه غذایی مناسب در هنگام تولک به منظور تامین موادمعدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن قناری و پیشگیری از کاهش توان تولید مثل و آوازخوانی . - کنترل رژیم غذایی قناری در دوران تولک به منظور جلوگیری از چاق شدن پرنده .

 

نکته ها

- پيشگيري بمراتب بهتر و کم هزينه تر از درمان است

2- قناري شما براي حفظ سلامتي و بازدهي بهتر حداقل دوباردر سال نياز به کشت مدفوع توسط آزمايشگاه دامپزشکي دارد يکبار اول تير ماه و مرتبه دوم يکماه قبل ازشروع جوجه کشي

3- بيشتر بيماريهاي شايع در بين قناريها ناشي از مشکلات گوارشي روده اي ميباشد

4- اگر قناري جديدي خريداري کرده ايد حتما به دامپزشک مراجعه نموده و20روز قرنطينه را رعايت کنيد

5- بهترين زمان براي پيشگيري و رفع کمبود ويتامين ها زمان تولکي پرنده ها است

6- بذر جوانه زده سر شار از ويتامين ها است و شما ميتوانيد درزمان تولکي ازآن استفاده کنيد

7- اگربراي مقابله با بيماري ها از دارو استفاده ميکنيد دقت کنيد که دوره درمان را کامل کرده و دوز درماني صحيح را بکار ببريد تا نتيجه دلخواه و مثبت بگيريد

8- يکي از عوامل عمده مرگ و مير قناري ها در طول سال خصوصا در تابستان شيوع بيماري آبله ميباشد علايم آن شامل زخم اطراف دهان وچشمها و داخل حلق پرنده و همچنين زخم در ناحيه مخرج پرنده است در برخورد با اين علايم بي درنگ با دامپزشک مشورت نماييد و ان را سرسري نگيريد زيرا که اقدام ديرهنگام شما باعث کاهش بازدهي واکسن ودر مواردي موجب افزايش شدت بيماري خواهد شد. دراينصورت تنها بايد خود را مقصر اصلي بدانيد

9- همانطور که تشخيص بيماري بعهده دامپزشک مي باشد درمان حمايتي بعهده شماست . درمان حمايتي شامل افزايش دماي محيط و تهيه خوراکي که قناري بيماردرهنگام بيماري براي زنده ماندن و مقاومت در مقابل بيماري بتواند از آن تغذيه کند

10- يکي از مشکلات شايع جوجه ميري ميباشد که عموما قناريهاي پرستاررا مقصرميدانند به دنبال علت اصلي آن باشيد زيرا که در بيش از 70 درصد از اين مرگ و ميرها نمي توان قناری های پرستار را مقصر دانست

11- داشتن رژيم غذايي مناسب براي حفظ سلامت پرنده ضروري مي باشد

12- بسياري فکرميکنند که مصرف انواع دانه ها و تغييرانهاعامل بلوغ ومستي قناري ها مي باشد. اما دانه ها تنها يکي ازعواملي هستند که در اين ميان نقش دارند

13- بهترين زمان براي انجام واکسيناسيون بر عليه ويروس ابله حدودا سه ماه قبل از جفت اندازي ميباشد

14- ارزش قناريهاي رنگي که ما انها را حمال ميناميم کمتراز قناري هاي نژاد دار نميباشد با انها نيز مهربان باشيم

15- براي جلوگيري از نابودي نژادهاي خالص از آميزش قناري هاي نژادهاي مختلف و هيبريد با نژاد هاي خالص خودداري کنيد

16- خوراک جوجه هاي جوان تا50 روزگي دان نرم ( تخم مرغ ) ميباشد. جوجه هاي سالم خودبخود تا اين سن مصرف تخم مرغ را کاهش ميدهند و به مصرف دانه ها روي ميآورند

17- قناري ها تا چهار ماه ميتوانند به جوجه دهي و توليد مثل مشغول باشند بيشتر از اين مدت خستگي و کاهش توليد و همينطور کاهش طول عمر پرنده را در پي خواهد داشت

18- براي تهيه تخم مرغ اب پزشده لازم است که پوسته تخم مرغها راازآلودگي پاک نموده وسپس بمدت نيم ساعت درآبجوش جوشانيده شوند

19- يکبار واکسينه کردن هر پرنده برعليه ويروس آبله مصونيت دايمي ايجاد خواهد نمود و نيازي به واکسيناسيون مجدد ان پرنده نيست

20- بطور کلي ماده آماده برحسب ميزان آمادگي 7 تا 15 روزبعد از جفت اتدازي اقدام به تخم گذاري ميکنددرصورتيکه تخمگذاري بيش از اين طول بکشد يا ماده آمادگي کامل را ندارد و يا مشکلي در دستگاه توليد مثلي پرنده وجوددارد چنين ماده هايي را بايد بمدت دوهفته تنها در قفس ديگري نگهداري نموده ويکروز درميان با مقدار بسيار کمي تخم مرغ تغذيه نماييد ومجددا جفت اندازي کنيد

21- حدود 20درصد از ماده هاي جواني که براي اولين بار تخمگذاري ميکنند قبل از چهار روز لانه تخمگذاري را ترک ميگويند شما ميتوانيد اين تخمها را به زير ماده هاي ديگرمنتقل کنيد جالب اينجاست که بدانيد ماده هاي جوان ازروي غريزه زماني اين کار را انجام ميدهند که هنوزهيچ جنيني درون تخم تشکيل نشده است

22- مطمئنا جوجه هايي که بعد از50 روزگي هنوزاز تخم مرغ تغذيه ميکنند و از دانه هاي سخت استفاده نميکنند و دائما احساس گرسنگي دارند و در قفس به دنبال چيزي ميگردند به يکي از انواع بيماريهاي روده اي مبتلا شده اند و نيازمند درمان ميباشند

23- در جوجه ها اولين مرحله پرريزي از دوماهگي آغاز ميشود و با شروع پرريزي پرکني نيز آغاز خواهد شد مراقب جوجه هاي جوانتر وضعيف تر باشيد تا توسط قويترها آسيب نبينند

24- سن بلوغ در قناري ها برحسب نژاد پرنده متغير است وازشش ماهگي در نژاد سبک تا هشت ماهگي درنژادها ي سنگين تر متفاوت مي باشد

25- با خيالي آسوده اجازه دهيد که جوجه ها ي نر و ماده تا نزديک شدن به شرايط بلوغ و دو ماه قبل از جفت اندازي در کنار يکديگر بصورت گله اي زندگي کنند

26- ماده ها را دوهفته قبل از جفت اندازي يکروزدرميان با مقدارکمي تخم مرغ تغذيه نماييد ولي نرها نيازي به تغذيه با تخم مرغ ندارند يک شستي تخم مرغ براي 10 عدد ماده کافي ميباشد

27- قناري هاي نرهميشه به يکديگر آسيب مي رسانند آنها را يا بصورت انفرادي نگهداري کنيد ويا اينکه درهر قفس بيش از دو عد د قناري نر نگهداريد

28- ديده شده بعضي از افراد توازن بين دانه هاي اصلي پرنده را رعايت نمي کنند دان اصلي قناري تخم کتان و ارزن است و نسبت بين انها 6 به يک ميباشد يعني به ازاي هر6 کيلو گرم تخم کتان 1 کيلو گرم ارزن کافي مي باشد البته بهتر است که بجاي 1 کيلوگرم ارزن از نيم کيلوگرم شلغم و نيم کيلوگرم ارزن استفاده کنيد

29- جوجه ها برحسب نژاد از22 روزگي تا 28 روزگي شروع به خوردن تخم مرغ مينمايند و شما ميتوانيد آنها را از 28 روزگي در گونه هاي سبک تا 35 روزگي در نژادهاي سنگين از والدين خود جدا نماييد تا زندگي مستقل خود را آغاز نمايند

30- سري دوم تخمگذاري معمولا زماني آغازمي گردد که سن جوجه هاي سري اول کمتر از بيست روز است در نتيجه براي جلوگيري از کثيف و آلوده شدن تخمهاي سري دوم لازم است که 15 روز بعد از بدنيا آمدن جوجه ها لانه تخم گذاري ديگري در کنارلانه اول بافاصله حدود 10 سانتي متر قرار دهيد

31- ماده هايي که بدون نر و از روي مستي تخمگذاري مي کنند را به راحتي نمي توان با قناري نر جفت اندازي کرد .

32- در فصل تولکي بهتر است پرنده ها را بصورت گله اي نگهداري کرد زيرا در اين زمان قناري ها به زندگي اجتماعي نياز دارند .

33- اگر قصد داريد ماده اي که جفت انداخته ايد و روي تخم خوابيده است را از جفت خود جدا کنيد بهتر است ابتدا کپه تخمگذاري را برداشته و ماده را بمدت يکساعت آزاد بگذاريد و بعد از آن به تعويض قفس قناري ماده اقدام نماييد .

34- معمولا رسم براين است که در فصل توليد مثل قناري هاي نر بصورت انفرادي نگهداري شوند و ماده را به قفس نر هدايت کنند ولي در عمل بهتر است 6 روز قبل از جفت اندازي قناري ماده را بصورت انفرادي نگهداري کنيد و پرنده نر را به قفس ماده هدايت نماييد .

35- براي کاهش آلودگي بهتر است از قفسهايي که کف نرده اي دارند استفاده نماييد .

36- براي ضد عفوني سبزيجات ابتدا آنها را بمدت 20 دقيقه در آب معمولي قرار دهيد و بعد ازاين مدت از مواد ضد عفوني کننده براي ضد عفوني آنها استفاده کنيد .

37- تا پانزده روز بعد از واکسيناسيون آبله به پرنده ها اجازه آبتني کردن را ندهيد .

38- بهيچوجه جوجه های هم خانواده يا خواهر و برادر را با يکدیگر جفت اندازی نکنید .

39- بهترِين زمان برای جفت اندازی هنگام غروب و کمی قبل از خاموش کردن برق محل زندگی پرنده ها ميباشد اين کار از جنگ و جدال بيش ازحد قناری نر و ماده جلوگيری می کند

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۱۱ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

انواع ویتامین ها و خواص آنها:
ویتامین B
برای برقراری تعادل عصبی و نظم سوخت و سوز بدن ضروری است .
آثار کمبود ویتامین : کمبود این ویتامین در بدن باعث اختلال در دستگاه گوارشی و اعصاب می شود و ممکن است موجب روماتیسم شود .
منابع ویتامین : این ویتامین در سیر - زرده تخم مرغ - جگرسیاه - لبنیات .
ویتامین B1
در تنظیم اعمال تنفسی وعصبی و زدودن اختلالات عصبی موثراست .
آثار کمبود ویتامین : کبود این ویتامین باعث آماس روده -بیماری بری بری - گرفتگی عضلات - بی اشتهائی میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در مخمرجو - تخم مرغ - لبنیات یافت میشود .
ویتامین B2
مهمترین عامل در رشد بدن است .
آثار کمبود ویتامین : باعث لاغری - توقف رشد -اختلالات تنفسی - بیماریهای پوستی -اختلالات گوارشی میشود .
منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج - شیر - سفیده تخم مرغ -آب جو یافته میشود .
ویتامین B6
در سوخت وسوز مواد گلوسیدی و غذا موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث کم خونی - ضعف اعصاب - ودرد شکم میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم - ذرت - سبزی ها - برنج - زرده تخم مرغ - سیب زمینی یافت میشود .
ویتامین B12
در کم خونی ورفع عوارض عصبی موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث کم خونی و ضعف میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در زرده تخم مرغ وپسته یافت میشود .
ویتامین C
در تنظیم عمل بافتها وایجاد مقاومت در بدن بسیار موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی جلدی - ضعف شدید - درد عضلات - رخوت و سستی - نارسی های اعمال بدن میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در لیمو - پرتقال - جعفری - کاهو - گوجه فرنگی - سیب زمینی یافته میشود .
ویتامین D
در رشت وسفت شدن استخانها موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث نرم شدن و کج شدن استخانها میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در روغن ماهی - زرده تخم مرغ - نارنج و نور آفتاب یافت میشود .
ویتامین E
این ویتامین باعث تقویت اعضای تناسلی میشود .
آثار کمبود ویتامین : باعث عقیم شدن پرنده میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در جگر سیاه - زرده تخم مرغ - موز - جوانه گندم - کاهو - کلم - روغن بادام زمینی - کره یافت میشود .
ویتامین F
در رویش پرها ولطافت آنها موثر است .
آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد زخمهای جلدی و اختلالات در هضم غذا و پوست پوستی شدن بدن میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در روغن ماهی - جوانه گندم - اسیدهای غیر اشباع یافته میشود .
ویتامین H
باعث تقویت صدا و خوش آوازی میشود .
آثار کمبود ویتامین : باعث ایجاد مشکلات پوستی و مشکلات خواندن میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در سبوس کندم - زرده تخم مرغ - جگر سیاه یافت میشود .
ویتامین K
مهمترین ویتامین برای انعقاد خون است .
آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزی - ورم روده -طولانی شدن زمان انعقاد خون میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در حبوبات - گوجه فرنگی - سیب زمینی یافت میشود .
ویتامین P
 آثار کمبود ویتامین : باعث خون ریزیهای زیر جلدی میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در سبزی ها - لیمو - پرتقال - لبنیات - سیب زمینی یافت میشود .
ویتامین PP
باعث تقویت دستگاه گوارشی میشود .
آثار کمبود ویتامین : باعث بیماری پلاکر میشود .
منابع این ویتامین : این ویتامین در  جگر سیاه - سیب زمینی - نخود یافت میشود .
اگر پرنده ای این ویتامین ها را به طور کامل در بدن داشته باشد و ما با دستو غذائی مناسب این ویتامین ها را در اختیار او قرار دهیم هیچ موقع مریض نشده وطول عمر زیادتری خواهد داشت

برخی از ویتامین ها
multivitamin : برای  تامین ویتامین بدن پرنده (بهتر است از مولتیویتامین کودکان استفاده شود)                 
vitaforce : برای تقویت عمومی پرنده استفاده میشود .
vitamin a : برای تامین ویتامین آ برای سلامتی پرنده .
vitamin b3 : جهت تامین ویتامین ب3وشادابی پرنده .
vitamin d : تامین ویتامین دی
calcum : برای تامین کلسیم و جلابخشی پرها
برخی از داروها برای بیماریهای عفونی
Advocin : جهت درمان عفونتهای دستگاه تنفسی وگوارشی
Bactocid : درمان عفونت دستگاه تنفسی و گوارشی و درمان اسهال
Antiasma : جهت درمان عفونت دستگاه تنفسی و درمان آسم
Flaxid : برای درمان عفونت دستگاه گوارش
Fungcid : برای درمان عفونت های قارچی
داروهای مؤثر در ورم روده
Pronet : برای درمان مشکلات روده ای ( اسهال و ورم روده )
Protec : جهت درمان ورم روده
Anticeplus : برای درمان ورم روده خارج از زمان جفت گیری
Protozon : برای درمان آلودگیهای روده ای
ضد ویروس وحشرات مضر
Mazoten : درمان شپشک وانگلهای خارجی
Ocenet : پودر ضد شپش و کنه
معرفی داروهای مؤثر دیگر
Neovet : برای درمان دستگاه گوارشی  و پیشگیری از مرگ و میر جوجه ها
Oceferol : جهت آماده سازی پرنده ها برای جفت اندازی و تقویت نطفه قناری نر
Antolin : درمان شقاق پا
Hexen : برای ضد عفونی کردن زخمهای دهان وبا و ابتنی دادن پرنده در محلول
Pandoderm : درمان پا درد و تورم همراه با سرخی ساق پا
Ocecolplus : درمان ورم کبد همراه با پا درد
Moltoforce : جهت تولک بردن سریع پرنده
Osteopa : جهت تقویت کیفیت پوسته تخم
Cria : پیشگیری از مرگ ومیر جوجه ها و تقویت رشد آنها
Ocecream : جهت سرعت بخشیدن به درمان شقاق پیشرفته
Powersorce : جهت نیروزائی در پرنده
Egg stop  : جهت قطع نمودن تولید تخم در پرنده ماده
Minoplus : سنگریزه و موادمعدنی جهت مصرف در طول سال
Bioserin : جهت درمان عمومی پرنده به شدت مریض

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۳ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

پرواز :

قناری چون ازاول زندگیش در قفس بوده و با محیط خارج از قفس آشنا نبوده نمی تواند در طبیعت زندگی کند یا حد اقل شانس زنده بودنش در طبیعت کم است و از طرفی این پرنده اگر به طور آذاد نگهداری شود احتمال تلفاتش تقریبا به ۵٪ میرسد در صورتی که احتمال تلفات این پرنده در قفس حدود ۳۵٪ است . پس میتوان فهمید که تفاوت فراوانی دارد . در زیر به مهمترین تفاوتها اشاره می کنیم :

1.        درصد مرگ میر پائین می آید .

2.        پرنده سالمتری خواهید داشت .

3.        پرنده در تمامی دوران سال شاداب و بدونه استرس خواهد بود .

4.        میزان مصرف دانه در پرنده در صورتی که به صورت گلخانه ای نگهداری شوند به صورتی که از گیاهان هم بتواند استفاده کند به ۴/۱ کاهش پیدا میکند .

5.        میزان تولید مثل تا ۲ برابر افزایش می یابد .چون هر پرنده جفت مورد علاقه خودش را انتخاب میکند . ممکن است بین نرها جدال پیش آید اما باز هم برای پرورش دهندگان صرف با این نوع پرورش است .

دوران پرریزان را خیلی سریع و به بهترین نحو میگذراند
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۲ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

 رفع مشكل چاقي قناري :

در هنگام چاقي بدن قناري تپل ميشود و پرنده حركت كمتري دارد و اگر او را دردستان خود بگيريد به سهولت متوجه چاقي پرنده خواهيد شد .لا به لاي پرهاي قناري را نگاه كرده و خواهيد ديد كه چربي تمام بدن پرنده را فرا گرفته است .

علت اين وضعيت قفس كوچك و يا تغذيه قناري با دانه هاي مقوي و غذاي چرب وهمچنين داروهاي تقويتي ميباشد .

براي معالجه پرنده لازم است او را دريك قفس بزرگ قرار دهيد و از خورانيدن غذاهاي مقوي يا داروهاي تقويتي خودداري نماييد .ميتوانيد تخم كتان را مانند تخم هندوانه ( بدون نمك ) برشته نموده وبراي مدت 3 روز در اختيار قناري قراردهيد . مطمين باشيد كه قناري لاغر خواهد شد .

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۱ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

داروها

1- Insensive Red             مکمل جهت قرمز کردن پرهای قناری

2-  Total                           مولتی ویتامین                       

3- Calcio                          جلوگیری از لمه شدن تخم

4- Canto                           مست کردن نر                    

5- Antistress                    پرندگان غشی و سکته ای، زمان جدا کردن جوجه

6- Antibiotico                   سرما خوردگی عطسه، اسحال سبز

7- Cria                              جهت جلوگیری از مرگ جوجه ها،

8- Gentamaicina             اسحال زرد،سالمونلا،زمان جدا کردن جوجه ها

9- Doxiciclina                  بیماری های گوارشی و ریوی      

10- Pomada                     شقاق پا

11- Vermicida                 از نظر خوراک و فضله سالم ولی پف دارد      

12- Sulfa                          ورم روده، اسحال گچی

13- AD3E                         نطفه

14-B Complex                 تقویت سیستم دفاعی بدن، اشتها اور

15- Muda                         جلوگیری از لک تو لک شدن پرنده

16- Calcicolinap             جلوگیری از پیچ خوردن تخم، چاقی مفرط

17- Seridone                   ضد ورم روده شدید و عفونتهای شدید

18- Insectornis               ضد شپش قناری

19- Zeealgen                  اماده سازی ماده ، استخوان بندی جوجه ها

20- Wheat Germ Oil       ویتامین E از عصاره گندم ، زمان تخمگذاری

21- Canary pox              واکسن آبله

22- BIOSERIN AQUA    ضد ورم روده

23- Nekton Bio              جهت پر سازی

24- Nekton E                 تقویت نطفه

25- Nekton S                 محتوی ویتامین،اسیدآمینه و سلنیوم 

26- Nekton MSA           جلوگیری از فلج شدن واستخوان بندی جوجه

27- Nekton  Q               بعد از استفاده از آنتی بیوتیک، کم خونی

28- Nekton Bcomplex  تقویت سیستم دفاعی بدن، اشتها آور

29- TETRASEPTOL      ضدعفونی کننده قفس و سالن پرورش 

 30-SERIBANO             انگل کش خارج بدن پرنده ، ضد انگل

31- SERIFEROL            تقویت نطفه،حاوی ویتامین E                        

32- BADESALZ             ضد پر کورک قناری

33- QUIKON  MED        درمان بیماری انگلی،گوارشی و سوء هاضمه

34- SUPRADYN            حاوی مولتی ویتامین و اسید آمینه

35- VITA COMBEX   V  تقویت عمومی، کمبود ویتامین

36- VITASOL             مولتی ویتامین محتوی کولین

37- SERISEPT               جهت زخم بریدگی بدن پرنده    

38- AVISANOL              پرریزی نامنظم و بی موقع

39-      Vitalino- quell    پرریزی نامنظم و بی موقع

40- Terramycin             براي درمان عفونتهاي چشمي

41- Ropa                        داروي ضد باكتري ، ضد انگل، ضد قارچ

42- Quikon-badesalz     جهت کوتاه شدن دوران تولک

43- Quikon-Spirulina     پر رنگ كردن پرها ، رفع ريزش پر ، تقويت جوجه

44- Quiko-Adec              قناري ضعيف شده، تقويت كننده استخوان

45- Quikon-forte            ويتامينهاي مورد نياز براي زمان جوجه كشي

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۲:۰ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 


نکاتی در مورد تولید مثل
برای جفتگیری و جوجه کشی مناسب از قناری به نکات ذیل توجه نمایید :
۱- قناری نر و ماده باید کاملاً آماده باشند .
۲- قناری نر به قفس قناری ماده هدایت شود.
۳- محیطی آرام و به دور از رفت و آمدهای غیر ضروری برای جفتها فراهم شود.
۴- دو ماه قبل از جفتگیری قناریها تحت رژیم غذایی مناسب قرار گیرند تا جوجه های سالم و قوی بدهند و و خودشان نیز در این دوران بیش از حد ضعیف نشوند.
۵- دو قناری که دارای عیب مشترک می باشند نباید با یکدیگر جفت شوند.
۶- از نظر جثه باید هر دو یا یکی از جفتها دارای اندامی قابل ملاحظه باشد.
۷- برای جفتگیری از دو قناری با رنگهای مخالف یا متباین استفاده شود.
۸- قناریها باید کاملاً سالم و قوی باشند و اثری از کسالت و بیماری در آنها نباشد.
۹- دمای محیط برای جفتگیری بین 21 تا25 درجه سانتیگراد باشد.
۱۰- بهترین موقع برای جفت کردن قناریها نیمه فروردین ماه است و حتی الامکان از اسفند ماه نباید زودتر جفتگیری انجام شود. اما اگر درجه حرارت اتاق قناریها ثابت باشد و آمادگی قناریها برای جفت گیری زیاد باشد باید هر چند روز هم از موعد جفت گیری زودتر باشد ، از این عمل جلوگیری ننمود چون باعث خراب شدن و تولک رفتن قناری می شود.
۱۱- پرنده هایی را برای جفت انداختن انتخاب کنند که در رده های مختلف سنی قرار دارند. یک نر جوان را با ماده ای که یکسال دارد در و یا بر عکس جفت کنید .
۱۲- در حد امکان یکی از جفتها تجربه یک دوره جفتگیری موفق را داشته باشد.در صورت امکان از قناری ماده ای که سابقه بزرگ کردن جوجه را دارد استفاده کنید .
۱۳- مصرف برگ کاهو در زمان جفتگیری فراموش نشود.
۱۴- لانه تخمگذاری را روزچهارم یا پنجم در قفس بگذارید چون ممکن است قناری ماده تا زمان تخمگذاری چند بار لانه را بسازد و خراب کند و در نهایت خسته شده و لانه مناسبی نسازد و یا اینکه تخم بدون نطفه بگذارد.
۱۵- هفته اییک بار و به مقدار کم هفت تخم در ظرف شصتی در اختیار جفتها و جوجه هایشان قرار گیرد.
۱۶- وقتی قناری ماده تخم گذاشت هر چه زودتر و به آرامی آنرا با تخم مصنوعی یا تخم بدون نطفه یا فاسد شده عوض کنید واین کار را تا آخرین تخم تکرار کنید وقتی قناری آخرین تخم را گذاشت تخمهای اصلی را به زیر قناری ماده برگردانید تا جوجه ها در فاصله زمانی کوتاهی ازهم متولد شوند.
۱۷- هفته ای دو بار غذای تخم مرغی دراختیار جفتها قرارگیرد و به محض تولد جوجه ها هر روز از غذای تخم مرغی استفاده شود.
۱۸- از قناری خوش آواز جهت آموزش جوجه ها استفاده شود تا قناریهای خوش آوازی تکثیر شوند.
۱۹- از داروهای تقویتی این دوره به طور صحیح استفاده گردد.
۲۰- از قفسهای استاندارد(50.40.30)استفاده گردد.
سعی کنین که قناریهای روشن رو با هم جفت کنین. البته رنگهای تیره هم خواهان خاص خودشو داره. اما اونی که مهمه اینه که سعی کنین جوجه های تک رنگ به وجود بیارین. پس رنگهای تیره رو با رنگهای روشن قاطی نکنین.در حال حاضر رنگهای سرخ ،پرتقالی، طلایی و سفید طرفداران بیشتری داره . پس اگه کسی امکان انتخاب داره و هنوز قناری نخریده می تونه در مورد انتخاب رنگ دقت کنه و در صورتی که مایل باشه از این رنگها خریداری کنه.
اما در مورد زمان جفت کردن قناریها باید عرض کنم که تا زمانی که کاملا قناریها آماده نشدن اونها رو جفت نکنین.پیش می یاد که ماده آماده هست اما نر کاملا آماده نیست . در اون صورت احتمال نطفه نگرفتن تخمها زیاده . و ماده ممکنه از روی مستی تخم بذاره در حالیکه جفت گیری کامل صورت نگرفته.
در صورتیکه نر آماده باشه اما ماده آماده نباشه در این صورت نری که کنار ماده باشه و ماده آماده نباشه خراب می شه و از مستی می یفته. اونوقته که در فصل جفت گیری از اون نر هیچ منفعتی به دست نمی یارید.
وقتی دیدین که نر محکم می خونه و مستی نشون می ده قفس ماده رو نزدیک قفس نر گذاشته و بذارین صدای همدیگه رو بشنون اما همدیگه رو نبینن.
بعد از مدتی که گذشت و این شدت مستی نر وماده شدیدتر شد اونها رو روبروی هم بذارین که همدیگه رو ببینن.
این رو بدونین که قناری هم احساس داره. پس امکان اینکه نر و ماده از جفتی که شما براش انتخاب کردین خوشش نیاد . در این صورت با هم جفت نمی رن. پس بذارین مدتی کنار هم باشن و همدیگه رو ببینن. اگه باز مستی کردن و نسبت به هم واکنش نشون دادن اونوقته که می تونین اونها رو کنار هم بندازین.
معمولا در این زمان قناری ماده رو به قفس نر راهنمایی می کنن . اما به نظر می رسه که اگه نر رو وارد قفس ماده کنین بهتره . مدتی که طول می کشه تا اولین تخم گذاشته بشه بستگی به شدت آمادگی نر و ماده داره.
اونچه که مهمه اینه که از همون اول چال نذارین. این خیلی مهمه. چون اگه زود چال رو بذارین ماده می ره می خوابه و اگه خیلی آماده باشه از روی مستی تخم می ذاره واونوقت نطفه نمی گیره. علاوه بر اینکه از ابتدا که شروع به ساختن لونه می کنه تا زمان تخم گذاری چند بار چال رو می سازه و خراب می کنه . اونوقت موقعی که تخم می ذاره مشاهده می کنین که می ره تخمشو کنار چال می ذاره یا حتی می ره جای دیگه از قفس خارج چال می ذاره. این بدین خاطره که قناری موقعی که زمان تخم گذاریش نزدیک می شه شروع به درست کردن لونه می کنه. پس باید بدونین که قناری کی جفت رفته تا زمان تخمینی تخم گذاشتنش رو حدس بزنین. سه روز قبل از اینکه تخم بذاره چال رو براش بذارین تا بره و لونه خودش رو بسازه. ماده زمانی که می خواد تخم بذاره پشتش ورم می کنه و حالت اون عوض می شه سنگین حرکت می کنه و فضله اون آبکی می شه. در این زمان دادن مقداری برگ کاهو برای راحت گذاشتن تخم مفیده. وقتی اولین تخم رو گذاشت اون رو بردارین و جاش چیزی مثه تخم بذارین. (این کار رو به آرامی و بدون ایجاد وحشت انجام دهید) و همین طور تا آخرین تخم همین کار رو بکنین .وقتی تخم آخر رو گذاشت همه تخمها رو یه جا بذارین زیر پای قناری تا اینکه جوجه ها با هم در بیان.
جوجه قناری در روزهای اول خیلی سریع رشد می کنه واسه همین هم جوجه هایی که با فاصله دو یا سه روز از تخم در می یاد امکان داره زیر پای جوجه های قبلی له شن و ازتغذیه شدن کمتری هم برخودارن. چون جوجه های بزرگتر اجازه نمی دن ماده به جوجه های کوچکتر غذا بده .پس در اومدن با هم خیلی مهمه.
به ندرت تخمهای چهارم به بعد نطفه داره. پس اگه قناری شما بیشتر از 4 تخم می ذاره احتمال در اومدن بیش از 4 جوجه بعیده. اگه بتونین این ریسک رو بپذیرین واسه اینکه ماده بتونه خوب تخمها رو نگه داره و بگردونه بیشتر از 4 تخم زیر پاش نذارین . یعنی تخمهای چهارم به بعد رو کنار بذارین.
وقتی ماده رو تخم خوابیده و نر در قفس ماده هست امکان داره به تخم خوری عادت کنن. پس هرازگاهی مقدار کمی غذای تخم مرغی برای اونها بذارین که تخمهای خودشون رو نخورن.
معمولا ماده های جوان در نگه داری جوجه ناشی هستن. پس اگه می خوان تا حدودی از ماده خودتون خیالتون راحت باشه ماده ای بخرین که یه فصل جوجه کشی رو طی کرده باشه .
اما برعکس اون نر باید جوان باشه. چون نر باید دارای نطفه باشه. معمولا قناریهای دارای سن بالا نطفه ضعیف دارن. مخصوصا که تغذیه خوبی هم نداشته باشه.
پس نر جوان و ماده با تجربه خریداری کنین. ماده جوان رو می تونین از ماده کارکرده به خوبی تشخیص بدین. ماده ای که قبلا تخم گذاشته از پشت اون کاملا معلومه. وبرآمده است اما ماده ای که تا به حال تخم نذاشته پس اون خشکه . یعنی حالت برآمدگی چندانی نداره.
اما نکته ای رو قبلا گفته بودم که اگه کسی صبر کنه و جوجه هاشو بعد عید بگیره خیلی بهتره. من بر نظر خودم پافشاری می کنم. اما این بدین معنا نیست که اگه قناریاتون آماده هستن اونها رو جفت نکنین . چون در این صورت از مستی می یفتن. و می رن تو پرریزی. اما اگه بتونین طوری قناریاتون رو نگه داری کنین که نزدیکای عید آماده جفت شن این خیلی بهتره.
اینطور که نرها رو در یه قفس و ماده ها رو هم در یه قفس دیگه نگه دارین. و نذارین که چراغ توی اتاق تا دیروقت روشن باشه. اگه قناریهای با رنگ روشن دارین سعی کنین در جایی که نور شدید نداره نگه داری کنین.و از دادن دانه هایی که باعث مستی می شه پرهیز کنین.

جورکردن جفت های مناسب برای جوجه کشی
دونکته اساسی راکه مورد قبول وتصدیق همه است یادآورمی شویم :
۱- دوقناری که دارای عیب مشترک هستندنباید باهم جفت گردند . مثلا هر دو دارای سربدقواره وزشت باشند .
۲ -دوزرد سیریا دو زرد کم رنگ یا دوابلق یا دوهمرنگی که از هرلحاظ رنگهای آنها مشابه هم میباشد نباید باهم جفت شوند .
دو قناری زردرنگ به نظرمی آیدکه باید جوجه های خوشرنگ و خوبی بدهند ولی تجربه نشان داده است که اگر در نسل اول بعضی از جوجه های آنها دارای رنگ قابل ملاحظه ای باشند در عوض از لحاظ شرایط دیگر دارای مزایای خوبی نخواهند بود .
اگر کسی بخواهد جوجه قناری زرد خوش رنگ و باشرایط خوب بدست آورد باید یک قناری زرد کم رنگ را بایک قناری زرد پررنگ جفت نماید .اگر چه لانه پر از جوجه های زرد پررنگ نخواهد شد ولی هرچه زرد پررنگ یا زرد کم رنگ است ازنوع بهتر و دارای آواز و شرایط عالی و پر خوب خواهد بود .
برای اینکه نتیجه جفت گیری مطابق میل شما باشد از سابقه و شچره قناری باخبر باشید. مثلا اگر منظور شما از جفت کردن دو قناری زرد کم رنگ و زرد پررنگ داشتن جوجه زرد یکدست باشد و شچره قناری نشان بدهد که درمیان پدران و مادران گذشته قناری ابلق یا سبز وجود داشته ممکن است به جای جوجه زرد در لانه جوجه ابلق یا سبز دیده شود .
یک جفت خوب عبارت است از یک ماده قناری زرد کم رنگ با یک قناری نر ابلق یا زرد سیر . رنگ سبز تیره پدر اغلب در جوجه ها به رنگ قهوه ای تیره تبدیل میشود .از نقطه نظر علمی رنگ مسلط بیشتر رنگ زرد است نه رنگ سبز . علایم ولکه های رنگی طرف نر درجوجه ها درتشکیل رنگ تاثیری ندارند مگر این که اجداد طرف ماده درهمان علایم ولکه ها سهم مشترکی داشته باشند .
خلاصه اینکه جفت گیری صحیح عبارتست از جفت نمودن دو رنگ متباین ومخالف بایکدیگر .
ازنقطه نظر درشتی قناری هم باید هردو یا اقلا یکی دارای جثه قابل ملاحظه باشد و هیچ وقت نباید از دوقناری کوچک انتظار جوجه درشتی را داشت و اگر هم چنین اتفاقی بیفتد در نسلهای بعد اندازه جوجه به اجداد خود برخواهد گشت .
عمده علل مرگ جنین قناری در مرحله پایانی رشد
۱- نوسان حرارتی و یا بلند شدن مکرر قناری ماده از روی تخم ( نامناسب وغیر یکنواخت خوابیدن پرنده برروی تخم ها ) .
۲- رطوبت کم یا خیلی زیاد اتاق نگهداری پرنده ها .
۳- ضعف وفقر تغذیه والدین .
۴- بیماری های مختلف میکروبی .
عمده علل مرگ جنین قناری در مرحله خروج از تخم
در این مرحله جوجه قناری کامل شده وحتی پوسته تخم را نوک زده ولی توانایی خروج از آنرا نداشته وتلف شده است که می تواند به علل زیر باشد :
۱- عدم رطوبت کافی اتاق نگهداری قناری ها .
۲- عدم آبتنی پرنده ماده در روز آخر خوابیدن بر روی تخم ها .
۳- عفونت باکتریایی .
۴- ضخامت نامناسب پوسته تخم و کلفت بودن آن .

علل عدم موفقیت در جوجه کشی قناری ها
الف - عدم آماده سازی قناری های نر وماده برای جفت گیری وامتناع آنها از جفت گیری .
ب – جفت گیری موفق قناری های نر وماده ولی عدم تشکیل نطفه در تخم ها .
ج – جفت گیری موفق قناریهای نروماده همراه با تشکیل نطفه در تخم ها ولی مرگ جنین در داخل تخم ویا ظرف چند روز پس از خروج از آن .

عوامل موثر در آماده سازی قناریها برای جفت گیری
1- وجود بیماریهای مزمن در بین پرندههای نر وماده .
2- عدم تغذیه صحیح در دوران تو لک وپس از آن .
3- مصرف آنتی بیوتیکها وموادشیمیایی مضر .
4- عدم رعایت محدودیت جوجه کشی در فصل جفت گیری یا به عبارتی جوجه کشیدن بیش از توان قناری ها در فصل قبل .
5- وجود سموم قارچی ناشی از کپک زدگی در دان .
6- رعایت نکردن برنامه صحیحی روشنایی با افزایش تدریچی مدت طول روشنایی در طی 24 ساعت .
7- کهولت سن یا عدم بلوغ جنسی پرنده .
راهكارهای تازه در مورد بهتر آماده كردن ماده قناريها
1ـ دادن مكمل های غذای مناسب 2ـ هريك روز درميان دادن تخم مرغ همراه باكنجد وويتامين .توجه درهر دوهفته يك بار قناری را دردست گرفته وبه منظور جلوگيري از چاق شدن وتجمع چربي اضافي قناري را مورد معاينه قراردهيد. درصورت بروز چاقی بايد حتما اقدام به لاغري آن بپردازيد هفته اي يك بار دادن برگ كاهو دربرگهاي كوچك وفسفري رنگ يعني زير1سانتي متر وهفته اي يك بار هم دادن كاسني يا عرق كاسني بسيار مفيد مي باشد .به منظور پاكسازي كبدي .ميتوانيد از سيب رنده شده و آب گرفته وهمينطور هويج رنده شده آب گرفته شده (تفاله) تركيب نموده ودر اختيار ماده قناري بمنظور بالا بردن متابولیسم (سوخت وساز) بسيار مفيد است (هفته اي يك بار) ـ گرما ي مكان زندگي كمي بايد بالا باشد . نكته مهم در آماده ساختن ماده قناري اين است كه ماده قناري را بطور انفرادي در قفس نگهداري مي نماييد وقفس نرها در بالا وقفس ماده در پايين باشد تاماده قناري مبادرت به جنب وجوش نمايد وبال بال زده(ملخك ) وجيرحير كند . باحركت زياد از حد وتغذيه خوب ماده بطور حتم آماده ميشود.


نکاتی در مورد تولید مثل
برای جفتگیری و جوجه کشی مناسب از قناری به نکات ذیل توجه نمایید :
۱- قناری نر و ماده باید کاملاً آماده باشند .
۲- قناری نر به قفس قناری ماده هدایت شود.
۳- محیطی آرام و به دور از رفت و آمدهای غیر ضروری برای جفتها فراهم شود.
۴- دو ماه قبل از جفتگیری قناریها تحت رژیم غذایی مناسب قرار گیرند تا جوجه های سالم و قوی بدهند و و خودشان نیز در این دوران بیش از حد ضعیف نشوند.
۵- دو قناری که دارای عیب مشترک می باشند نباید با یکدیگر جفت شوند.
۶- از نظر جثه باید هر دو یا یکی از جفتها دارای اندامی قابل ملاحظه باشد.
۷- برای جفتگیری از دو قناری با رنگهای مخالف یا متباین استفاده شود.
۸- قناریها باید کاملاً سالم و قوی باشند و اثری از کسالت و بیماری در آنها نباشد.
۹- دمای محیط برای جفتگیری بین 21 تا25 درجه سانتیگراد باشد.
۱۰- بهترین موقع برای جفت کردن قناریها نیمه فروردین ماه است و حتی الامکان از اسفند ماه نباید زودتر جفتگیری انجام شود. اما اگر درجه حرارت اتاق قناریها ثابت باشد و آمادگی قناریها برای جفت گیری زیاد باشد باید هر چند روز هم از موعد جفت گیری زودتر باشد ، از این عمل جلوگیری ننمود چون باعث خراب شدن و تولک رفتن قناری می شود.
۱۱- پرنده هایی را برای جفت انداختن انتخاب کنند که در رده های مختلف سنی قرار دارند. یک نر جوان را با ماده ای که یکسال دارد در و یا بر عکس جفت کنید .
۱۲- در حد امکان یکی از جفتها تجربه یک دوره جفتگیری موفق را داشته باشد.در صورت امکان از قناری ماده ای که سابقه بزرگ کردن جوجه را دارد استفاده کنید .
۱۳- مصرف برگ کاهو در زمان جفتگیری فراموش نشود.
۱۴- لانه تخمگذاری را روزچهارم یا پنجم در قفس بگذارید چون ممکن است قناری ماده تا زمان تخمگذاری چند بار لانه را بسازد و خراب کند و در نهایت خسته شده و لانه مناسبی نسازد و یا اینکه تخم بدون نطفه بگذارد.
۱۵- هفته اییک بار و به مقدار کم هفت تخم در ظرف شصتی در اختیار جفتها و جوجه هایشان قرار گیرد.
۱۶- وقتی قناری ماده تخم گذاشت هر چه زودتر و به آرامی آنرا با تخم مصنوعی یا تخم بدون نطفه یا فاسد شده عوض کنید واین کار را تا آخرین تخم تکرار کنید وقتی قناری آخرین تخم را گذاشت تخمهای اصلی را به زیر قناری ماده برگردانید تا جوجه ها در فاصله زمانی کوتاهی ازهم متولد شوند.
۱۷- هفته ای دو بار غذای تخم مرغی دراختیار جفتها قرارگیرد و به محض تولد جوجه ها هر روز از غذای تخم مرغی استفاده شود.
۱۸- از قناری خوش آواز جهت آموزش جوجه ها استفاده شود تا قناریهای خوش آوازی تکثیر شوند.
۱۹- از داروهای تقویتی این دوره به طور صحیح استفاده گردد.
۲۰- از قفسهای استاندارد(50.40.30)استفاده گردد.
سعی کنین که قناریهای روشن رو با هم جفت کنین. البته رنگهای تیره هم خواهان خاص خودشو داره. اما اونی که مهمه اینه که سعی کنین جوجه های تک رنگ به وجود بیارین. پس رنگهای تیره رو با رنگهای روشن قاطی نکنین.در حال حاضر رنگهای سرخ ،پرتقالی، طلایی و سفید طرفداران بیشتری داره . پس اگه کسی امکان انتخاب داره و هنوز قناری نخریده می تونه در مورد انتخاب رنگ دقت کنه و در صورتی که مایل باشه از این رنگها خریداری کنه.
اما در مورد زمان جفت کردن قناریها باید عرض کنم که تا زمانی که کاملا قناریها آماده نشدن اونها رو جفت نکنین.پیش می یاد که ماده آماده هست اما نر کاملا آماده نیست . در اون صورت احتمال نطفه نگرفتن تخمها زیاده . و ماده ممکنه از روی مستی تخم بذاره در حالیکه جفت گیری کامل صورت نگرفته.
در صورتیکه نر آماده باشه اما ماده آماده نباشه در این صورت نری که کنار ماده باشه و ماده آماده نباشه خراب می شه و از مستی می یفته. اونوقته که در فصل جفت گیری از اون نر هیچ منفعتی به دست نمی یارید.
وقتی دیدین که نر محکم می خونه و مستی نشون می ده قفس ماده رو نزدیک قفس نر گذاشته و بذارین صدای همدیگه رو بشنون اما همدیگه رو نبینن.
بعد از مدتی که گذشت و این شدت مستی نر وماده شدیدتر شد اونها رو روبروی هم بذارین که همدیگه رو ببینن.
این رو بدونین که قناری هم احساس داره. پس امکان اینکه نر و ماده از جفتی که شما براش انتخاب کردین خوشش نیاد . در این صورت با هم جفت نمی رن. پس بذارین مدتی کنار هم باشن و همدیگه رو ببینن. اگه باز مستی کردن و نسبت به هم واکنش نشون دادن اونوقته که می تونین اونها رو کنار هم بندازین.
معمولا در این زمان قناری ماده رو به قفس نر راهنمایی می کنن . اما به نظر می رسه که اگه نر رو وارد قفس ماده کنین بهتره . مدتی که طول می کشه تا اولین تخم گذاشته بشه بستگی به شدت آمادگی نر و ماده داره.
اونچه که مهمه اینه که از همون اول چال نذارین. این خیلی مهمه. چون اگه زود چال رو بذارین ماده می ره می خوابه و اگه خیلی آماده باشه از روی مستی تخم می ذاره واونوقت نطفه نمی گیره. علاوه بر اینکه از ابتدا که شروع به ساختن لونه می کنه تا زمان تخم گذاری چند بار چال رو می سازه و خراب می کنه . اونوقت موقعی که تخم می ذاره مشاهده می کنین که می ره تخمشو کنار چال می ذاره یا حتی می ره جای دیگه از قفس خارج چال می ذاره. این بدین خاطره که قناری موقعی که زمان تخم گذاریش نزدیک می شه شروع به درست کردن لونه می کنه. پس باید بدونین که قناری کی جفت رفته تا زمان تخمینی تخم گذاشتنش رو حدس بزنین. سه روز قبل از اینکه تخم بذاره چال رو براش بذارین تا بره و لونه خودش رو بسازه. ماده زمانی که می خواد تخم بذاره پشتش ورم می کنه و حالت اون عوض می شه سنگین حرکت می کنه و فضله اون آبکی می شه. در این زمان دادن مقداری برگ کاهو برای راحت گذاشتن تخم مفیده. وقتی اولین تخم رو گذاشت اون رو بردارین و جاش چیزی مثه تخم بذارین. (این کار رو به آرامی و بدون ایجاد وحشت انجام دهید) و همین طور تا آخرین تخم همین کار رو بکنین .وقتی تخم آخر رو گذاشت همه تخمها رو یه جا بذارین زیر پای قناری تا اینکه جوجه ها با هم در بیان.
جوجه قناری در روزهای اول خیلی سریع رشد می کنه واسه همین هم جوجه هایی که با فاصله دو یا سه روز از تخم در می یاد امکان داره زیر پای جوجه های قبلی له شن و ازتغذیه شدن کمتری هم برخودارن. چون جوجه های بزرگتر اجازه نمی دن ماده به جوجه های کوچکتر غذا بده .پس در اومدن با هم خیلی مهمه.
به ندرت تخمهای چهارم به بعد نطفه داره. پس اگه قناری شما بیشتر از 4 تخم می ذاره احتمال در اومدن بیش از 4 جوجه بعیده. اگه بتونین این ریسک رو بپذیرین واسه اینکه ماده بتونه خوب تخمها رو نگه داره و بگردونه بیشتر از 4 تخم زیر پاش نذارین . یعنی تخمهای چهارم به بعد رو کنار بذارین.
وقتی ماده رو تخم خوابیده و نر در قفس ماده هست امکان داره به تخم خوری عادت کنن. پس هرازگاهی مقدار کمی غذای تخم مرغی برای اونها بذارین که تخمهای خودشون رو نخورن.
معمولا ماده های جوان در نگه داری جوجه ناشی هستن. پس اگه می خوان تا حدودی از ماده خودتون خیالتون راحت باشه ماده ای بخرین که یه فصل جوجه کشی رو طی کرده باشه .
اما برعکس اون نر باید جوان باشه. چون نر باید دارای نطفه باشه. معمولا قناریهای دارای سن بالا نطفه ضعیف دارن. مخصوصا که تغذیه خوبی هم نداشته باشه.
پس نر جوان و ماده با تجربه خریداری کنین. ماده جوان رو می تونین از ماده کارکرده به خوبی تشخیص بدین. ماده ای که قبلا تخم گذاشته از پشت اون کاملا معلومه. وبرآمده است اما ماده ای که تا به حال تخم نذاشته پس اون خشکه . یعنی حالت برآمدگی چندانی نداره.
اما نکته ای رو قبلا گفته بودم که اگه کسی صبر کنه و جوجه هاشو بعد عید بگیره خیلی بهتره. من بر نظر خودم پافشاری می کنم. اما این بدین معنا نیست که اگه قناریاتون آماده هستن اونها رو جفت نکنین . چون در این صورت از مستی می یفتن. و می رن تو پرریزی. اما اگه بتونین طوری قناریاتون رو نگه داری کنین که نزدیکای عید آماده جفت شن این خیلی بهتره.
اینطور که نرها رو در یه قفس و ماده ها رو هم در یه قفس دیگه نگه دارین. و نذارین که چراغ توی اتاق تا دیروقت روشن باشه. اگه قناریهای با رنگ روشن دارین سعی کنین در جایی که نور شدید نداره نگه داری کنین.و از دادن دانه هایی که باعث مستی می شه پرهیز کنین.

جورکردن جفت های مناسب برای جوجه کشی
دونکته اساسی راکه مورد قبول وتصدیق همه است یادآورمی شویم :
۱- دوقناری که دارای عیب مشترک هستندنباید باهم جفت گردند . مثلا هر دو دارای سربدقواره وزشت باشند .
۲ -دوزرد سیریا دو زرد کم رنگ یا دوابلق یا دوهمرنگی که از هرلحاظ رنگهای آنها مشابه هم میباشد نباید باهم جفت شوند .
دو قناری زردرنگ به نظرمی آیدکه باید جوجه های خوشرنگ و خوبی بدهند ولی تجربه نشان داده است که اگر در نسل اول بعضی از جوجه های آنها دارای رنگ قابل ملاحظه ای باشند در عوض از لحاظ شرایط دیگر دارای مزایای خوبی نخواهند بود .
اگر کسی بخواهد جوجه قناری زرد خوش رنگ و باشرایط خوب بدست آورد باید یک قناری زرد کم رنگ را بایک قناری زرد پررنگ جفت نماید .اگر چه لانه پر از جوجه های زرد پررنگ نخواهد شد ولی هرچه زرد پررنگ یا زرد کم رنگ است ازنوع بهتر و دارای آواز و شرایط عالی و پر خوب خواهد بود .
برای اینکه نتیجه جفت گیری مطابق میل شما باشد از سابقه و شچره قناری باخبر باشید. مثلا اگر منظور شما از جفت کردن دو قناری زرد کم رنگ و زرد پررنگ داشتن جوجه زرد یکدست باشد و شچره قناری نشان بدهد که درمیان پدران و مادران گذشته قناری ابلق یا سبز وجود داشته ممکن است به جای جوجه زرد در لانه جوجه ابلق یا سبز دیده شود .
یک جفت خوب عبارت است از یک ماده قناری زرد کم رنگ با یک قناری نر ابلق یا زرد سیر . رنگ سبز تیره پدر اغلب در جوجه ها به رنگ قهوه ای تیره تبدیل میشود .از نقطه نظر علمی رنگ مسلط بیشتر رنگ زرد است نه رنگ سبز . علایم ولکه های رنگی طرف نر درجوجه ها درتشکیل رنگ تاثیری ندارند مگر این که اجداد طرف ماده درهمان علایم ولکه ها سهم مشترکی داشته باشند .
خلاصه اینکه جفت گیری صحیح عبارتست از جفت نمودن دو رنگ متباین ومخالف بایکدیگر .
ازنقطه نظر درشتی قناری هم باید هردو یا اقلا یکی دارای جثه قابل ملاحظه باشد و هیچ وقت نباید از دوقناری کوچک انتظار جوجه درشتی را داشت و اگر هم چنین اتفاقی بیفتد در نسلهای بعد اندازه جوجه به اجداد خود برخواهد گشت .
عمده علل مرگ جنین قناری در مرحله پایانی رشد
۱- نوسان حرارتی و یا بلند شدن مکرر قناری ماده از روی تخم ( نامناسب وغیر یکنواخت خوابیدن پرنده برروی تخم ها ) .
۲- رطوبت کم یا خیلی زیاد اتاق نگهداری پرنده ها .
۳- ضعف وفقر تغذیه والدین .
۴- بیماری های مختلف میکروبی .
عمده علل مرگ جنین قناری در مرحله خروج از تخم
در این مرحله جوجه قناری کامل شده وحتی پوسته تخم را نوک زده ولی توانایی خروج از آنرا نداشته وتلف شده است که می تواند به علل زیر باشد :
۱- عدم رطوبت کافی اتاق نگهداری قناری ها .
۲- عدم آبتنی پرنده ماده در روز آخر خوابیدن بر روی تخم ها .
۳- عفونت باکتریایی .
۴- ضخامت نامناسب پوسته تخم و کلفت بودن آن .

علل عدم موفقیت در جوجه کشی قناری ها
الف - عدم آماده سازی قناری های نر وماده برای جفت گیری وامتناع آنها از جفت گیری .
ب – جفت گیری موفق قناری های نر وماده ولی عدم تشکیل نطفه در تخم ها .
ج – جفت گیری موفق قناریهای نروماده همراه با تشکیل نطفه در تخم ها ولی مرگ جنین در داخل تخم ویا ظرف چند روز پس از خروج از آن .

عوامل موثر در آماده سازی قناریها برای جفت گیری
1- وجود بیماریهای مزمن در بین پرندههای نر وماده .
2- عدم تغذیه صحیح در دوران تو لک وپس از آن .
3- مصرف آنتی بیوتیکها وموادشیمیایی مضر .
4- عدم رعایت محدودیت جوجه کشی در فصل جفت گیری یا به عبارتی جوجه کشیدن بیش از توان قناری ها در فصل قبل .
5- وجود سموم قارچی ناشی از کپک زدگی در دان .
6- رعایت نکردن برنامه صحیحی روشنایی با افزایش تدریچی مدت طول روشنایی در طی 24 ساعت .
7- کهولت سن یا عدم بلوغ جنسی پرنده .
راهكارهای تازه در مورد بهتر آماده كردن ماده قناريها
1ـ دادن مكمل های غذای مناسب 2ـ هريك روز درميان دادن تخم مرغ همراه باكنجد وويتامين .توجه درهر دوهفته يك بار قناری را دردست گرفته وبه منظور جلوگيري از چاق شدن وتجمع چربي اضافي قناري را مورد معاينه قراردهيد. درصورت بروز چاقی بايد حتما اقدام به لاغري آن بپردازيد هفته اي يك بار دادن برگ كاهو دربرگهاي كوچك وفسفري رنگ يعني زير1سانتي متر وهفته اي يك بار هم دادن كاسني يا عرق كاسني بسيار مفيد مي باشد .به منظور پاكسازي كبدي .ميتوانيد از سيب رنده شده و آب گرفته وهمينطور هويج رنده شده آب گرفته شده (تفاله) تركيب نموده ودر اختيار ماده قناري بمنظور بالا بردن متابولیسم (سوخت وساز) بسيار مفيد است (هفته اي يك بار) ـ گرما ي مكان زندگي كمي بايد بالا باشد . نكته مهم در آماده ساختن ماده قناري اين است كه ماده قناري را بطور انفرادي در قفس نگهداري مي نماييد وقفس نرها در بالا وقفس ماده در پايين باشد تاماده قناري مبادرت به جنب وجوش نمايد وبال بال زده(ملخك ) وجيرحير كند . باحركت زياد از حد وتغذيه خوب ماده بطور حتم آماده ميشود.

تغذيه جوجه ها


نر و ماده مبادرت به تغذيه ي جوجه ها مي نمايند . اهميت قفس تكي در اين زمان محسوس خواهد بود علاوه بر مهارت و مرغوبيت والدين ، نقش دو گانه ي آنان نيز در امر تغذيه و پرورش مطلوب جوجه ها ، بسيار موثر است . تقريبا زندگي جوجه ها در داخل لانه شانزده روز به طول مي انجامد . از روز چهاردهم بايد از دست زدن به لانه اجتناب به عمل آيد . زيرا كه رفتار آنان تغييرات عمده اي را نمايان مي سازد . با نزديك شدن به لانه تا به آن هنگام خود را جمع نموده و سر خود را پايين برده و به مخفي ساختن خويش مي پردازند . اين رفتار به هنگام كنترل لانه و يا لرزش آن نيز مشاهده مي شود . اما از آن پس غريزه فرار در آنان ملاحظه مي گردد . احتمال پرش جوجه از داخل لانه به هنگام نزديكي دست وجود دارد . معمولا جوجه اي را كه يك بار از لانه خارج شده ، نمي توان مجاب به ماندن داخل لانه نمود . جوجه ها بايد فضاي كافي جهت بال و پر زدن در اختيار داشته باشند . آنان محيط خود را به زودي شناخته و در حافظه ي خود ثبت مي نمايند . تخمين صحيح فواصل بين ميله ها از آن جمله اند . آنان همانند پرندگان وحشي جداره ها را گرفته و مبادرت به بال زدن سريع مي كنند . دو تا سه روز پس از آن بال هايشان را مناسب تر و ماهرانه تر بر هم مي زنند . از نظر نگهدارنده چنين استنباط مي شود كه روز به روز بر تبحرشان افزوده مي شود . از اولين پرواز تا عدم وابستگي به والدين جوجه ها مدت 15 تا 17 روز در لانه مي مانند . در اين زمان پر هاي آنان تقريبا كامل شده است . تنها پرهاي كوچك جوجگي سر و د كوتاهشان نشان دهنده نوجواني آنان است . همچنين رنگ پر هاي جوجه ها مات تر بوده و آن جلاي پرندگان بالغ را ندارد . معمولا ابتدا قوي ترين جوجه مبادرت به ترك لانه مي نمايد . بي هدف در كف قفس به اين طرف و آن طرف پريده و والدين خود را صدا مي زند . او به زودي مراجعت به لانه را آموخته و به جمع خانواده مي پيوندد. در اين روزها نيز بهتر است پرنده ها به حال خود گذارده شوند . توصيه مي گردد كه در روز دوازدهم قفس و خصوصا ناحيه ي لانه تميز شود . در اين زمان به هنگام قرار دادن خوراك به داخل قفس نيز بايد با احتياط عمل نموده و موجب ترس جوجه ها نشد . در غير اين صورت احتمال پرش نا بجاي جوجه ها و گير كردن بال ها و انگشت هايشان لاي ميله موجود خواهد بود . زمان استقلال يافتن جوجه ها مرحله ي حساسي از زندگي اشان را تشكيل مي دهد . نوك آنان بسيار نرم و ظريف است . آنان قادر به پوست كندن تخم ها نمي باشند . لذا بايد خوراك نرم تخم مرغ هنوز در اختيارشان قرار گيرد . بهتر آن است كه اين خوراك را در ظرف نسبتا بزرگي و در كف قفس قرار داد . در اين محل بهتر است خوراك در ديد آنان بوده و قادر باشند دسته جمعي تغذيه نمايند . تغذيه ي گروهي لطف خاص خود را دارد . رفته رفته مي توان تخم مرغ را خشك تر ارايه كرده و ميزان آن را كاهش داده و بدان دانه افزود . بهتر آن است كه ابتدا دانه ها را توسط يك بطري يا غلطك به صورت نيمه خورد در آورد . تا خوردن آن براي جوجه ها آسانتر باشد . بدين ترتيب جوجه ها رفته رفته به خوردن دان و پوست كردن آن خو خواهند گرفت . حال بهتر است كه جوجه ها را از والدين جدا ساخت . علت آن اين است كه قناري ماده مبادرت به درست كردن لانه و تخم گذاري دوم خود مي نمايد . تمايل به انجام اين كار آن چنان است كه ممكن است به مبادرت به كندن پر هاي جوجه هاي خويش براي تكميل لانه نمايد . خصوصا پرهاي روشن كوچك جوجه ها در معرض خطر مي باشند . مساله ي پر كندن جوجه ها مساله اي است كه تمامي پرورش دهندگان كو و بيش با آن مواجه هستند . از جمله علل بروز اين اختلال را مي توان كوچكي قفس ، خواسته هاي ذاتي قناري ماده براي دسترسي به مواد مناسب لانه سازي و تمايل وافر به توليد مثل دانست . پس از 22 روز جوجه ها را از والدين جدا نموده و ْن ها را داخل مهد كودك قرار مي دهيم . در اين قفس وسيع كه امكان حمام كردن براي پرنده مهيا است ، پدر جوجه ها و يا قناري كاردان و مورد اطمينان ديگر هدايت جوجه ها را به عهده خواهد گرفت .


قناری وزندگی گروهی عنوان اين فصل را می توان " زندگی در پاسو " نيز ناميد ، زيرا بهتر است گروهی قناری در فضای بزرگ نگهداری شوند . قناريهايی كه در مكانی كوچك نگهداری می شوند ، دچار حالتی نامطلوب و عصب می گردند . در صورت كمبود جا می توان قناری های نر و ماده را نيمه دوم سال به صورت گروه نگهداري كرد . زندگی ريوديك پرنده در طول سال مجاز كننده اين كار است و قناريهای وحشی در محيط طبيعی نيز بدين گونه عمل می نمايند .پرنده يك عنصر شيميايی نيست كه تنها عكس العمل خاصی داشته باشد .قناريهای گروهی معمولاٌ با يكديگر خوب كنار مي آيند . مسلماٌ برخوردهايی برسر خوراك و يا به هنگام استحمام و يا برای دسترسی به محلی بهتر روی ميله صورت ميگيرد كه زياد و جدی نيست . زندگی گروهی در طبيعت برای پرنده امتيازات زيادی دارد . از آن جمله جستجوی خوراك ، پرهيز از دشمنان و خوابيدن در گروه را می توان نام برد . زندگی گروهی را در بسياریاز پرندگان ديگر و در اواخر پاييز و زمستان می توان ملاحظه كرد . زندگيی گروهی برای پرندگان مهاجر نيز امتيازات زيادی از نظر ايمنی فردی دارد . تكثير كنندگان قناريهای آوازخوان به خصوص و بسياری از تكثير كنندگان قناريهای رنگي ، ميله های يك نفره در پاسيو ارائه مي دهند . آواز يك قناري نر موجب تحريك ساير نرها مي شود و ممكن است به زد و خورد شديد بين آنها منتهي گردد . باارائه ميله يك نفره هر ياز پرندگان محل خود را اختيار مي كند و مي تواند نرينگي خود را به رخ ماده ها بكشد . دراين ميان ميله هاي فوقاني ل محسوب مي شود و استفاده از آن مرجع است . ظرف آب و خوراك بايد چنان ارائه شوند كه قناری درجه پايين تر نيز امكان كافی جهت استفاده از آنها را داشته باشند . در زندگي گروهی می توان سلسله مراتب قدرت را نيز به خوبی مشاهد ه كرد

جوانه گندم واسه قناری


جوانه های غلات و دانه ها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. دانه هایی که بیش از همه برای تهیه جوانه مناسب هستند، عبارتند از: ماش، عدس، گندم، جو، شنبلیله، تخمه کدو، کنجد، آفتاب گردان و سویا. گفته شده است در جوانه عدس و ماش دو ماده وجود دارد که وقتی وارد بدن می شوند، سلول های سرطانی را به تدریج از بین می برند.
جوانه های غلات و دانه ها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. دانه هایی که بیش از همه برای تهیه جوانه مناسب هستند، عبارتند از: ماش، عدس، گندم، جو، شنبلیله، تخمه کدو، کنجد، آفتاب گردان و سویا. گفته شده است در جوانه عدس و ماش دو ماده وجود دارد که وقتی وارد بدن می شوند، سلول های سرطانی را به تدریج از بین می برند. جوانه سویا از لحاظ ارزش غذایی با گوشت رقابت می کند و ضررهای گوشت را نیز ندارد، همچنین از لحاظ وجود ویتامین C، رقیب گوجه فرنگی است.

جوانه دارای اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، قند طبیعی و مقدار زیادی املاح معدنی است و اگر چند نوع آن با هم خورده شوند می توان گفت که همه مواد ضروری بدن را به آن رسانده ایم. باورکردنی نیست که چنین موادغذایی ارزانی تا این حد از لحاظ ارزش غذایی کامل ومفید باشند.

به هنگام مصرف جوانه ها، دیگر نگران نخواهید بود که آلوده به کود، سم شیمیایی یا سایر موادآلوده باشد، زیرا این مواد حیات بخش به دست و زیر نظر خود ما تهیه شده اند.

برای تهیه جوانه چیزهایی که لازم دارید یک شیشه خالی، کمی آب و کمی دانه است. البته می توانید جوانه ها را درست مانند سبزه عید نوروز تهیه کنید و پس از دیده شدن جوانه های کوچک سبز ، آن را مصرف کنید. وقتی دانه را در آب خیس می کنید، آنزیم های موجود در آن که تا آن زمان به صورت غیرفعال در دانه وجود داشتند، فعال می شوند و نشاسته موجود در دانه تبدیل به قند می شود. پروتئین تبدیل به اسیدهای آمینه می شود و چربی اشباع مبدل به اسید چرب می شود. این فعالیت آنزیمی در جوانه، باعث تحریک فعالیت های آنزیمی در بدن انسان و سلامت و نشاط می گردد.

تهیه انواع جوانه ها

تمیزترین، مفیدترین و بی دردسرترین غذایی که می توان در زمان ما پیدا کرد، آنهایی هستند که به وسیله خود ما و در خانه درست می شوند، مثل انواع جوانه ها، ماست، پنیر، نان، سبزی خوردن. تهیه جوانه ها هم کار بسیار آسانی است و ما ایرانیان با سبزکردن انواع دانه ها برای سبزه شب عید، آشنایی زیادی با تهیه جوانه داریم. محل تهیه جوانه باید کمی گرم باشد. مثلاً یک طاقچه بالای شوفاژ یا نزدیک اجاق و یا یک قفسه که هوا در آن جریان داشته باشد ولی سرد نباشد.

برای آن که گرد و غبار روی جوانه ننشیند ، روی شیشه یا سینی را با تنزیبی بپوشانید. توجه کنید که از هر یک قاشق غذاخوری دانه غلات، هشت قاشق جوانه به دست می آید.

وسایل لازم برای تهیه جوانه:

یک شیشه دهان گشاد نسبتاً بزرگ یا یک سینی کوچک که لبه آن اندکی بلند باشد،

یک تکه ململ یا تنزیب و چند کش لاستیکی

یک آب کش و یا یک چای صاف کن بزرگ

طرز تهیه:

دانه ها را از شب تا صبح در آب خیس کنید و آن را در جای نیم گرمی قرار دهید ( بعضی دانه ها نیاز به خیس کردن ندارند).

پس از خیساندن و آب کش کردن، آن را به آرامی زیرشیر آب بگیرید و سپس بگذارید در همان آب کش، کاملاً آبش جدا شود تا نپوسد.

آن را در شیشه و یا سینی کوچک بریزید و پارچه مرطوبی روی آن بکشید و هر صبح و شب عمل شستن( به آرامی ) و آب کش کردن را تکرار کنید. در تابستان وقتی هوا خیلی گرم است عمل شستن را سه بار در شبانه روز تکرار کنید. در تمام این مدت ظرف را در محلی تاریک و نسبتاً گرم نگاه دارید. توجه کنید که باید اندکی آب در انتهای دانه ها وجود داشته باشد.

اگر حرارت محیط حدود ۲۲ درجه سانتی گراد و محل آن تاریک باشد، دانه خیلی زود جوانه می زند. بسته به نوع دانه، بین سه تا پنج روز و گاهی بیشتر می توانید جوانه را از تاریکی درآورید و پشت پنجره رو به آفتاب بگذارید. جوانه را همیشه مرطوب نگاه دارید تا اندکی بیشتر رشد کند ( آب کش کردن را فراموش نکنید).

پس از یک تا دو روز ماندن در جلوی نور خورشید، جوانه آماده مصرف است. آن را یک بار دیگر به آرامی آب کش کنید و در ظرفی دربسته ای در یخچال نگه دارید و به تدریج مصرف کنید.

اگر بخواهید پوسته روی بعضی از جوانه ها ( مانند ماش یا سویا ) را از آن ها جدا کنید، جوانه آماده شده را در کاسه ای بریزید و آن را پر از آب کنید. سپس به آرامی آن را هم بزنید. پوسته ها روی آب می آیند، ولی بهتر است پوسته ها را از جوانه ها جدا نکنید، زیرا همین پوسته ها دارای مقدار زیادی فیبر هستند که برای کار دستگاه گوارش بسیار مفیدند.

بعضی از دانه ها مانند عدس، سویا، نخود، و مانند آن را یکی دو بار در روز زیر و رو کنید تا همه آنها هوا بگیرند و جوانه بزنند.

بعضی دانه ها زودتر و برخی دیرتر جوانه می زنند، ولی اگر دانه کهنه باشد جوانه نمی زند. همیشه بهترین نوع دانه را بخرید و تا آنجا که ممکن است دانه هایی را بخرید که به آنها سموم نباتی نزده اند.

بدین گونه انواع مختلف موادمعدنی را با خوردن جوانه ها به بدن خود می رسانید. می توانید دانه ی هر نوع سبزی را سبز و سپس مصرف کنید.( به جز سیب زمینی، گوجه فرنگی و لوبیا چشم بلبلی که مسموم کننده اند).

آسان ترین دانه ها برای جوانه زدن عبارت اند از: یونجه، ماش، عدس، شنبلیله، تربچه، نخود و گندم و پس از آن ها تخمه آفتاب گردان، کدو، کنجد، بزرک، نعنا و سپس انواع لوبیاها مانند سویا ، جو، ذرت و ارزن.

از میان جوانه ها، دانه سویا بسیار مغذی است. توجه کنید که دانه سویا تازه باشد، پوستش شکسته نباشد و دانه نصف نشده باشد.

زمان لازم برای تهیه جوانه ها:

الف دانه های که باید حدود ۶ تا ۸ ساعت خیس کنید:

یونجه ( مدت جوانه زدن : ۶ ۵ روز )

شنبلیله ( مدت جوانه زدن : ۴ ۳ روز )

تربچه ( مدت جوانه زدن : ۵ ۴ روز )

کنجد ( مدت جوانه زدن : ۲ ۱ روز )

ب دانه هایی که باید حدود ۱۰ تا ۱۸ ساعت خیس کنید:

نخود ( مدت جوانه زدن : ۴ ۳ روز )

عدس ( مدت جوانه زدن : ۵ ۳ روز )

ماش ( مدت جوانه زدن : ۵ ۳ روز )

سویا ( مدت جوانه زدن : ۵ ۳ روز )

آفتاب گردان ( مدت جوانه زدن : ۲ ۱ روز )

گندم ( مدت جوانه زدن : ۳ ۲ روز )

چاودار ( مدت جوانه زدن :۳ ۲ روز )

ارزن ( مدت جوانه زدن :۴ ۳ روز )

 

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۱:۵۷ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

پر ریزان (تولک)
پر ریزان را نمی توان به عنوان بیماری تلقی نمود بلکه پدیده ای است طبیعی که در آن پرهای قدیمی ریخته و توسط پرهای جدید جایگزین می شوند. اما پرنده در زمان تولک رفتن نسبت به بیماری ها بسیار ناتوان است. بروز بیماری نیز اختلالاتی در امر پرریزان بوجود خواهد آورد. پرنده در وضعیت پرریزان طبیعی آواز نمی خواند. پس از تعویض پرهای پوشش بدن پرهای کوچک عوض می شوند. هنگامی که پرهای پرواز در بالها و پرهای هدایت در دم نو گشتند پرنده شروع به تعویض پرهای بزرگ خود خواهد کرد. تولک رفتن در فاصله اواخر مرداد تا اوایل مهر ماه انجام می شود. پرنده باید ظرف مدت ۶ الی ۸ هفته پرهایش را کاملا تعویض نماید. در صورتی که این مدت زمان بطور محسوسی به درازا انجامد سوخت و ساز بدن پرنده صحیح انجام نگرفته و خلاصه ایرادی در امر نگهداری وجود داشته است. تنظیم و تصحیح این مسئله از امروز به فردا میسر نمی باشد. الگوی ریختن و درآمدن پرها به این صورت است که از ناحیه سر شروع شده و بعد گردن و تنه و پاها و بالاخره در آخر دم و بالها را شامل می شود. این امر پرواز پرنده را محدود کرده و یک بار اضافی بر روی متابولیسم بدن پرنده می باشد. بعضی وقت ها تولک رفتن بی موقع پرنده می تواند ناشی از قرار گرفتن پرنده در معرض گرمای شدید باشد. البته گاهی نیز به علت ترس و یا مصرف دانه های نامناسب بروز می کند. در این مواقع باید پرنده را از منابع گرمازا و رادیاتور ها دور نمود و غذای او را چک کرده تا از نظر ترکیب و کیفیت مناسب باشد.

تغذیه زمان تولک
لازمه پرریزان منظم و نرمال تغذیه صحیح و متنوع توام با ویتامین ها و املاح معدنی و مواد دیگر است. اما به هر صورت می توان پرنده را برای پشت سر گذاردن پر ریزان بد و ناقص کمک کرد. برای این منظور میتوانید از موادی نظیر آویزانول (Avisanol) و ویتالینوکوئل (Vitalinoquell) و یا داروهای تقویتی دیگر مخصوص تولک رفتن استفاده کرده و به آب و خوراک آنها اضافه نمایید. همچنین غذاهای آماده و مناسبی برای جایگزین شدن سریع پرها در بازار های بین المللی موجود است که می توان تهیه و مصرف نمود. جهت تقویت پرنده می توان روزانه یک قطره روغن ماهی به غذای او اضافه نمود. ولی باید توجه داشت که مقدار دانه آغشته به روغن آنقدر کم باشد که در طی ۱۲ الی ۲۴ ساعت مصرف شود. همچنین میزان کمی ویتامین E نیز به جیره اضافه شود تا دچار اختلالات تولید مثلی نشود. در عین حال باید مراقب بود تا مبادا پرنده بیش از حد چاق شده و زیر پوست شکم و بالطبع سایر نواحی بدن چربی ذخیره شود. ممکن است پس از هربار تولک رفتن پرنده قدرت و میزان خواندنش کمتر شود که در این رابطه کار اساسی نمیتوان انجام داد. بجز اینکه رژیم غذایی او چک شده تا بیش از حد چرب یا پر انرژی نبوده و باعث چاق و تنبل شدن پرنده پرنده نگردد.

تولک و تولید مثل
بطور کلی وقتی پرنده ها تولک می روند یک سری فعل و انفعالات سوخت و سازی (آنابولیکی و متابولیکی) در بدن به وقوع می پیوندد که در اکثر موارد موجب می شود ضایعات جزیی موجود در اندام های مختلف بدن برطرف شده و اندام ها و عضو های بدن با تجدید قوای دوباره شروع به فعالیت کنند. شاید تا حدودی بتوان آن را به روند خزان درختان در فصل پائیز و رویش مجدد در ابتدای بهار تشبیه کرد. البته شدت تغییرت در دوران لک در حد تغییرات درختان به هنگام خواب زمستانی نیست ولی تا حدودی غیر فعال شدن و فعالیت مجدد دستگاه تولید مثلی پرنده در طی دوران لک مشابه با روند خزان درختان می باشد. به عبارتی همانطور که درخت برگ آفت زده و ناتوانش را با برگ های سالم و جوان تعویض میکند پرنده نیز در ظاهر پرهای شکسته و کهنه خود را با پرهای جدید و سالم تعویض می کند. در حین این روند سلولهای فرسوده و ناتوان دستگاه تناسلی نیز از بین رفته و بعد از لک توسط سلول های جدید و جوان فعال جایگزین می شوند. بدین ترتیب اگر ضایعات جزیی در دستگاه های مختلف بدن از جمله دستگاه تناسلی موجود باشد در طی دوران لک از بین می رود
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۱:۵۵ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

انواع دانه های مورد استفاده برای قناری
دقت در تنظیم یک رژیم غذایی متعادل و استفاده از دانه های مخلوط و رعایت اعتدال در خوراندن آن ، موجب می شود تا ضمن استفاده پرنده از خواص مفید دانه ها ، به عوارض ناشی از مصرف زیاد آنها نیز مبتلا نگردد. بهتر است برای این منظور از ظروف انگشتی مخصوصی که در فروشگاهها نیز وجود دارد استفاده کرده و در هر نوبت یک قاشق چایخوری از دانه مورد نظر به قناری داده شود.
۱.دانه ها با طبیعت گرم :
تخم کتان که به دانه قناری مشهور است طبیعتی گرم دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی می باشد.
تخم شلغم طبیعتی گرم داشته و سرشار از ویتامین C و املاح معدنی و ضد چاقی بوده و برطرف کننده سرماخوردگی و آسم می باشد.
تخم منداب طبیعتی گرم دارد و سرشار از املاح معدنی بوده و مانع از پیچیدن تخم در شکم قناری می شود.
تخم شاهدانه طبیعتی گرم دارد . پرچرب و محرک است و بهتر است در جیره غذایی قناری کمتر وارد شود.
تمامی این دانه ها برای قناریها قابل استفاده می باشند اما اگر توازنی بین مخلوط این دانه ها وجود نداشته باشد میتواند موجب بیماری پرنده گردد.

۲.دانه ها باطبیعت سرد:
تخم ارزن طبیعتی سرد و خشک دارد و دانه ایی است قلیایی و سرشار از پروتئین و منبعی غنی از ویتامین A و فسفر و املاح معدنی گوناگون.
تخم کاهو که طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی غنی ، تامین کننده آهن ، اشتها آور ، ضد یبوست و بر طرف کننده برونشیت است.
تخم خرفه طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی بوده و خاصیت تمییز کنندگی دستگاه گوارش و ضد انگل روده را دارد.
تخم گشنیز طبیعتی سرد داشته و اشتها آور و ضد انگل است.
تخم کلم قمری طبیعتی سرد دارد و دارای املاح معدنی مفید بوده و یک پاک کننده موثر است
تخم اسفرزه نیز دارای طبیعتی سرد بوده و حاوی املاح معدنی و ویتامین های مختلف می باشد.
۳. دانه ها باطبیعت معتدل:
تخم چغندر این دانه معتدل می باشد و سرشار از ویتامینها و املاح معدنی بوده و خاصیت پاک کنندگی دارد.
خواص میوه ها و سبزیجات
در استفاده از سبزیجات و میوه ها باید توجه داشت که قبل از استفاده ، آنها را کاملا شسته و تمییز کرده و ورطوبت آنها گرفته شود. سبزیجات و میوه ها باید بدون لک بوده و مانده و پلاسیده نباشند.
میوه ها و سبزیجات را میتوان هفته ای یک تا دو بار در جیره غذایی قناریها استفاده کرد.
جوانه ها کامل ترین و حیات بخش ترین غذاها هستند. دانه ها در هنگام جوانه زدن ،‌مملو از ویتامینها و پروتئین ها ، املاح معدنی غنی ، کربوهیدراتها و قندهای طبیعی شده و برای مصرف قناریها و مخصوصا جوجه های یکماهه بسیار مفید هستند.
مصرف سبزیجات و میوه های تازه نیز در جیره غذایی قناری باید وجود داشته باشد اما طبق یک برنامه منظم .
در این بخش درباره خواص و طبیعت بعضی از سبزیجات و میوه ها توضیح میدهیم:
برگ کاهوی بدون رطوبت تامین کننده کلسیم و آهن و اشتها آور و ضد یبوست می باشد. برگ کاهو طبیعتی سرد دارد.
برگ تازه و جوان اسفناج ،‌ طبیعتی معتدل داشته و تامین کننده آهن و ضد یبوست می باشد.
برگ و ساقه کرفس نیز طبیعتی گرم داشته و حاوی سدیم ، پتاسیم و کلسیم می باشد و به مقدار کم به قناریها داده می شود.
برگ گشنیز تازه طبیعتی سرد داشته و حاوی ویتامین C و A و املاح معدنی می باشد.
برگ تیزک شاهی نیز طبیعتی گرم دارد و حاوی ویتامین C ، کلسیم و ید بوده و ضد آسم می باشد.
برگ تیزک آبی نیز همان خاصیت تیزک شاهی را دارد اما مقدار ید آن بیشتر می باشد و در درمان برونشیت و آسم بسیار مفید است.
سیب درختی شیرین طبیعتی معتدل دارد و سرشار از ویتامینهای گوناگون بوده و در درمان یبوست و اسهال مفید است.
گلابی طبیعتی معتدل داشته و مملو از ویتامین ها و املاح معدنی می باشد.
پرتقال شیرین طبیعتی معتدل دارد و حاوی ویتامین C و املاح معدنی می باشد و در بهبود و درمان بیماری آسم و سرماخوردگی و برونشیت میتوان از آن استفاده کرد.
هویج تازه طبیعتی گرم دارد و سرشار از ویتامین A و املاح معدنی و رنگدانه است که جلا دهنده پرهای قناری می باشد.
چنانچه مقداری پوست خشک شده ی تخم مرغ را کوبیده و هر 15 روز کمی از آن را به قناریها بدهید باعث می شود تا علاوه بر صحت مزاج ، قناریها ی ماده در فصل تخم گذاری ، تخم بدون پوسته نگذارند و به یبوست نیز مبتلا نشوند.


+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۱:۵۳ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

آب تنی
قناری های آزاد در طبیعت دوست دارند که بر روی چمن های مرطوب غلت بزنند و بدین ترتیب خودشان را تمیز کنند. در برخی از موارد به علت طولانی شدن فواصل بین آب تنی ممکن است برخی از پرنده ها میل به آب تنی را از دست بدهند و یا جوجه هایی که برای اولین بار با ظرف آب تنی آشنا می شوند ممکن است رغبتی به این کار نشان ندهند. اما کلا آب تنی خصوصا در فصول گرم سال و هنگام پر ریزی بسیار ضروری است. چرا که موجب تحریک رشد سریع پرهای جدید می گردد. آب تنی پرنده ماده در اواخر دوران خوابیدن بر روی تخم ها باعث مرطوب شدن سطح پوسته آن شده و ضمن کاهش از دست رفتن آب موجب خروج راحت تر جوجه از تخم می گردد. بعد از استحمام پرنده به آراستن خود می پردازد. پرهای خود را پوش داده می لرزاند و با نوک خود آنها را مرتب می کند. سپس به کمک منقارش مواد چربی مترشحه از غده خاصی که در بالای محل اتصال دم به بدنش قرار دارد و اوروپیژیال (Uropygial) نامیده می شود را روی کلیه پرهایش می مالد. این روغن باعث براقی پرهای قناری شده و به عنوان یک ماده محافظ طبیعی عمل می کند. بعضی از پرنده های دست آموز عادت به استحمام در زیر شیر آب ظرفشویی آشپزخانه دارند و از ریزش جریان آب بر روی بدنشان بسیار لذت می برند. از اینرو بسیار طبیعی است که با شنیدن صدای جریان آب به سوی ظرفشویی پرواز کنند. یکی از راه ها آشنا کردن پرندگان با ظرف آب تنی گذاشتن برگ کاهوی مرطوب در کف قفس است تا پرنده خود را بر روی آن مالیده و پر و بالش را تمیز نماید. راه دیگر گذاشتن یک قطعه یخ بر روی قفس و قرار دادن ظرف آب تنی (با مقدار کمی آب) در زیر آن بر روی کف قفس است تا با آب شدن یخ و چکیدن قطرات آب پرنده نسبت به آب تنی تحریک شود. همچنین می توان ظرفی حاوی آب با درجه حرارتی حدود دمای اتاق و با عمقی کم به طوری که پرنده بتواند داخل آن آب تنی کند کف قفس قرار داده تا پرنده درون آن استحمام نماید. پس از استحمام به علت ریختن آب بر روی کف قفس خشک کردن و یا تعویض پوشش کف آن ضروری می باشد.

بهداشت
برای داشتن قناری های سالم رعایت بهداشت الزامی است وباید به نکات ذیل توجه نمود:
1.قناری هایی که تازه خریداری نموده اید را تا اطمینان از سالم بودنشان در قرنطینه نگهداری نمایید.
2.به محض مشاهده علائم بیماری درهر کدام از قناری ها آن را از بقیه جداکنید سپس به مداوایش بپردازید.
3.سعی کنید از میله های و ظروف غذا خوری پلاستیکی و بدون درز و شکستگی استفاده کنید چون باعث زخمی شدن قناری و محلی برای تجمع شپشک میباشد.
4.از گذاشتن وسایل تزئینی داخل قفس خودداری کنید.
5.از قفس مخصوص نگهداری قناری(50.30.40) استفاده کنید قفسهای کوچک باعث بی تحرکی ودر نتیجه چاقی قناری و همچنین شکستگی و بی نظمی پرها میشود.
6.ظرف غذاخوری و میله را در جهت مخالف یکدیگر و در طول قفس قرار دهید تا فاصله پرواز بیشتر باشد وامکان تحرک پرنده زیادتر شود.)ارتفاع میله با جا دانی برابر و هر دو بر روی سیم افقی قسمت پایین قفس باشند)
7. سعی کنید از گذاشتن بیشتر از یک میله در قفس خودداری کنید چون ممکن است در مسیر پرواز، قناری باآنها برخورد کرده و زخمی گردد در ضمن فاصله پرواز نیز کم میشود.
8. میله ها در جای خود کاملاً محکم شوند و حتی الامکان دو سر آن باز باشد تا شپشک در آن جمع نگردد و حداقل دو هفته یکبار میله ها وظروف غذاخوری را ازقفس بیرون آورده ضد عفونی کرده و در صورت شکستگی تعویض نمایید.
9.حد اقل دو روز یک بار آب را تعویض و ظرف آن را تمیز کنید توجه داشته باشید بعضی اوقات آب لوله کشی دارای مقدار زیادی کلر میباشد از این آب هرگز به قناریهایتان ندهید.
10.سه روز یکبار دان قناری را بیرون آورده و اضافات و پوسته ها را دور ریخته و دان جدید اضافه نمایید.
11.هر ماه یکبار قناری را به قفس دیگری هدایت و قفس را دور از محل نگهداری قناریها ودر جائی که جریان هوا نباشد ابتدا با اسپری های حشره کش یا مواد ضد عفونی کننده ضد عفونی کنید وپس از یک ساعت کاملاً با آب و مواد شوینده آن رابشویید و بگذارید با نور خورشید خشک شود.
12.به جای روز نامه از کاغذ سفید برای کف قفس استفاده کنید زیرا قناریها آن را میخورند و ماد چاپی روزنامه باعث بیماریهای روده ای در قناری میشود در ضمن سه روز یکبار کاغذ را تعویض و پلاستیک ته قفس را بشویید.
13.قناری باید در جایی قرار بگیرد که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد ،در معرض باد نباشد وهوا نیز به طور مداوم تهویه شود وچند مدت یکبار زمانیکه شدت گرمای خورشید کم است برای مدت کوتاهی قناری را جلوی نور خورشید قرار دهید.
14. هفته ای دو بار ظرف حمام برای قناری بگذارید(البته در جای گرم و غیر اززمان جفتگیری)
15.حتی الامکان از به دست گرفتن قناری در مواقع غیر ضروری بپرهیزید.


تغذیه
اصلی ترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرار گیرد تخم کتان است . تخم کتان دانه ای مقوی و پرانرژی است ولی این دانه بتنهایی نمی تواند تمامی نیاز های یک موجود زنده را برآورده سازد بنابراین برای بر طرف شدن این نیازها می بایست دانه ها و سبزیجات و مکملهای ویتامینی و پروتینی گوناگونی را تهیه و در اختیار پرنده قرار دهید . دانه هایی نظیر ارزن - شلغم - کلم - کاهو خرفه - ترب و شاهدانه . سبزیجات و میوه هایی نظیر برگ کاهو- ترب - اسفناج - کرفس - گشنیز - کلم - کدو - سیب - هویج - هلو و لیمو شیرین از منابع مهم کربوهیدراتها , چربیها , پروتینها و ویتامینها به حساب می آیند .
بخش دیگری از غذای قناری که بصورت دستی تهیه می شود دان نرم نامیده می شود . ممکن است ارزش غذایی دانه ها به مرور زمان و برحسب شرایط نگهداری تغییر کرده و کاهش یابد بنابر این چهارمین بخش مواد غذایی افزودنی هایی مانند مکملهای پروتینی و ویتامین ها می باشند که برای جلوگیری از کمبود احتمالی آنها در خوراک پرنده مورد استفاده قرار می گیرند .
استفاده از کف دریا وسنگریزه در برنامه غذایی پرنده بسیار ضروری می باشد و کمتر مورد توجه قرار میگیرد سنگریزه یا صدف خرد شده شامل مواد معدنی و عناصر مورد نیاز قناری می باشد که در سنگدان قناری ذخیره شده و به عنوان یک عامل کمکی در هضم غذا به خصوص دانه ها به کار گرفته می شود . کف دریا پوسته حاوی کلسیم می باشد و باعث استحکام ئوک و همچنین پوسته تخم ها در هنگام تولید مثل می گردد.ضمنا پرنده هنگام استفاده از کف دریا نوک خود را به می کشد که مانع رشد بیش از حد آن می شود.
تغذیه را میتوان به چند دسته تقسیم بندی کرد:
۱)تغذیه دوران جوجگی(قبل از شصت روزگی)
۲)تغذیه دوران بلوغ (غیر از زمان پرریزی)
۳)تغذیه دوران پرریزی (تولک)
۴)تغذیه دوران بیماری
۵)تغذیه قناریهای سرخ و پرتقالی (تغذیه رنگی)

۱)تغذیه دوران جوجگی(قبل از شصت روزگی)
در این دوران علاوه بر دان معمولی که همان کتان و ارزن است هفته ای دو بار هفت تخم نیز در اختیار والدین و جوجه ها قرار دهید(البته جوجه ها تا حدود یک ماهگی توسط والدین تغذیه میشوند و تا دو ماهگی به خوردن دان سخت عادت میکنند)
از داروهای تقویتی مخصوص این دوره که در قسمت داروها معرفی شده اند استفاده شود
از هفته دوم از میوه جات و سبزیجات استفاده شود
از ابتدای صبح روز اول از دان نرم استفاده شود و تا دو ماهگی هر روز در اختیار جوجه ها قرار گیرد
از یک ماهگی به بعد از جوانه ها استفاده شود
روش ساخت و استفاده دان نرم :
متناسب با تعدادقناریها باید ساخته شود به طوری که تا قبل از سه روز مصرف شود ودر این مدت باید در یخچال نگهداری شود و مقداری در اختیار جوجه ها قرار بگیرد که تاحدود چهار الی پنج ساعت مصرف شود و در طول روز سه مرتبه تعویض شود تا فاسد نگردد.
ابتدا تخم مرغ را پس از پاک نمودن آلودگیها به مدت نیم ساعت در آب می جوشانیم سپس پوسته آن را جدا نموده و می گذاریم به طور کامل خشک شود بعد آنرا آسیاب می کنیم تا پودر شود تخم مرغ را رنده میکنیم به طوریکه به حالت خلال درآید، به اندازه حجم تخم مرغ هویج رنده میکنیم (قبل از رنده کردن هویج آنرا شسته و به طور کامل خشک میکنیم) اکنون هویج و تخم مرغ را مخلوط کرده و در یخچال قرار میدهیم.در هفته اول مقداری آرد سوخاری + پودر پوسته تخم مرغ قبل از گذاشتن در قفس روی مخلوط تخم مرغ و هویج توسط نمکدان یا چیزی شبیه آن میپاشیم به طوری که با مخلوط به دست آمده دانه دانه باشد و به هم نچسبد . از هفته دوم به حدو د 50 گرم آرد سوخاری ،2 عدد بادام خام و 2 عدد پسته خام پودر شده + حدود 5 گرم آرد برنج + 5 گرم شکر + 10 گرم سرلاک و 20 گرم جو پوست کنده آرد شده میتوان اضافه نمود .

۲)تغذیه دوران بلوغ (غیر از زمان پرریزی)
دراین دوران معمولاً از یک ترکیب ثابت شامل سه واحد تخم کتان+نیم واحد ارزن + نیم واحد تخم کلم قمری در فصل گرما و سه واحد تخم کتان+نیم واحد ارزن + نیم واحد تخم شلغم در فصل سرما استفاده نمود .میوه و سبزیجات هفته ای دو بار و دانهای تقویتی (هفت تخم) هفته ای یک بار به مقدار کم به طوری که در همان روز مصرف شود(با اندازه پر یک عدد انگشتی)

۳)تغذیه دوران پرریزی (تولک)
۱. خارج نمودن تمامی غذاهای گرم از رژیم غذایی قناری(بجز تخم کتان)
۲. هفته ای سه بار و هر بار پنج قطره مولتی ویتامین از طریق آب آشامیدنی به قناری خورانده شود(از قطره مولتی ویتامین انسانی هرگز استفاده نشود چون چرب بوده و باعث بیماریهای روده ای در پرنده میشود)
۳.استفاده از سبزیجاتی چون برگ اسفناج ، برگ کلم ، برگ کاهو (اول شسته و پس از خشک شدن به اندازه یک انگشت به یک قناری بدهید)
۴.استفاده از تخم کاهو ،تخم خرفه ،تخم اسفرزه و تخم کلم قمری
۵.استفاده از جوانه ها مانند جوانه گندم و ... برای تهیه جوانه ابتدا بذر را به مدت 24 ساعت در آب می ریزیم سپس از آب خارج نموده روی یک ظرف مسطح مانند بشقاب ریخته و یک پارچه نمدار روی آن قرار میدهیم. تا وقتی که جوانه ها حدود نیم سانتیمتر رشد کردند باید به پارچه نم داده شود اکنون جوانه قابل استفاده است. (تا حدود سه روز میتوان جوانه را در ظرف در بسته و در یخچال نگهداری کرد در ضمن وقتی مخواهید از جوانه ها برای پرنده استفاده کنید نباید جوانه ها خیس باشند)
6.قرار دادن ظرف آب جهت حمام کردن قناریها هفته ای دو بار (از پودر های ضد شپشک که مخصوص استفاده در آب حمام قناری ساخته شده نیز استفاده شود)

۴)تغذیه دوران بیماری
در این دوران باید از داروهای متناسب با بیماری استفاده شده و دوره درمان را کامل کرده و دستور مصرف دارو رعایت شود. دمای محیط را باید مد نظر قرار داد.در اکثر بیماریها مخصوصاً در بیماریهای روده ای تا بهبودی کامل قناری ، میوه و سبزیجات و دانهای اضافی را از جیره غذایی قناری حذف کرده و فقط از کتان استفاده شود.

۵)تغذیه قناریهای سرخ و پرتقالی (تغذیه رنگی)
تغذیه مواد رنگی به قناری از این نظر اهمیت دارد تا پرهای قناری که پس از دوره پر ریزی ، در حال تشکیل و رشد هستند ، رنگ سیر و درخشنده پیدا نمایند.
تغذیه مواد رنگی چند روز قبل از شروع دوره تولک باید شروع شده تا خون قناری از مواد رنگی اشباع شده و بتواند آن را به نسوج پرهای جدید در حال رشد برساند. بنابراین بهتر است از اول تیرماه ، هفته ای یکی دو مرتبه غذای رنگی به قناریهایی که لازم است داده شود.
برای تغذیه قناری با مواد رنگی ابتدا غذای تخم مرغی یا همطراز آن را تهیه کرده و به ازای یک قاشق چایخوری غذای تخم مرغی ، دو قاشق چایخوری غذای رنگی اضافه نمایید و آنرا بخوبی مخلوط کنید. در صورتی که از غذای رنگی تجاری مانند(Insensive Red ) استفاده می کنید طبق بروشور آن عمل نمایید.
در دوره تولک ، غذای رنگی باید روزانه به قناری داده شود. در موقع پرریزی قناری ، میزان غذای رنگی اضافه شده به غذای تخم مرغی باید سه قاشق چایخوری باشد. با شدت یافتن پر ریزی قناری میزان غذای رنگی به چهار تا پنج قاشق غذا خوری می رسد. البته این میزان به مدت کمی ادامه می یابد و با گذشت دوره بحران پرریزی قناری ، میزان آن به مرور کم می شود. بهترین طریق استفاده از مواد رنگی رعایت نظم و ترتیب در زیاد و کم کردن میزان آن در تغذیه قناری می باشد. برای با دوام و ثابت کردن رنگ پرهای قناری بعد از دوره تولک ، باید یک حبه کوچک از (( کریستال سولفات دوفر )) که بزرگتر از یک شاهدانه نباشد در هفته ، دو یا سه مرتبه در آب آشامیدنی پرنده حل نموده و برای جلوگیری از ابتلا پرنده به یبوست ، یکروز پس از دادن سولفات دوفر ، 12 قطره گلسیرین به آب آشامیدنی قناری اضافه نمود یا اینکه هفته ای یک بار هویج یا فلفل دلمه قرمز داد(استفاده زیاد فلفل برای قناری مضر است)

طرز تهیه غذای رنگی :
برای تهیه غذای رنگی میتوان طبق این دستور عمل نمایید:
یک قاشق چایخوری فلفل قرمز شیرین را با ده قاشق چایخوری بیسکویت (یا آرد سوخاری) ، تخم مرغ آب پز رنده شده و هویج رنده شده،مخلوط نمایید و قدری عسل یا شکر به آن اضافه کنید. برای تحریک قناری به خوردن این غذا میتوانید چند دانه خشخاش بر روی آن بپاشید.
توجه: از این غذا متناسب با تعداد قناریهایتان تهیه کنید به طوری که قبل از سه روز(درصورتی که در یخچال و در ظرف در بسته نگهداری شود) تمام شود و آنقدر از این غذا در قفس بگذارید که قبل از غروب تمام بشود.
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۱:۵۳ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

راهنمایی اولیه :
در ماههای آبان یا آذر اقدام به خرید قناری نر جوانی که تازه آوازخوانی را آموخته نمایید. در صورت امکان حق تعویض را با فروشنده شرط کنید. تا مثلا اگر قناری آواز خوان خوبی نبود آنرا با دیگری عوض نمایید. آوازخوان های با استعداد در فروشگاه های مناسب داخل محفظه های انفرادی نگهداری می شوند. بدین ترتیب خریدار امکان شنیدن صدای تک تک آنها را داشته و می تواند بسته به دلخواه یکی را انتخاب نماید. قدری وقت صرف نموده و به پرنده مورد نظر خود گوش فرا دهید. در صورتی که جزییات آواز پرنده برایتان اهمیت دارد از شخص متخصص کمک بگیرید. به همان گونه که تمامی قناری ها زرد نمی باشند همه شان نیز دارای آواز خوش نیستند. برخی دارای صوتی بلند و تند بوده که خصوصا در آپارتمان های کوچک اسباب مزاحمت نگهدارنده خواهند شد. اغلب قناری های رنگی که زیبایی ظاهر در مورد آنها در درجه اول قرار می گیرد دارای چنین مشخصه ای هستند. البته با تکثیر حساب شده می توان زیبایی و خوش آوازی را در هم جمع نمود.

نر یا ماده ؟
برای مبتدیها اختلاف جنسیت تنها از روی آواز قابل تشخیص است. اگر قناری نر به اصطلاح (لال) نباشد جنسیتش از روی آواز قابل تشخیص است. صرف نظر از برخی استثناءها معمولا جثه نر از ماده بزرگتر بوده و رنگ دور چشمش جلای بیشتری دارد. در نرهای آماده جفت گیری (می تواند در آذر ماه باشد) پوست مخرج قدری کیس بر می دارد. ماده فاقد چنین علامتی بوده و یا تنها در انتهای مخرجش به میزان کم مشهود خواهد بود. در صورتی که در تشخیص از ماده مطمئن نیستید از فروشنده کمک بگیرید.
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۱:۵۱ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

بررسي علل مرگ جوجه قناريها قبل و بعد از خروج از تخم

بطور كلي مرگ و مير جوجه هاي قناري در دوره قبل و بعد از خروج از تخم و در روزهاي اوليه ي تولد ميتوانيد به دليل كمبود مواد معدني و ويتامينها در جيره غذايي پرنده و يا مصرف زياد از حد آن دو و يا مصرف يكي از آنها به تنهايي باشد كه هر كدام از موارد فوق ميتواند موجب بروز اختلالي در مرحله ي قبل از خروج از تخم و يا در روزهاي اوليه ي رشد براي جنين و يا جوجه قناري تازه متولد شده گردد.
در زير جهت آشنايي بيشتر ، برخي از ويتامينها و مواد معدني كه از اهميت بيشتري در تغذيه قناريها برخوردارند و اثرات كمبود آنها در جيره غذايي پرنده معرفي شده اند:

منيزيم:
وجود منيزيم در جيره غذايي پرنده براي رشد استخوانها ، بالها و منقار پرنده بسيار ضروري است و كمبود آن باعث بد شكل شدن ، كوتاه شدن و نافرم شدن بالها ، استخوان پا و منقار پرنده مي شود.
آجيل ،‌ سبزيجات برگي مانند اسفناج و كلم و سويا منابعي سرشار از منيزيم ميباشند

اسيد فوليك (B9):
كمبود آن باعث كم خوني و بروز مرگ و مير در روزهاي اوليه ي تولد جوجه هاي قناري و يا هنگام خروج جوجه از تخم مي شود. البته به اعتقاد عده اي مصرف طولاني مدت آنتي بيوتيكها نيز ميتواند موجب چنين مسئله اي شود زيرا مصرف طولاني مدت آن مانع ساخته شدن اين ويتامين توسط باكتريهاي روده اي در پرنده مي شوند.
اسفناج ، كلم بروكلي ، غلات سبوس دار ، خرما ، جوانه گندم و زرده تخم مرغ منابعي از اين ويتامين ميباشند.

نياسين (B3):
كمبود اين ويتامين موجب كاهش ميزان جوجه آوري در پرنده مي گردد.
بادام و شير ، جوانه غلات و نان منابع خوبي از اين ويتامين ميباشند.

اسيد پنتوتنيك(B5):
كمبود اين ويتامين در جوجه هاي درحال رشد موجب غير عادي شدن رشد پرها و شكل ظاهري آنها  همراه با بروز خون ريزي در زير پوست مي گردد
تخم مرغ ، گل كلم ، سبوس گندم ، موز ، گلابي ، آناناس ، بادام زميني و دانه ها منابع اين ويتامين ميباشند.

بيوتين:
كمبود اين ويتامين در جيره غذايي پرنده موجب رشد كم استخوانها و كوتاه شدن آنها و همچنين خميده شدن شكل ظاهري منقار جوجه پرنده ميگردد
تخم مرغ ، گل كلم ، فندق ، اسفناج و هويج منابعي از اين ويتامين هستند.

ويتامين A :
كمبود اين ويتامين در جيره غذايي پرنده موجب نارسايي در سيستم گردش خون پرنده و در نتيجه بروز مرگ در نخستين روزهاي تولد جنين ميگردد.
مصرف سبزيجات تازه مانع از كمبود اين ويتامين در پرنده ميگردد.

ويتامين E :
كمبود اين ويتامين مهمترين علت ناباروري تخم پرنده ميباشد. همچنين جوجه هاي متولد شده به علت ضعف جسمي در ساعات اوليه ي تولد تلف مي شوند.
كمبود اين ويتامين را ميتوان با گنجاندن موادي چون: زرده تخم مرغ ، موز ، جوانه گندم ، كاهو و كلم در جيره غذايي پرنده برطرف نمود.

ويتامين D:
كمبود اين ويتامين موجب نرمي و بد شكل شدن استخوان ساق پاي پرنده و همچنين نرمي پوسته تخم پرنده شده و در نتيجه جنين در آخرين روزهاي قبل از تولد در تخم مي ميرد.
بهترين راه تامين اين ويتامين براي پرنده ، قرار دادن آن در نور آفتاب (البته با رعايت شرايط لازم) ميباشد و گنجاندن زرده تخم مرغ در جيره غذايي نيز ميتواند مفيد باشد.

گروه ويتامين هاي B:
اين گروه از ويتامينها با توجه به نقش بسيار مهمي كه در رشد جوجه ها دارند از اهميت خاصي برخوردارند و كمبود آنها موجب ضعف و رشد كم جوجه ها شده و موجب بروز كم خوني و تحليل عضلات و در نهايت مرگ جوجه ميگردد.
تخم مرغ ، لبنيات ، اسفناج ، جوانه گندم و سبزيجات تازه منابعي سرشار از ويتامينهاي گروه B ميباشند.
(
جهت آشنايي بيشتر با ويتامينها و مواد معدني مورد نياز پرنده و عوارض ناشي از كمبود آن ها در جيره غذايي ، به بخش (شناخت احتياجات مواد مغذي در پرندگان) در سايت مراجعه كنيد.

البته علل ديگري نيز در مرگ و مير جوجه ها دخالت دارند از جمله :
خشكي هواي محيط نگهداري قناري و عدم وجود رطوبت كافي در هواي آن كه باعث مي شود تا پوسته ي تخم به راحتي توسط جوجه شكسته نشده و در نتيجه جوجه موفق به بيرون آمدن از تخم نشده و درون آن خفه شود.
براي رفع اين مشكل بهتر است در فصلهاي گرم سال ظرف آب تني و شنا در قفس پرنده قرار دهيم و در فصلهاي سرد سال از بخور آب در فضاي محل نگهداري پرنده استفاده كنيم.

كثيف بودن محيط و قفس نگهداري پرنده كه باعث مي شود تا جوجه ي تازه متولد شده بر اثر بيماري بميرد.

كثيف بودن دانه هاي مورد تغذيه كه توسط والدين به جوجه خورانده مي شود و موجب مرگ جوجه ميگردد.

فاسد شدن تخم مرغ يا سبزيجات مانده شده در درون قفس به علت گرمي محيط و يا مدت زمان تعويض طولاني آن و تغذيه جوجه توسط والدين از تخم مرغ يا سبزيجات فاسد

بيماري عفوني واختلالات دستگاه تناسلي

پيري والدين قناري داراي سن هفت سال يا بيشتر براي جوجه كشي نا مناسب ميباشد

محيط نامناسب شامل درجه حرارت خيلي بالا يا پايين وقفس نامناسب

آلودگي انگلي وضعف ناشي از آن

اختلال فيزيكي نژادي در آميزش قناري

نگهداري وجابجايي ناصحيح تخم ها

عدم توجه مناسب به جفت انتخاب شده بعلت توجه يكي از جفتها به پرنده ديگر

ناراحتي اندام حركتي مانند بال يا پاها

چاق بودن بيش از حد پرنده

وجود استرس در محيط نگهداري پرنده

تكان دادن قفس و سرك كشيدن زياد

استفاده بيش از حد دارو وانتي بيوتيك ها

خوب نبودن جنس ماده با نره در گذاشتن تخم هرزه
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۱:۵۱ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

بيماري درد چشم:
اين بيماري مسري مي باشد و بايد پرنده بيمار را از ساير پرندگان جدا كرد. چشم درد ميتواند به علت سرماخوردگي و يا تماس چشم پرنده با چوب نشيمن كثيف يا چيزهاي آلوده و يا به علت يك بي نظمي داخلي و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نبايد نسبت به آن بي اعتنا بود.
علايم: جراحات پلك ها ، خارج شدن مايع و قي از چشمها ، پلك هاي بهم چسبيده.
علل بيماري: جريان هوا ، اتاق پر دود ، ميكروب
مداواي بيماري: استفاده از قطره هاي شستشو دهنده چشم مانند : آب بور ، محلول بابونه و پمادهاي آنتي بيوتيك
روش ديگر اينكه چشم پرنده را با استيد بوريكي كه براي چشم انسان تهيه كرده اند بشوييد سپس محلول 10% آرژيرول به داخل چشم بريزيد اين محلول بايد تازه و مطمئن باشد . ميتوان به جاي آن نيز يك قطره روغن كرچك به چشم پرنده بريزيد كه جانشين خوبي براي آرژيرول مي باشد.
روش ديگر : ابتدا چشم قناري را با يك قطعه پنبه استريل آغشته به اسيد بوريك شست و شو داده سپس روغن پنسيلين مخصوص چشم را به چشم پرنده بماليد. اين كار چند روز بايد ادامه يابد.

2-عفونت روده:
علايم : پاشيده شدن فضله به بيرون در حاليكه به رنگ سبز مي باشد .
مداواي بيماري: گرما ي محيط نگهداري پرنده بيمار بين 30 تا 32 درجه باشد. تاباندن نور مادون قرمز ، استفاده از چاي معمولي ، ذغال پرنده . در صورت وجود زخم هاي ويروسي ، استفاده از انتي بيوتيك ها يا سولفوناميد مؤثر است.

3-اسهال:
علايم: فضله آبكي ، كثيف بودن اطراف مخرج ، كم اشتهايي و بي تفاوتي نسبت به محيط اطراف.
علل بيماري: ترس و هيجان ، جريانات متغيير هوا ، تغييرات شديد دما ، خوراك فاسد.
همچنين مصرف غذاهاي مانده و كثيف توسط پرنده مي باشد مانند دانه هاي كپك زده و مانده. آب كثيف و سبزيهاي ترشيده يا مرطوب و پر از قطرات آب.
درمان: استفاده از يك قطره روغن كرچك يا روغن زيتون براي رد كردن عامل بيماري به دهان پرنده ريخته شود. چند قطره از داروي اكسيرويتريول (Elixir de vitriol ) و چند قطره تنتور اوپيوم (Tin.de.Opium ) به آب آشاميدني قناري اضافه شود. پس از بهبود قناري بايد تا چند روز از مخلوط زرده تخم مرغ سفت شده رنده شده به علاوه بيسكويت كوبيده شده براي تغذيه قناري استفاده كرد و به آب آشاميدني آن بجاي داروهاي قبلي از داروهاي مقوي آهني مانند سولفات دو فر استفاده كرد.
البته چنانچه مقعد پرنده به فضولات آلوده شده است و يا پرهاي آن به هم چسبيده اند بايد با قيچي پرهاي موضع را بچينيد. و محل آنرا با روغن ضد سوزش چرب كنيد. بهتر است قبل از آن نيز پرنده را با آب نيم گرم حمام دهيد.
بعضي از پرورش دهندگان نيز به جاي آب آشاميدني به پرنده دوغ ميدهند و اين كار تا بهبودي پرنده ادامه مي يابد.

4-چاقي:
علايم: سنگيني ، عدم علاقه به پرواز ، تنفس شديد ، وجود مشكلاتي در موقع تولك
علل چاقي: تغذيه غلط ، وجود بيش از اندازه دانه هاي پر چربي مانند تخم آفتاب گردان ، شاهدانه و دانه كتان در رژيم غذايي قناري
مداواي چاقي: تغذيه پرنده با خوراك هايي همچون ارزن ، ميوه و سبزي . پرواز دادن پرنده در محيطي همچون پاسيو يا اتاق به صورت روزانه
توجه : مبارزه با چاقي قناري توسط گرسنگي دادن با آن امري اشتباه است كه ميتواند مشكلات جدي اي را براي پرنده به همراه داشته باشد.

5-بيماريهاي پا :
علايم : ظاهر شدن لايه سخت بر روي پا و انگشتان ، وجود پينه در پاها و توجه بيشتر پرنده به ناحيه پاها
علل بيماري: رعايت نكردن بهداشت در محل نگهداري پرنده مخصوصا كثيف بودن ميله هاي نشيمن پرنده
مداوا: پينه ها را بايد با آب گرم و يا محلول بابونه با احتياط شتشو داد و سپس به ميزان كم پماد كامازول يا پني سيلين ماليده شود. كف قفس پرنده نيز بايد مخلوطي از ماسه و خاك قرار داده شود.

6-جذام پرنده:
علايم: تنگي نفس ، اسهال ، تب ، كم اشتهايي ، فلج ، گرفتگي عضلات ، تورم پلكها ، و در نهايت تلف شدن پرنده پس از چند روز
علل بيماري: اين بيماري ويروسي مي باشد و قابل انتقال از ساير حيوانات خانگي و وحشي
مداواي بيماري: دور كردن پرنده از ساير حيوانات

7-آبله قناري:
علايم: وجود نقطه هاي كوچك سفيد و زرد رنگ بر روي سر و سينه ، زير بالها و روي انگشتان پرنده. تنگ نفس شديد ، خارج شدن مايع لزج از بيني ، ظهور جوش هاي سفيد بر روي زبان و داخل منقار.
علل بيماري: اين بيماري ويروسي مي باشد و قابل انتقال از ساير حيوانات
مداواي بيماري: در اين مورد بهتر است از واكسن هاي پيشگيري براي جلوگيري از ابتلا پرنده استفاده شود . تمييز نگهداشتن محل نگهداري پرنده.
8-بيماري كوكسيدين (Kokzidien ) :
علايم بيماري: سستي ، كم اشتهايي ، اسهال
علل بيماري : اين بيماري ويروسي مي باشد. قدرت تكثير اين ويروس در تابستهاي گرم و مرطوب در محل نگهداري پرنده كه نظافت در آن رعايت نشود ، زياد است. وجود اين ويروس را با آزمايش فضله پرنده ميتوان دريافت.
مداواي بيماري: اضافه كردن سولفوناميد يا فوراسوليدون به آب آشاميدني پرنده بيمار.

9-گرفتگي مجراي تخم گذاري پرنده:
علايم: قناري ماده با پرهاي پف كرده بي تحرك مي ماند و معمولا پس از چند ساعت تلف خواهد شد.
علل : احتمالا پرنده قادر به دفع تخم آماده از مخرج نمي باشد. ماده هاي جوان اغلب دچار اين ناراحتي مي شوند. در بعضي مواقع نيز پوسته تخم تشكسل نشده و موجب اين عارضه مي شود.
مداواي بيماري: ماليدن يك قطره خوراكي مايع در داخل و اطراف مخرج و گرم نگهداشتن پرنده. ماساژ نرم و با احتياط اطراف مخرج.
توجه: هيچگاه نبايد پوسته تخم را به طرف داخل بدن پرنده فشار داد.

10- بيماري ميلبه (Milben ) :
علايم : خواب ناآرام ، تمييز كردن و جستجوي دائم پرها ، ضعيف شدن پرنده.
علل بيماري : وجود جانور كوچكي به نام ميلبه قرمز (شپشك) . اين بيماري قابل انتقال از ساير پرندگان به يكديگر است. ميلبه به دو صورت است : ميلبه قرمز كه تنها شب ها به پرنده حمله مي كند و ميلبه كيسه هوا كه ساكن در پرهاي پرنده مي باشد.
مداواي بيماري : محل نگهداري پرنده بايد توسط حشره كش هاي مخصوص اسپري شود. پرنده نيز به غير چشم و منقارش ميتواند در معرض مستقيم اسپري قرار گيرد.

11- راشيتيسم (نرمي استخوان) :
علايم : در اين بيماري بيشتر پاها ، انگشتان و بالهاي پرندگان جوان دچار نرمي و كجي ميگردد .
علل بيماري : كمبود ويتامين ها مخصوصا ويتامين D
مداواي بيماري : استفاده از ويتامينD ، ويگانتول (Vigantol ) يا تريگانتول (Trigantol) .
نرمي استخوان:
اين بيماري در جوجه قناري هايي ديده مي شود كه پدر و مادر آنها در اتاق هاي تاريك و بدون استفاده از اشعه مستقيم آفتاب و هواي تميز و آزاد نگهداري مي شوند.
علامت: علائم اين بيماري عبارت است از بي حسي و معيوبي پا يا بال جوجه كه بدون اراده و اختيار او به اين طرف و آن طرف كشيده مي شود. اين بيماري متاسفانه قابل درمان نمي باشد. پدر و مادر چنين جوجه اي را بايد فورا به قفس مخصوص پرواز بازگردانيد و قفس آنها را در معرض تابش اشعه آفتاب قرار داد و از حمام و ورزش بسيار استفاده كرد. با رعايت شرايط گفته شده و بهداشت قفس و تغذيه اين بيماري برطرف خواهد شد.

12- اختلالات پرريزان (تولكي) :
علايم : در اين بيماري پرنده ، پر ريزانش را به طور طبيعي ظرف مدت چهار تا شش هفته انجام نداده و پر ريزان كاملي نيز ندارد. پرهاي پرنده بيمار ، شكننده و بدون جلا هستند.
علل بيماري: تغذيه غلط
مداواي بيماري : استفاده از داروي آويزانول (Avisanol ) يا ويتالينو _ كول (Vitalino – quell ) در آب آشاميدني. به جاي استفاده از آب لوله كشي نيز از آب مقطر استفاده شود. استفاده از مولتي ويتامين نيز در آب آشاميدني ميتواند نافع باشد.

13- يبوست:
علايم : در اين بيماري پرنده با پرهاي پف كرده به گونه اي بي تفاوت در قفس مي نشيند و سعي در دفع فضله مي كند بدون آن كه نتيجه اي بگيرد. پرنده رفتاري شبيه به بيماري گرفتگي مجراي تخم گذاري از خود نشان مي دهد. از ديگر علائم ميتوان به كمي اشتها ، سستي و بيحالي و دفع فضولات با زحمت زياد همراه با تكان دادن خود و وجود رنگ سياه در فضولات پرنده و خشك بودن آن اشاره كرد.
علل بيماري: مصرف خوراك مانده و تغذيه از اشياء غير مجاز
مداواي بيماري : ماليدن روغن خوراكي مايع به مخرج پرنده . چكاندن يك قطره روغن كرچك يا روغن پارافين مايع در منقار پرنده . تغذيه پرنده با ميوه و سبزيجات .
غذاي پرنده بايد تريد شير خام با نان تست و مقدار زيادي كاهو باشد كه البته اين غذا نبايد بيشتر از دو ساعت در قفس پرنده باشد زيرا فاسد ميگردد. اضافه كردن مقدار بسيار كم سولفات دومنيزي به آب آشاميدني پرنده .
14- ناخن هاي بسيار بلند:
علايم : اين عارضه در حقيقت بيماري نبوده ولي پرنده قادر به نشستن صحيح نبوده و با ناخن هايش آويزان خواهد ماند. در اين بيماري ناخن هاي پا رشدي غير طبيعي كرده و كج مي مانند.
مداوا : ناخن ها را بايد توسط قيچي يا ناخن گير تيز كوتاه كرد . بايد دقت كرد كه كوتاه كردن ناخن ها بايد حداكثر تا حدود 3 تا 4 ميليمتري مجراي خون كه سرخ رنگ به نظر مي رسد ، انجام شود.

15- بيماري لاغري و تحليل رفتن قناري:
در اين بيماري بيشتر جوجه هاي جوان بين سنين 5 هفتگي تا 12 هفتگي مبتلا مي شوند.
علايم: قناري بيمار به سرعت و در مدت 24 تا 36 ساعت قسمت عمئه گوشت بدن خود را از دست ميدهد. علايم ظاهري اين بيماري افسردگي و بيحالي پرنده ، چشماني بي فروغ و بي رنگي نوك و پاها نيز مي باشد . گاهي هم حالت لرزيدن در آن ديده مي شود. پرنده بيمار با حالتي متشنج خود را به طرف آب و غذا مي رساند كه اين حالات نشان ميدهد كه پرنده دچار دردهاي شديد دروني است و هر وقت از اين حالت رها شود به خواب عميقي فرو مي رود.
علت بيماري: هنوز كاملا مشخص نشده ولي بيشتر علت آنرا در اثر كثيف بودن مواد غذايي و نارسايي آن ميدانند.
مداوا: چنين پرنده اي را بايد فورا از پرندگان ديگر جدا نمود. ابتدا يك قطره روغن كرچك يا روغن زيتون به حلق پرنده چكانده شود و بعد تمام دانه هاي سفت و خشك از قفس او خارج شده و به جاي آن دانه هاي خيس كرده گذارده شود و بعد از آن تريد نان وشير درست كرده و نصف زرده تخم مرغ سفت پخته را در آب خوب مخلوط نموده و به روي آن چهار يا پنج قطره شربت خولان (خليان) (Gomme Arabique) و مقدار كمي دانه خشخاش بپاشيد و از داروهاي ضد عفوني مصرف داخلي مانند شربت Dianimol و يا ت.ث.پ ده قطره در آب آشاميدني پرنده بيمار بريزيد.
قفس پرنده بيمار نيز روزها بايد در معرض تابش اشعه آفتاب قرار گيرد و شبها هم دور و اطراف قفس كاملا پوشانيده شود. گرم بودن جاي اين پرنده از مراحل اوليه معالجه او مي باشد.
چنانچه بعد از 48 ساعت آثار بهبودي در بيمار مشاهده شد ديگر احتياجي به استفاده از داروهاي ضد عفوني نيست ولي به جاي آن 5 قطره از مخلوطي كه گفته مي شود در آب او بريزيد: اسيد سولفوريك معطر (Aromatic Sulphuric Acid ) ، جنتيانا (Gentiana ) ، و كلمبو (Colombo) كه به ميزان مساوي از هر كدام مخلوط شده و سپس 5 قطره از آن در آب آشاميدني پرنده ريخته شود.

16- تنفس صدا دار:
اين بيماري به دو علت بوجود مي آيد: 1- تغييرات شديد و ناگهاني دما 2- تغذيه از دانه هاي كثيف و آلوده به گرد و فضولات خود يا قناري هاي ديگر.
علامت اين بيماري تنفس با صدا و با منقار نيمه باز است . در عين حال نفس بريده بريده مي باشد.
درمان: استفاده از شربتهاي سينه و داروهاي ضد سرفه و مخلوط كردن يك قاشق چايخوري الكل طبي رقيق با دو قطره گليسيرين در آب آشاميدني پرنده.
و يا حل كردن يك قرص قابل حل 50 ميليگرمي ترامايسين در يك فنجان آب و ريختن آن در جاي آب پرنده است. اين محلول براي برونشيت ، سرما خوردگي و اسهال پرنده نيز مفيد است.

17- تولك بي موقع:
در اين حالت قناري خارج از فصل مربوط گرفتار تولك مي شود. و اين را نبايد بعنوان يك بيماري تلقي كرد بلكه بروز ان در اثر عدم رعايت بعضي از شرايط زندگي قناري و يا از آثار و عواقب ابتلا به يك مرض ديگر است.
علت : در سه مورد ميتواند تولك بي موقع بوجود آيد:
1-
بي نظمي و اختلال در وضع نگهداري. از جمله ميتوان به تغييرات شديد دماي محيط ، خاموش و روشن شدن چراغ اتاق قناري و يا تابش مستقيم نور بر روي قفس قناري در تمام طول شب و يا وجود سر و صداهاي ناهنجار اشاره كرد.
2-
وجود تغذيه نامناسب و فاقد مواد پروتئيني و نشاسته و مواد معدني در جيره غذايي پرنده.
3-
و علت ديگر ابتلاي قناري به تولك بي موقع پس از ابتلاي آن به بيماري كنه .
درمان: در موارد 1 و 2 با مناسب نمودن محيط و غني كردن جيره غذايي پرنده و استفاده از مواد مغذي پس از مدت كوتاهي پرنده درمان خواهد شد. ولي چنانچه تولك از عوارض حمله كنه به قناري باشد بايد توجه بيشتري به آن مبذول داشت زيرا قناري نيازمند تقويت و توجه بيشتري مي باشد. در اين مورد ميتوان يكي از داروهاي زير را در آب آشاميدني پرنده به كار برد:
-
تنتور جنطيانا 6 قطره
- استفاده از غذاي شيميايي Perrishs نصف قاشق چايخوري
- شربت هيپوفوسفيت 4 قطره
در كنار دانه هاي معمولي نيز بايد روزانه از مخلوط : منداب+بلغور + دانه خشخاش و شاهدانه نيز استفاده كرد
استفاده از ظرف حمام براي قناري هر روز صبح. چنانچه قناري از استحمام خودداري نمود بايد بوسيله پاشيدن آب او را وادار به استحمام كرد.

18- سرماخوردگي:
علايم: پف كردن ، لرز ، عطسه ، نفسهاي تند و گاهي نيز يك قطعه سفيد و شفاف از بيني پرنده سرازير مي شود. اين بيماري در بعضي از قناريها با اسهال سفيد نيز همراه است. اين بيماري را نبايد با آسم اشتباه كرد.
درمان : استفاده از غذاهاي مقوي ، جلوگيري از كوران و تغييرات دما در محل نگهداري قناري بيمار.
يك قاشق مربا خوري از سولفات دومنيزي در نيم ليتر آب حل كرده و بجاي آب تا مدت 24 ساعت به قناري بدهيد.
يك قاشق چايخوري روغن اكاليپتوس در يك فنجان آب جوش ريخته در جلوي سوراخ قفس نگهداريد بطوري كه پرنده از بخار متصاعد شده استنشاق نمايد ولي اين كار نبايد زياد باشد زيرا ممكن است موجب خفگي پرنده شود. پس از 24 ساعت آب اشاميدني مسهل دار پرنده را برداريد و بجاي آن آب آشاميدني كه در آن يك قرص 50 ميليگرمي ترامايسين حل شده ، بگذاريد.
غذاي سبزي و پرتقال شيرين بايد همه روزه به پرنده داده شود يعني روزي دو بار صبح و بعد از ظهر تعويض شود تا از پلاسيدگي و ترشيدگي آن جلوگيري شود

19- بيماري آسم:
علائم: اين بيماري تمامي علايم بيماري سرماخوردگي را دارد به اضافه تنفس سخت با دهان باز .گاهي نيز تنفس پرنده همراه با صدا مي باشد.
درمان: دو قطره يد خوراكي را در 28 گرم آب نوشيدني حل كرده و روزي سه مرتبه از آن به پرنده داده شود. جاي پرنده بايد گرم باشد. ميتوان كمي بخار اكاليپتوس نيز در محل اتاق پرنده استفاده نمود اما اين بخار نبايد زياد باشد زيرا موجب خفگي پرنده خواهد شد. اين درمان بايد تا بهبودي كامل پرنده ادامه يابد . با افزايش آثار بهبودي بايد درمان نيز با فاصله انجام شود. تغذيه پرنده نيز بايد مقوي باشد.
مخلوط شير با نان همراه با دو يا سه قطره روغن ماهي بسيار مفيد است. استفاده از سبزي تازه هم خوب است.

20- كنه قناري:
براي پي بردن به وجود كنه در قناري بايد هر چند وقت يكبار تمام بدن قناري را از نزديك بررسي كرد. كنه پرنده هاي ضعيف را مورد حمله قرار ميدهد. اين جانور بسيار ريز است و با آزمايشهاي سطحي نميتوان به وجود آن پي برد. در صورتي كه كنه خود را در زير بالهاي قناري پنهان كرده باشد با دست زدن به بدن پرنده ، قناري ناراحت شده و عكس العمل شديدي از خود نشان ميدهد.
كنه قناري فقط شبها در موقع تاريكي قناري را راحت ميگذارد و از بدن آن دور مي شود. براي پي بردن به وجود آن در قناري ، بايد شب هنگام يك پارچه سفيد بسيار تميز را روي قفس قناري بكشيد و صبح خيلي زود قبل از طلوع آفتاب آنرا برداريد. زيرا كنه به محض روشن شدن هوا دوباره به بدن قناري حمله مي كند و شروع به مكيدن خون قناري مي نمايد. اگر اين پارچه سفيد را به دقت نگاه كنيد ميتوانيد كنه ها را كه به اندازه يك دهم ميلي متر هستند و به رنگ قرمز مي باشند را ببينيد.
درمان: براي از بين بردن كنه ها از روي پارچه بايد آن را در محلول قوي كلراكس Chlorax فرو ببريد و يا با يك اطوي بسيار داغ روي پارچه را اطو كنيد. براي از بين بردن كنه روي بدن قناري بايد از داروي مخصوص ضد كنه يا داروي د.د.ت استفاده نماييد.
داروي ضد كنه يا ضد شپشه بايد با دقت به تمام بدن و زير بالهاي قناري ماليده شود و پرنده را به يك قفس تمييز و ضد عفوني شده منتقل كرد و قفس آلوده را با آب بسيار داغ شتشو داده سپس با استفاده از داروي د.د.ت آنرا ضد عفوني كرد.
ضد عفوني كردن پرنده بايد صبح زود انجام شود تا در هنگام شب كه پرنده سر خود را بين بالها قرار ميدهد دچار مسموميتي نشود. ضد عفوني كردن قفس نيز بهتر است بعد از غروب آفتاب انجام شود تا اين حشرات موذي از مخفيگاه هاي خود بيرون آمده باشند.

21- طاسي:
اين پيشامد را نميتوان جزء بيماريها برشمرد زيرا ريزش پرهاي قناري كه معمولا در اوايل زمستان پيش مي آيد در اثر سوء تغذيه و نرسيدن بعضي مواد معدني به پرنده بوجود مي آيد.
درمان: ماليدن وازلين گليسيرين بر روي سر پرنده. اما بهترين دارو لوسيون پ.ث.ف مي باشد . اين دارو علاوه بر ضد عفوني داخلي پرنده براي سرعت رشد پرهاي قناري نيز بسيار مفيد است. از هويج رنده شده و سبزيجات تازه نيز بايد حداقل هفته اي دو بار به پرنده داده شود.

22- ورم زير شكم:
علت: اين بيماري در اثر مصرف غذاهاي تحريك كننده و يا خوردن غذاهاي فاسد و مانده توليد مي شود . در اين بيماري زير دل پرنده ورم مي كند و رنگ پوست موضع ورم كرده در موارد خفيف آن بي رنگ و در موارد سخت و شديد آن تيره مايل به سياهي است.
درمان: قرار دادن پرنده در قفس تميز و گرم و دور از صداهاي مزاحم . بايد به قناري تريد شير با نان كه مقداري كربنات دوبيسموت در آن ريخته شده باشد داده شود. اگر اين بيماري همراه با يبوست نيز باشدبايد اول يك قطره روغن زيتون به حلق پرنده چكانده شود. همين كه آثار بهبودي در پرنده مشاهده شد بايد يك شربت مقوي مانند شربت هيپوفسفيت به آب آشاميدني پرنده اضافه كرد. در اين موقع دادن تخم كلم خيس كرده كه دانه خشخاش روي آن پاشيده شده باشد براي قناري بيمار غذاي مناسبي است.

23- غش و بيهوشي:
اين حالت بيشتر براي پرندگاني به وجود مي آيد كه عادت به زندگي با انسانها را ندارند و اغلب در موقع تغيير قفس از ترس مبتلا به غش مي شوند. بعضي اوقات نيز در اثر يك ضربه ناگهاني و شديد و يا بر اثر تابش مستقيم نور شديد و يا آفتابزدگي پيش مي آيد. اين حالت بيشتر در موقع تولك و يا در روزهاي خروج از تولك اتفاق مي افتد. بنابراين بهتر است پس از دوران تولك براي تعويض و جابجايي قفس قناري دقت زيادي شود.
درمان: اگر حالت غش براي قناري اتفاق افتاد بايد به ملايمت آب سردي به روي سر و گردن قناري پاشيد و سپس اطراف قفس را پوشانيد و آنرا در جاي نسبتا گرمي قرار داد تا به تدريج قناري به حال عادي باز گردد. در بعضي موارد ممكن است غش موجب بروز آثاري چون فلج پا يا بال قناري گردد در اين موارد بايد فورا يك قطره الكل رقيق طبي در حلق قناري چكانيد كه اغلب نتيجه مطلوبي ميدهد. همواره بايد سعي كرد تا مانع بروز عواملي كه ميتواند موجب بروز غش در قناري شود را برطرف كرد زيرا تكرار غش در نوبتهاي بعدي بسيار خطرناك هستند.

24- زخم پا :
اين بيماري در اغلب موارد در پرندگان جوان به علت ساييده شدن كف پاي آنها كه داراي پوستي بسيار نازك است به چوبهاي نشيمن سفت و مدور بوجود مي آيد. بهتر است چوب نشيمن قناريهاي جوان داراي رويه اي مسطح بوده و از چوب نرم ساخته شود. در موارد بروز زخم پا بايد در وسط رويه چوب نشيمن شياري ايجاد كرد تا از تماس زخم پا با سطح چوب جلوگيري كرد. در صورت بي توجهي به اين بيماري ، زخم پاي پرنده به ميخچه تبديل شده و بتديرج اعصاب انگشتان پرنده از كار مي افتند .
زخم پا در اثر رعايت نكردن نظافت قفس قناري نيز بوجود مي آيد . كثافات موجود در قفس به كف پاي قناري چسبيده و با از بين بردن قشر خارجي پوست پاي پرنده موجب توليد زخم ميگردد. در بعضي مواقع نيز پشه ها باعث تورم و زخم پا و ساقهاي قناري مي شوند كه در چنين مواردي بايد شبها به دور قفس قناري پشه بند كشيد.
درمان: براي معالجه زخم پاي پرنده بايد محل زخم را با آب نيم گرم شست و يد بسيار رقيق به آن ماليد. درمان اين بيماري مانند درمان فلس پاي مي باشد.

25- تشنج عضلات قناري:
گاه قناري به تشنج عضلات پا و گاهي نيز به تشنج عضلات معده مبتلا مي شود.
علت : يك دليل آن به محبوس بودن زياد در قفس است كه البته زياد مهم نبوده و زود گذر مي باشد. علت ديگر ايستادن در روي چوب نشيمن مرطوب است .
درمان: در تشنج عضلات پا بايد پاي قناري را در آب نيم گرمي كه قدري به آن خردل اضافه شده است مالش داد و يكي دو قطره روغن زيتون نيز به دهان پرنده چكاند. در تشنج عضلات معده تنها راه علاج همان چكاندن چند قطره روغن زيتون به دهان قناري است.

26- پركندن :
علت: اصولا اين كار در اثر وجود شپشه در بدن قناري بوجود مي آيد . اگر در بازرسي بدني چنين چيزي در بدن پرنده يافت نشد مسلما قناري به خشكي پرها و عدم وجود چربي طبيعي لازم در آنها مبتلا شده است. كندن پر را نبايد با آراستن پرها اشتباه كرد. آراستن و نظافت پرها در روز بيش از چند با اتفاق نمي افتد در حالي كه كندن پر در تمام مدت روز ادامه دارد.
درمان: براي درمان آن بايد روغن گندم را به روي بيسكويت تخم مرغي كوبيده ، ريخته و همه روزه آن را به قناري داد. همچنين به غذاي او مغز گندم خشك را هم اضافه نماييد و يكي دو هفته اين برنامه غذايي را ادامه دهيد تا كندن پرها متوقف شود. پرنده را نيز نبايد در محيط خشك نگهداشت.

27- قطع آواز:
گاهي قناري در كمال سلامت آواز خود را قطع مي كند. اگر اين اتفاق در ماه هاي تابستان رخ دهد به اين علت است كه قناري در حال تولك بوده و انرژي خود را صرف رفع اين نقيصه مي كند. در اين مواقع چنانچه به قناري غذاهاي مقوي داده شود خواند آواز در حالت تولك نيز ادامه خواهد داشت.
در حين دادن غذاي مقوي بايد سبزي و مخصوصا برگ قاصدك را فراموش نكرد. گاه گاهي هم قدري عسل به آب آشاميدني قناري اضافه كرد. تخم بزرك هم روزي چند دانه به غذاي روزانه او اضافه كرد. بايد دقت كرد كه آب آشاميدني پرنده تمييز و تازه باشد.
اگر آواز قناري در غير از موقع تولك قطع شود حتما به خاطر وجود عيبي مي باشد . در چنين مواقعي بايد مدفوع پرنده را بررسي كرد تا مطمئن شد كه به بيماري خاصي مبتلا نباشد. از نزديك به صداي تنفس او گوش داد تا اگر مبتلا به بيماري ريوي مي باشد متوجه شويم. بدن او را نيز كاملا بررسي كنيد. اگر در تمامي بررسيها هيچ نقص و ايرادي مشاهده نشد ادامه دستورات گفته شده حتما به ادامه آواز قناري كمك خواهد كرد.

28- بي اشتهايي:
بي اشتهايي مطلب مهمي نيست و اصولا به خاطر تغيير دانه و غذاي روزانه قناري چنين اتفاقي رخ مي دهد و پس از چند روزي نيز برطرف خواهد شد. در اين مدت بهتر است براي چند روز به قناري دانه آواز داده شود.

29- پاهاي فلس دار :
علت : اين بيماري به دليل عدم رعايت نظافت قفس قناري و غذاي او مي باشد . و در اثر آن انگلهاي ذره بيني در مفصل انگشتان پرنده جمع شده و توده مي گردند .
درمان : پاها و ساقهاي فلس دار را به مدت 5 دقيقه در آب نيم گرم نگاه داريد تا خوب خيس خورده سپس با ملايمت مالش داده و شست و شو دهيد. پس از آن با پارچه مرطوب آن را خوب خشك نماييد و روي نقاط فلس دار وازلين يا روغن مخصوص اين كار را بماليد. اين كار بايد تا رسيدن به نتيجه ادامه يابد.
اگر در حين شست و شوي پاي قناري به وجود زخم يا نقطه قرمز شده برخورديد بايد پس از شست و شو بر روي آن قدري روغن پبسيلين بماليد.

30- غده يا ورم جلدي :
ورم زير جلدي در قناري به علت مسدود شدن يكي از روزنه هاي ترشحات طبيعي بدن اتفاق مي افتد. اين روزنه ها كه كارشان بيرون دادن بعضي از ترشحات طبيعي و داخلي بدن پرنده است گاهي بسته شده و ترشحات راهي به بيرون نخواهند يافت در نتيجه در زير پوست پرنده جمع شده و بتدريج تراكم اين ماده زياد شده و تشكيل توموري را در بدن قناري ميدهد.
درمان: همين كه تومور كاملا رشد كرده و بزرگ شد و پوست روي آن كشيده و نازك گرديد موقع آن رسيده كه آنرا از زير پوست درآورند. پوست نازك شده را با يك تيغ تيز و استريل شده بشكافيد و ماده پنيري شكل داخل آن را بيرون بياوريد . سپس به سر يك چوب خلال دندان پنبه استريلي بپيچيد و زخم ايجاد شده را با آب استريل با دقت بشوييد. بعد از آن پرنده را در قفس و مكاني راحت و بي سر و صدا قرار دهيد و اطراف قفس را با پارچه اي بپوشانيد تا از جست و خيز و فعاليتهاي اضافي پرنده جلوگيري شود
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۱:۵۰ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

سبزيجات و ميوه جات مفيد براي پرندگان زينتي

در اين قسمت به معرفي تعدادي از سبزيجات كه از ارزش غذايي بالايي برخوردارند و همچنين استفاده از آنها در جيره غذايي پرندگان زينتي بسيار مفيد بوده و هيچ ضرري ندارد مي پردازيم:

هويج:
استفاده از هويج در جيره غذايي پرندگان زينتي بسيار ضروري است. هويج به علت داشتن كاروتين كه يك ماده مفيد در رنگ دهي پرهاي پرنده زينتي به ويژه قناري است ، وجود آن در جيره غذايي اين پرنده ضروري ميباشد. استفاده از هويج در يك برنامه غذايي ، مخصوصا در دوران پرريزي (تولك) موجب بهبود ظاهر و رنگ ناخن و پرها در پرنده شود. همچنين موجب سلامتي روده ي بزرگ و پيشگيري از بروز بيماريهاي روده بزرگ گردد.
هويج با داشتن ويتامين ب ، تيامين ، ريبوفلاوين ، نياسين ، ويتامين ث و ويتامين اي يكي از بهترين سبزيجات مفيد براي پرندگان زينتي ميباشد كه ميتوان آن را به صورت رنده شده در اختيار پرنده قرار داد.

خيار و كدو سبز:
وجود اين سبزيجات براي تغذيه بهتر پرنده لازم است مخصوصا در فصل گرم سال كه استفاده برنامه ريزي شده از آنها در جيره غذايي پرنده موجب تعادل در گرماي بدن پرنده مي شود.
خيار و كدو سبز با داشتن نياسين ، ويتامين هاي مختلف ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، پتاسيم و كربوهيدارت نقش بسيار مهمي در رشد بهتر پرها و ناخن هاي پرنده دارند.
در مورد اين سبزيجات بايد به اين نكته توجه داشت كه استفاده زياد از آنها حتي در فصل گرم سال ميتواند موجب اسهال در پرنده شود. همچنين از آنها در دوران پرريزي (تولك) پرنده نبايد استفاده كرد زيرا طبع سرد خيار و كدو سبز موجب طولاني شدن دوران تولك و حتي بيماريهاي گوارشي در پرنده ميگردد.

اسفناج:
يكي از بهترين سبزيجات براي پرنده زينتي شماست. اسفناج با داشتن انواع ويتامين ها از جمله ويتامين ب ، ريبوفلاوين ، نياسين ، ويتامين K ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، پتاسيم و كربوهيدارتها نقش بسيار مهمي در سلامتي و بهبود رنگ پرهاي پرنده زينتي دارد. استفاده از اين سبزي در فصل مربوط به آن در جيره غذايي پرنده بسيار مفيد ميباشد.

جلبك دريايي:
از اين گياه در برخي از برنامه هاي آشپزي به صورت پودر استفاده مي شود. شما نيز ميتوانيد از اين گياه به صورت پودر شده در جيره غذايي پرنده خود (به صورت هفتگي) به ميزان يك قاشق چايخوري براي هر جفت پرنده زينتي استفاده نماييد.
جلبك دريايي داراي انواع ويتامينها ، نياسين ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، كربوهيدارتها ، پروتئين ، يد و سلنيوم ميباشد. استفاده از آن موجب جبران كمبود مواد معدني در پرنده شده و همچنين باعث رشد بهتر و استحكام استخوانهاي پرنده مي گردد. استفاده از پودر جلبك دريايي در غذاي روزانه جوجه هاي در حال رشد و استفاده در دوران تولك پرنده بسيار مفيد و ضروري است.

چغندر:
اين گياه با داشتن ويتامين ب ، ويتامين ث ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، كربوهيدراتها و پروتئين يكي از سبزيجات مفيدي است كه ميتوانيد به صورت هفتگي در برنامه غذايي پرنده خود استفاده نماييد.
استفاده از آن در رفع اختلالات گوارشي پرنده مفيد است. با توجه به طبع سرد اين گياه بهتر است از استفاده آن مخصوصا در فصل سرد و دوران تولك اجتناب كرد.
اين گياه را ميتوان به صورت رنده شده به پرندگان داد.

كلم:
استفاده از كلم قرمز بهتر از كلم سبز ميباشد. زيرا مواد موجود در آن براي ثبات و رنگ دهي پرهاي پرنده موثرتر است. كلم با داشتن انواع ويتامينها ، كلسيم ، فسفر ، پتاسيم ، كربوهيدارتها ، پروتئين ، آهن و گوگرد نقش مهمي در رشد عضلات ، تصفيه ي خون و سم زدايي در كبد را داراست

كرفس:
كرفس از جمله سبزيجاتي است كه ساقه هاي آن مورد استفاده قرار مي گيرد. كرفس داراي ويتامين ب ، ريبوفلاوين ، نياسين ، كلسيم ، آهن ، فسفر ، پتاسيم ، چربي ، كربوهيدارت و پروتئين است. استفاده از آن مانع از چاقي و جلوگيري از بيماريهاي تنفسي مي شود. با توجه داشت كه استفاده بيش از حد آن ميتواند موجب اسهال در پرنده گردد.

ليمو:
يكي از ميوه هاي بسيار مفيد جهت پيشگيري و يا بهبود وضعيت جسماني پرنده بيمار گردد. به اين منظور بهتر است روزانه دو قطره از آب ليمو در ظرف آب پرنده چكانده شود. ليمو با داشتن ويتامين ب ، ريبوفلاوين ، كلسيم ، فسفر ، كربوهيدارت و پروتئين بهترين و سالمترين ماده جهت ضد عفوني كردن و از بين بردن باكتريها و عفونتهاي داخلي بدن پرنده ميباشد. استفاده از آب ليمو به منظور تقويت سيستم دفاعي بدن پرنده توصيه ميگردد.

تربچه:
تربچه از جمله سبزيجات بسيار مفيد براي پرنده ميباشد. اين ماده با داشتن انواع ويتامين ها ، كلسيم و كربوهيدارتها يك ماده بسيار مفيد جهت تشكيل بهتر و سالمتر پر و ناخن ، تقويت اشتهاي پرنده مخصوصا در دوران تولك ، كمك به رفع مشكلات تنفسي و گوارشي و جلوگيري از چاقي پرنده است. قبل از استفاده از تربچه بهتر است آن را با آب سرد كاملا شسته و به صورت رنده شده به پرنده داد.

كلم بروكلي و گل كلم:
اين سبزي با داشتن ويتامين آ و ب ، ويتامين E, C , K ، آهن ، فسفر ، پتاسيم ، كربوهيدارتها و پروتئين در جلوگيري از چاقي و جبران كمبود ويتامين در پرنده بسيار مفيد است. كلم بروكلي را ميتوانيد به صورت رنده شده در اختيار پرنده قرار دهيد.

پاپايا و كدو تنبل:
اين دو ميوه سرشار از ويتامينها و نمكهاي معدني است كه استفاده از آن در جيره غذايي پرنده بسيار مفيد است. اين ميوه ها با داشتن انواع ويتامينها از جمله ويتامين C , E , K و كلسيم ، فسفر و پتاسيم يك منبع مهم براي كمك در هضم غذا و جلوگيري از بروز بيماريهاي گوارشي ، خروج چرك و مخاط دروني است و ميتوان آن را به صورتبرش داده و دانه نيز به پرندگان خوراند.

آناناس:
قرار دادن برشي كوچك در اختيار پرنده زينتي خود با توجه به اينكه اين ميوه سرشار از ويتامينهاي مختلف و كربوهيدراتها است كمكي بسيار مهم در درمان سرماخوردگي ، تنظيم غدد دروني ، رفع مشكلات روده اي و درمان بيماريهاي عفوني ميباشد.

سيب:
از جمله ميوه هايي مفيد و ضروري براي پرنده ميباشد كه بايد به صورت برنامه اي منظم و به شكل برش داده  در اختيار پرنده قرار گيرد. سيب در بدن پرنده به عنوان يك آنتي اكسيدان قوي عمل مي كند كه در پيشگيري از اختلالات كبدي و گوارشي به خوبي عمل مي كند.

زرد آلو:
استفاده از اين ميوه در فصل خود با توجه به انواع ويتامينهايي كه در آن قرار دارد براي پرنده ميتواند منبعي خوب جهت تامين ويتامينهاي ضروري باشد اما بايد به اين نكته توجه داشت كه استفاده زياد از آن ميتواند موجب بروز اسهال گردد.

نارگيل:
اين ميوه با داشتن انواع ويتامينها از جمله ويتامين ب ، ريبوفلاوين و نياسين ، كربوهيدارتها ، كلسيم ، آهن ، فسفر و چربي نقش بسيار مهمي در رشد و پرورش ماهيچه هاي پرنده و شكل دهي مناسب به پرها مخصوصا در دوران جوجگي و تولك دارد كه ميتوان آن را به صورت رنده شده در اختيار پرنده قرار داد. استفاده از پوست نارگيل به عنوان يك وسيله بازي و سرگرمي براي پرنده مفيد است.

توت فرنگي:
استفاده از توت فرنگي براي پرنده زينتي شما براي رشد بهتر پرها و رفع مشكلات كبدي بسيار مفيد است. اما نكته قابل توجه در مورد اين ميوه اين است كه با توجه به قابليت شديد اين ميوه در جذب مواد شيميايي كه در بسياري از باغات براي جلوگيري از آفات ميوه مورد استفاد ه قرار مي گيرد تنها مجاز هستيد از توت فرنگي هايي استفاده كنيد كه خود پرورش داده و مطمئن باشيد كه هيچگونه مواد شيميايي در مورد آن استفاده نشده است. زيرا اين مواد ميتواند در بدن پرنده زينتي شما تبديل به سموم خطرناكي گردد.

انگور:
يك ميوه ي بسيار مناسب و منبعي از تامين انرژي براي بدن پرنده زينتي شما است. اين ميوه را ميتوان به صورت تازه و يا كشمش در اختيار پرنده قرار داد اما قبل از آن از شسته و كاملا تميز بودن آن اطمينان حاصل كنيد. استفاده زياد از آن در پرنده موجب بروز اسهال ميگردد.

گوجه فرنگي:
با توجه با خواص متعددي كه اين ميوه دارد استفاده از آن براي پرنده زينتي خود منعي ندارد اما بهتر است در استفاده آن زياده روي ننماييد.

پرتقال و نارنگي:
ميوه هايي سرشار از ويتامينهاي مفيد كه در فصل خود ميتوانيد به عنوان يك منبع تامين كمبود ويتامينهاي بدن پرنده زينتي خود استفاده كنيد. همچني استفاد ه از اين ميوه در زمانهايي كه پرنده به بيماري سرماخوردگي مبتلا شده بسيار مفيد است.

موز:
ميوه اي كه سرشار از نشاسته ، املاح معدني و فسفر است. و از آن ميتوان به عنوان يك منبع تامين انرژي بدن پرنده مخصوصا در دوران نقاهت و بيماري و دوران جوجگي و تولك استفاده نمود. اين ميوه را به صورت دوره اي و كم در اختيار پرنده قرار دهيد.

خربزه:
استفاده از اين ميوه به صورت برشي براي پرنده مانعي ندارد اما اين ميوه نيز مانند توت فرنگي داراي قابليت زياد جذب مواد شيميايي است و بهتر است از خربزه هايي استفاده شود كه در مورد آنها مطمئن باشيم هيچگونه مواد شيميايي استفاده نشده است.

گيلاس:
اين ميوه را ميتوان به صورت تازه و يا خشك شده در اختيار پرنده قرار دادو با توجه به خواصي كه دارد به عنوان يك پاك كننده قوي در دستگاه گوارشي عمل مي كند.

انبه:
اين ميوه به عنوان يك منبع سرشار از آهن ميباشد و مخصوصا در دوران رشد براي پرنده بسيار مفيد و ضروري است و ميتوان آن را به صورت برش داده در اختيار پرنده قرار داد.

هلو:
سرشار از ويتامينهاي مفيد براي پرنده ميباشد اما استفاده زياد از حد آن موجب اسهال در پرنده ميگردد.

هندوانه:
اين ميوه داراي منابعي زيادي از ويتامينها و املاحات معدني است كه در فصل تابستان براي پرنده بسيار مفيد است. با توجه به طبع سردي كه اين ميوه دارد بهتر است در استفاده از آن زياده روي ننمود و مخصوصا در دوران تولك از آن براي پرنده استفاده نشود. اين ميوه را ميتوان به صورت برش داده در اختيار پرنده قرار داد.

خشكبار:
خشكبار منبعي سرشار از پروتئين ها و چربي است و به عنوان يك منبع مغذي براي پرنده محسوب مي شود . از خشكبار در جيره غذايي پرنده به صورت پودر شده استفاده ميگردد. اين ماده مخصوصا در دوراني كه پرنده ضعيف شده و يا دوران تولك و جوجگي را طي مي كند منبعي بسيار مفيد براي تقويت پرنده ميباشد. به اين نكته بايد توجه كرد كه استفاده زياد از آن موجب چاقي در پرنده ميگردد.

نان:
استفاده از نان در جيره غذايي پرنده ممنوعيتي ندارد و ميتوان آن را به صورت خيس خورده در شير به پرنده داد. اما بهتر است در اين روش زياده روي نكرد و به منظور تنوع در تغذيه پرنده به كار رود.

توجه:
در پايان به اين نكته توجه كنيد كه سبزيجات كثيف و خيس و يا سرخ شده براي پرنده بسيار مضر است. همچنين هرگز به پرنده زينتي خود مشروبات الكلي ، آووكادو ، سيب زميني شيرين ، لوبيا سويا ، گريپ فروت و پياز، انواع شكلات ها و كاكائوها ، غذاهاي چرب و نمك ندهيد.
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۱:۴۹ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  | 

برنامه ای تغذیه 12ماه سال

فروردين ماه:
غذاي معمولي شامل سه چهارم تخم كتان و يك چهارم تخم كلم قمري مي باشد.
در مورد ماده قناريهايي كه بر روي تخم خوابيده اند بايد طبق آنچه در مورد تغذيه جوجه قناريها گفته شده عمل كرد.

ارديبهشت ماه:
رعايت نظافت قفس و لانه قناري
جدا كردن جوجه هاي بزرگ شده از پدر و مادر
ادامه برنامه تغذيه ي جوجه قناريها طبق آنچه قبلا گفته شده است

خرداد ماه:
در اين ماه دستور غذايي مانند ارديبهشت ماه مي باشد.
بررسي قفس و لوازم موجود در قفس قناريها و اطمينان از عدم وجود كنه قناري و اقدام براي نابود كردن آنها.

تير ماه:
براي قناريهايي كه هنوز داراي جوجه مي باشند بايد طبق دستور غذايي ارديبهشت ماه عمل نمود.
قناريهايي كه بايد غذا هاي رنگي مصرف كنند نيز هفته اي يكي دوبار از اين غذا بايد مصرف نمايند.
جوجه هاي دوره اول در اين ماه بايد در قفس پرواز قرار داده شوند. در اين ماه نبايد در فكر جوجه كشي باشيد. قناري ها نبايد در دوران جوجه كشي به پرريزان بيفتند بنابراين قناريهايي كه وظيفه پرورش و بزرگ كردن جوجه هاي خود را به پايان رسانيده اند بايد نر و ماده از يكديگر جدا شوند.

مرداد ماه :
در اين ماه بايد غذاي معمولي شامل سه قسمت تخم كتان و يك قسمت تخم كلم قمري باشد. و در هفته سه مرتبه به ميزان يك قاشق چايخوري دانه هاي مخلوط به جيره غذايي قناريها اضافه نمود.
همچنين مقدار كمي سبزيجات نيز بايد به جيره غذايي قناريها اضافه شود.
جوجه هاي قناري بايد همگي در قفس جداگانه نگهداري شوند. اضافه كردن يك داروي مقوي كه حاوي مواد آهني باشد ،كمك خوبي براي گذراندن دوره تولك خواهد بود.
تميز كردن و ضدعفوني نموده قفس و وسايل داخل آن نيز از وظايف اين ماه مي باشد.

شهريور ماه :
برنامه غذايي اين ماه نيز مانند ارديبهشت ماه مي باشد. همچنين مقدار غذاي رنگي قناريهايي كه دوره تولك آنها روبه پايان است بايد بتدريج كم شود.

مهر ماه :
به قناريهاي جوان كه دوران تولك خود را به پايان رسانيده اند ميتوان مقداري كمي غذاي سبزي داد و غذاي معمولي آنها همان سه قسمت تخم كتان و يك قسمت تخم كلم قمري و مقدار كمي دانه مخلوط مي باشد.
در اين ماه بررسي بدن قناريها براي اطمينان از عدم وجود كنه قناري لازم است. در صورت مشاهده كنه قناري بايد از داروي مخصوص آن براي از بين بردن كنه ها استفاده شود.

آبان ماه :
تمام قناريها در اين ماه دوران تولك خود را به پايان رسانيده اند و غذاي رنگي بايد بتدريج قطع شود.
جيره غذايي در اين ماه نيز مانند ماه قبل مي باشد.

آذر ماه :
برنامه غذايي در اين ماه علاوه بر غذاي معمولي ماه گذشته ، مقدار كمي سيب شيرين و سبزي مي باشد كه به طور يك روز در ميان ميتوان به قناريها داد. تغذيه با غذاي نرم بايد قطع شود مگر به قناريهايي كه ضعيف و ناتوان باشند.
اتاق قناريها نيز بايد بر عليه حشرات و كنه قناري ضد عفوني شود. براي قناريها نيز بايد ظرف آب تمييز قرار داده شود تا بتوانند در آن حمام كنند.

دي ماه :
رژيم غذايي اين ماه همان سه چهارم تخم كتان و يك چهارم تخم كلم قمري مي باشد. به ماده قناريها نيز بهتر است يك قاشق مربا خوري تخم منداب در هفته دو مرتبه داده شود . اين كار از پيچيدن تخم در شكم قناري جلوگيري مي كند.
علاوه بر جيره معمولي ، يك روز در ميان يك قاشق چاي خوري از دانه هاي مخلوط نيز داده شود. قدري برگ كاهو و مختصري سيب شيرين در هفته سه مرتبه بايد به همه قناريها داده شود. بديهي است روزي كه به قناريها ميوه داده مي شود ، سبزي لزومي ندارد. پوست تخم مرغ كاملا خشك و يا صدف خرد شده در كف قفس بايد هميشه موجود باشد.
براي قناريهاي ضعيف روزي يك قاشق چايخوري غذاي تخم مرغي لازم است.

بهمن ماه:
در اوايل اين ماه قناريها بايد از نظر سلامت و نيروي بدني مورد توجه قرار گيرند. در صورت لاغر بودن علاوه بر غذاي ماه قبل بايد يك قاشق چايخوري غذاي تخم مرغي به آنها داده شود.
نظافت اتاق و قفس قناريها نيز بايد در اين ماه مورد توجه قرار گيرد.
ناخنهاي تمام قناريهايي كه بيش از يكسال دارند بايد با قيچي بسيار تيز گرفته شود اما دقت شود كه رگ داخل ناخن بريدن نشود زيرا قناري دچار خونريزي شده و ضعيف ميگردد.
به تمامي ماده قناريها بايد هفته اي دو تا سه مرتبه يك قاشق چايخوري غذاي تخم مرغي يا همطراز آن داده شود. اما ماده قناريهايي كه خوب پيشرفت داشته اند و رو به چاقي مي روند بهتر است از اين رژيم غذايي محروم شده و همان غذاي معمولي به آنها داده شود.
برنامه غذايي قناريهاي نر مانند ماه قبل خواهد بود .

اسفند ماه:
ادامه برنامه قبل

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ساعت ۲۱:۴۸ بعد از ظهر  توسط ميلاد اله وردلو  |